• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Хатія Деканоїдзе

Депутат грузинського парламенту, ексглава Національної поліції України

Хатія Деканоїдзе
Хатія Деканоїдзе / УНІАН
Зміст

Ранні роки та освіта

Хатія Деканоїдзе народилася 1977 року в Тбілісі. Після школи вступила до Тбіліського державного університету, який закінчила у 1999 році за спеціальністю "міжнародні відносини".

Крім того, у 90-х роках Деканоїдзе проходила навчання у Центрально-Європейському університеті (українсько-польський виш), а потім в Американському стратегічному дослідному центрі RAND (2000 р.).

Кар'єра

Після навчання Деканоідзе увійшла до команди так званих "молодих чиновників" Михайла Саакашвілі. Очолювала адміністрацію Ради безпеки Грузії.

У 2007 році Деканоїдзе була призначена ректором новоствореної Академії поліції МВС Грузії. На цій посаді вона брала участь у реформуванні грузинської поліції. Зокрема, багаторічне навчання поліцейських було замінено тренінгами з права, тактики та стрільби.

У 2012 році Деканоідзе пішла з посади ректора Академії та стала директором національного екзаменаційного центру Міносвіти. Згодом, у липні цього ж року, обійняла посаду міністра освіти та наук Грузії в уряді Вано Мерабішвілі. Проте вже у жовтні весь Кабінет міністрів разом із Деканоідзе було відправлено у відставку після парламентських виборів.

У 2014 році Деканоідзе балотувалася на виборах гамгебелі (керівника законодавчої гілки місцевого самоврядування в Грузії) в Кварельському муніципалітету в Кахетії, але програла вибори у другому турі.

Після програшу на виборах Деканоїдзе до 2016 року жила та працювала в Україні. При цьому, щоб обійняти посаду голови Національної поліції України, вона набула українського громадянства, скориставшись нормою закону "Про громадянство", що дозволяє іноземцю пропрацювати на держслужбі два роки із збереженням двох паспортів. Однак у Грузії Деканоїдзе громадянства позбавили.

Хатія Деканоїдзе
Хатія Деканоїдзе/infonews.org.ua
Хатія Деканоїдзе

Згідно з грузинським законодавством, людина, яка працює в іноземній поліції, не може бути громадянином Грузії.

Після відставки Деканоідзе повернулася до Грузії та навесні 2017 року відновила грузинське громадянство, що автоматично позбавляло її громадянства України.

Хатія Деканоїдзе

Я спостерігаю за країною, де народилася і виросла, в яку вклала багато сил, — вона котиться назад. І право кожної людини повернутися та інвестувати свою енергію у неї.

Хатія Деканоїдзе та Арсен Авагов
Хатія Деканоїдзе та Арсен Авагов / УНІАН

На виборах 2020 року Деканоїдзе пройшла до грузинського парламенту за списком блоку "Сила в єдності — Єдиний національний рух".

Діяльність в Україні

Наприкінці 2014 року Деканоідзе приїхала до Києва, де організувала Громадську та політичну школу CAPS (Civil and Political School). Метою організації було поширення досвіду грузинських реформ та підготовка українських керівних кадрів для проведення реформ після Революції Гідності.

На початку 2015 року міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков призначив Деканоїдзе своїм радником.

4 листопада 2015 року Кабінет Міністрів призначив Деканоідзе головою Національної поліції України. Згодом їй було надано звання підполковника поліції.

Хатія Деканоїдзе

Немає нічого дивного в тому, що грузини обіймають сьогодні високі державні посади, це світова практика запрошувати технічних фахівців. Я, наприклад, як голова поліції не пов'язана ні з політикою, ні з бізнесом в Україні. Я проводжу на роботі 24 години і я не маю жодних інших інтересів, крім бажання підняти довіру до Нацполіції. Ми просто робимо свою справу.

На цій посаді Деканоїдзе займалася реформуванням української поліції. Було проведено переатестацію особового складу, починаючи з керівництва і закінчуючи рядовими поліцейськими. Було також створено патрульну поліцію.

Хатія Деканоїдзе
Хатія Деканоїдзе / УНІАН
Хатія Деканоїдзе

Патрульна поліція є абсолютно новою структурою. 90% з них абсолютно нові люди з вищою освітою, які прийшли з інших сфер діяльності, у тому числі з бізнесу. Найголовніше — ми впровадили абсолютно нові стандарти: щодо відбору, тренінгу, обмундирування, нових стандартів поліцейського в цілому, який орієнтований на суспільство, на людей.

Восени 2016 року Деканоідзе оголосила про намір піти у відставку з посади голови Нацполіції. Кабмін звільнив її на засіданні 16 листопада.

Хатія Деканоїдзе

В рамках своїх повноважень, я зробила все, що в моїх силах, щоб усі принципи дотримувалися. Я, як і обіцяла, протягом року створила фундамент для розвитку нової Нацполіції та залишалася вірною вам та вашим інтересам до останньої хвилини моєї роботи. Але, на жаль, моїх повноважень та волі не було достатньо для різких змін. Моя функція виконана, тому я заявляю про свою відставку.

Своїм найбільшим досягненням Деканоідзе називала те, що їй вдалося повернути довіру до правоохоронної системи. Водночас, вона визнавала, що за час роботи їй не вдалося подолати корупцію в поліції.

Хатія Деканоїдзе та Володимир Гройсман
Хатія Деканоїдзе та Володимир Гройсман / УНІАН

Родина

Деканоїдзе була одружена. 1999 року вона народила сина Торнике, який носить прізвище батька — Копалеїшвілі. Подробиць про чоловіка Деканоїдзе у відкритих джерелах практично немає. Сама вона у 2016 році згадувала, що чоловіка немає в живих.

Хатія Деканоїдзе

Це квартира, де живуть мої батьки, це моя особиста квартира, де я жила в Тбілісі, це квартира мого покійного чоловіка, яка після того, як дитині виповниться 18 років, перейде дитині.

Хатія Деканоідзе із сином
Хатія Деканоідзе із сином/Facebook.com

Скандали

Під час роботи на чолі Національної поліції України Деканоїдзе звинувачували у зростанні злочинності в Україні. Зростання злочинності вона не заперечувала, але пояснювала це важкою економічною ситуацією в країні через російську військову агресію та новими принципами роботи поліції.

Хатія Деканоїдзе

Зростання злочинності почалося з 2013 року, а не зараз протягом шести останніх місяців або зі створенням Національної поліції. На зростання злочинності впливають кілька факторів. Насамперед — соціально-економічна ситуація. Ми не маємо зростання кількості вбивств, тяжких злочинів, але кількість крадіжок зросла на 30%, це дуже важливо... Друга причина – міграція зброї. Ще важливий момент, на якому хотілося зупинитися: ми не закриваємо справи… У 2016 році справ було закрито вдвічі менше, ніж у 2015-му. Показувати хорошу статистику для мене не має значення.

У 2020 році заступник міністра МВС Антон Геращенко заявив, що за провал реформи поліції безпосередню відповідальність несе саме Хатія Деканоїдзе. На думку Геращенка, переатестація співробітників правоохоронних органів, яку запровадила Деканоідзе, нібито призвела до розвалу поліції й не дала жодного результату, оскільки в системі залишилися працювати поліцейські, які порушували закон. Водночас сама Деканоідзе стверджувала, що 93% правоохоронців, які не пройшли атестацію та були звільнені, вже після її відставки відновилися на службі через суд.

Хатія Деканоїдзе

Антон Геращенко вирішив звинуватити мене у всіх невдачах роботи поліції, я думала, є дно, але дна немає! Кагарлик, Переяславль-Хмельницький, Бровари, бандитські розборки від Закарпаття до Одеси — це не про реформу, а про тих, хто залишив систему такою, якою вона була до 2015 року і позбавився всіх тих, хто хотів змінити цю систему. Про тих, хто після мого відходу, замість того, щоб продовжувати реформи, мовчки спостерігали, як стара система бере реванш, а понад 93% звільнених колишніх міліціонерів, які не пройшли атестацію, — повертаються до реформованої мною поліції.

Також Деканоідзе стверджувала, що з того часу, коли в Україні під її керівництвом запрацювала патрульна поліція, жодних подальших змін у реформуванні правоохоронної системи не сталося.

Хатія Деканоїдзе
Хатія Деканоїдзе

Крім того, під час роботи Деканоїдзе в українській поліції її регулярно звинувачували в тому, що вона під час служби використовує російську мову замість державної. У жовтні 2016 року Львівський окружний адміністративний суд навіть задовольнив позов львівського активіста Святослава Літинського до МВС із вимогою провести службове розслідування щодо фактів ігнорування української мови у публічних виступах Деканоїдзе.

Весною 2017 року грузинська поліція затримала сина Деканоїдзе Торніке за зберігання наркотиків. Сама Деканоідзе оголосила цю справу сфабрикованою з метою чинити на неї політичний тиск і заявила, що не торгуватиметься з урядом за визволення сина. Сам Торнике згодом визнав свою провину та пішов на угоду зі слідством.

Деканоїдзе у соцмережах

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua