• USD 41.3
  • EUR 45
  • GBP 53.5
Спецпроєкти

$300 млн — лише початок. Як "Метінвест" оновлює підприємства і готується до зеленої трансформації

Навіть під час гарячої фази війни Група "Метінвест" вкладає значні кошти в ремонти вцілілих українських потужностей і паралельно готується до стратегічних інвестицій з настанням миру 

"Метінвест" робить понад $300 млн інвестицій щороку
"Метінвест" робить понад $300 млн інвестицій щороку
Реклама на dsnews.ua

Будь-який бізнес, що грає вдовгу, регулярно робить інвестиції. Особливо це стосується капіталомістких галузей, таких як металургійна. Cаме тому, попри втрати меткомбінатів у Маріуполі та кількох інших стратегічних активів на сході країни, Міжнародна гірничо-металургійна група "Метінвест" не припинила капіталовкладення у свої українські підприємства.

Видання "Ділова столиця" включила "Метінвест" до свіжого рейтингу "Топ-10 успішних компаній-інвесторів в Україні". Ми вважаємо, що досвід цього учасника стане в пригоді іншим інвесторам та усім, хто цікавиться економічними перспективами нашої країни.

Нагальні інвестиції

Хоча великі стратегічні проєкти поставлені на паузу, Група швидко реагує на зміни в бізнес-середовищі й адаптує програму інвестицій для підтримання ефективного обсягу виробництва, передусім вкладається у наявні потужності, які потребують модернізації. З початку повномасштабної війни "Метінвест" робив понад $300 млн інвестицій щороку.

Торік на "Запоріжсталі" і "Каметсталі" провели капітальні ремонти доменних печей. До того ж на "Запоріжсталі" капітально відремонтували технологічне обладнання прокатних станів, а на "Каметсталі" — коксові батареї. Загалом у модернізацію цих двох підприємств Група інвестувала 23 млрд грн за два минулі роки.

"Метінвест" також послідовно запускає нові лави з видобутку коксівного вугілля в Покровській вугільній групі. Уже на початку поточного року запрацювала 11 лава з видобутку коксівного вугілля в 10 блоці шахтоуправління "Покровське". Відкриття нових робочих місць у реальному секторі — це велика подія для прифронтового Покровська, рідкісний випадок, коли промислова компанія розширює потужності поблизу лінії фронту. Дати гідну роботу — це найкраща підтримка для місцевих мешканців та переселенців. І загалом збільшення обсягів видобутку надає імпульсу економіці місцевої громади.

Покровський ГЗК
Покровський ГЗК
Реклама на dsnews.ua

Великої ваги набувають точкові, але влучні інвестиції, що покращують становище компанії на ринку. Наприклад, завдяки модернізації випалювальної машини в цеху з виробництва окатків на Північному ГЗК, торік вдалося налагодити випуск однорідних окатків із вмістом заліза 65+%. А це своєю чергою дало можливість всьому підприємству утримувати конкурентні позиції на європейському ринку залізорудної сировини.

Цього року "Метінвест" планує вкласти в обладнання та робочі майданчики $320 млн капітальних та близько $350 млн операційних інвестицій. Знову ж таки у фокусі уваги — ремонти доменних печей та агломашин, підтримка обладнання ГЗК та розвиток шахтоуправління в Покровську.

Велика стратегія

Варто наголосити, що відкладення стратегічних проєктів не означає відсутності стратегічного мислення. У компанії добре розуміють: щойно завершаються бойові дії, треба буде наростити обсяги виробництва (зараз підприємства Групи завантажені на 65-70%). А це значить, що обладнання потрібно підготувати до роботи заздалегідь, що й робиться вже зараз.

Отже, стратегічні інвестиції можуть "увімкнутися" будь-якого року, все залежить від воєнно-політичної ситуації, точніше зниження ризиків, пов’язаних з бойовими діями і агресивними планами ворога. Тому окремо варто розповісти про саму інвестиційну стратегію "Метінвесту".

Стратегія незмінна — створити глобальну компанію з українським корінням на базі зеленої та цифрової трансформації виробничих потужностей.  А для цього потрібна високоякісна сировина, напівфабрикати та достатній обсяг джерел чистої енергії. 

Зрозуміло, чому масштабна зелена модернізація підприємств в Україні поставлена на паузу — внаслідок російських обстрілів у нас гостро бракує електроенергії будь-якого походження. Однак "Метінвест" — це міжнародна група, отже, все-таки може шляхом інвестицій у чисте виробництво допомогти розвиватися українським активам. Так, будівництво зеленого прокатного заводу в Італії потужністю близько 3 млн т на рік у перспективі підвищить завантаженість українських ГЗК "Метінвесту", які більше не можуть збувати свою продукцію вдома після окупації меткомбінатіів Маріуполя. Сам завод мають побудувати разом з партнерами за 3-4 роки і з залученням до $2 млрд кредитних і партнерських коштів.

Що ж до виробництва високоякісної сировини, то забезпечені замовленнями гірничо-збагачувальні комбінати згодом зможуть модернізувати виробництво для випуску високоякісних окатків. Нагадаємо, що частина роботи вже ведеться — приклад Північний ГЗК, що утримує конкуренцію на європейському ринку завдяки оновленому виробництву окатків з покращеними характеристиками.

Тут треба пояснити, що стратегія переходу до виробництва зеленої сталі, розроблена "Метінвестом" ще задовго до війни, передбачала перехід доменних печей сталеплавильних підприємств на технологію DRI — прямого відновлення заліза. А як сировина для цього процесу потрібні покращені окатки. Успішні випробування з виробництва таких DRI-окатків провели на Центральному ГЗК Групи ще на початку великої війни.

Нарешті, протягом 5-10 років після завершення війни, Група планує масштабну зелену трансформацію своїх українських активів — ГЗК, "Каметсталі" та "Запоріжсталі" — загальною вартістю близько $9 млрд. Звичайно, для цього знадобиться залучення зовнішнього фінансування. І це буде нова сторінка в історії металургії. 

    Реклама на dsnews.ua