• USD 36.6
  • EUR 36.1
  • GBP 41.1
Спецпроєкти

Адаптуйся або помри. Як війна змінила український бізнес

Тридцять друга річниця Незалежності України і півроку звитяжної боротьби українців за суверенітет збігаються одній даті — 24 серпня. Повномасштабна війна з Росією не тільки розділила життя десятків мільйонів людей на "до" і "після" вторгнення, а й змінила систему координат для будь-якого бізнесу. Щоб вижити, цілим галузям і окремим компаніям доводиться адаптуватися до нових реалій

успішні кейси для бізнсу
Успішні кейси виживання під час війни об´єднані щонайменше правильною адаптацією бізнес-процесів / Depositphotos
Зміст

З чим зустрічаємо День Незалежності: півроку війни для економіки і бізнесу

Повномасштабне вторгнення підірвало ділову активність. Наразі бойові дії ведуться на територіях, де в мирний час генерувалося приблизно 20% валового внутрішнього продукту (ВВП). У І кварталі падіння ВВП України офіційно оцінювалося в 15,1% (порівняно з аналогічним періодом 2021 р.), у другому — в 39,3%, і за результатами року прогнозується обвал економіки щонайменше на третину. Згідно з дослідженням уряду і KSE, з 24 лютого пошкоджено, зруйновано або захоплено, зокрема, майже 400 підприємств, понад 43 тис. одиниць сільськогосподарської техніки та майже 2000 магазинів. Станом на 8 серпня, сума непрямих втрат галузей становила понад $129 млрд. Найбільше постраждали сфера промисловості — $29,8 млрд, агропромисловий комплекс та земельні ресурси — $23,4 млрд.

Економічна ситуація погіршилася через розрив виробничих процесів, каналів поставок і збуту, руйнування підприємств і логістичних складів, підвищення цін на енергоносії, зростання собівартості виробництва та зниження внутрішнього попиту на продукцію (через міграцію і падіння доходів населення). Серед ключових викликів — розкручування інфляції (у липні 22,2% рік до року) і падіння курсу гривні при тому, що імпорт відновлюється краще, ніж експорт. І все це на фоні щомісячного дефіциту бюджету у $5-7 млрд, який лише частково покривається за рахунок міжнародної допомоги.

Крім того, маємо великі зміни в демографії та на ринку праці. З 24 лютого чистий виїзд українців за кордон (включно з примусово вивезеними до Росії) становив 6,1 млн. З них у державах Європи перебувають 4,3 млн осіб (майже всі — жінки і діти). За даними опитувань, принаймні кожен 12-й біженець не планує повертатися до України з інших європейських країн. Ще 6,65 млн людей вимушено переселилися у безпечніші регіони України. Закономірно, що сьогодні в дефіциті саме робочі місця, але з часом негативний ефект від драматичної зміни в кількості і структурі робочої сили вийде на перший план. Він буде довгостроковим і сильніше проявлятиметься на етапі відновлення економічної активності та попиту на працю.

Однак, попри безпрецедентні труднощі, український бізнес адаптується і поступово відновлює роботу. Частка підприємств, які припинили або майже припинили роботу знизилася з 86% на початку березня до 47% у червні. А 12% підприємств не змінили або вже наростили обсяги з 23 лютого. Третина українського бізнесу мають стратегію дій, а також адаптують чи вже адаптували свої бізнес-плани. Це найсвіжіші дані масштабного опитування за участі аналітичних центрів і держорганів, яке проводилося до червня.

Стан бізнесу у червні відносно 23 лютого за обсягом робіт

Джерело: www.business.diia.gov.ua
Джерело: www.business.diia.gov.ua

Попри зростаючі макроекономічні ризики, є підстави сподіватися, що за літо бізнес-активність пожвавиться завдяки стабілізації ситуації на деокупованих територіях, відновленню або переорієнтації ланцюжків постачань та поліпшенні транспортної логістики (зокрема, частковому розблокуванню експорту через морські порти).

Посильну допомогу бізнесу намагається надавати й держава, зокрема через модифікацію податкової системи на час війни. Утім, виживання певного бізнесу — це передусім справа рук самого бізнесу. Критичне значення в кризових ситуаціях мають управлінські рішення. Звісно, в кожної компанії своя історія, хтось з об´єктивних причина постраждав більше, хтось менше. Але успішні кейси виживання під час війни об´єднані щонайменше правильною адаптацією бізнес-процесів. Далі — історії компаній, яким вдалося вистояти і підійти до свята Української Незалежності у міцній формі. 

Укргазбанк, державний банк

З 24 лютого Укргазбанк задіяв план, розроблений в січні на випадок настання певного перебігу подій. Відповідно до нього, відразу після початку військових дій запрацював оперативний штаб фінустанови, який на період воєнного стану взяв на себе виконання функцій всіх колегіальних органів банку. Вирішувалися нагальні питання безперервності критичних бізнес-процесів, надання доступу до депозитарних комірок, підкріплення готівкою банкоматів тощо. 

Через бойові дії банку довелося призупинити роботу 12 відділень на тимчасово окупованих територіях: 1 у Херсоні, 4 у Запорізькій, 3 у Донецькій, 2 у Луганській, 2 у Чернігівській областях. Закрито 17 відділень: 6 у Херсоні, 1 у Луганській області, 2 у Донецькій області, 2 в Маріуполі, 5 в Харкові, 1 у Сумській, 1 у Житомирській та 1 у Запорізькій областях.

Однак у деокупованих регіонах, зокрема у Чернігові, Бучі, Ірпені, вдалося швидко упорядкувати приміщення і відновити обслуговування клієнтів. Станом на початок серпня працювали вже 88% відділень.

У цей непростий час Укргазбанк збільшив кредитування економіки. Зокрема, з березня 2022 р. банк видав 1061 кредит на суму 22 млрд грн корпоративним клієнтам та клієнтам МСБ. Приріст кредитного портфелю становить +36,7% (21 млрд грн). Щоденний обсяг виданих кредитів в середньому — 9 штук. Це стало можливим тому, що банк також успішно залучає гроші: тільки за липень строкові депозити приватних клієнтів зросли більше ніж на 700 млн грн. 

Банк долучився до запровадження нових напрямків державної допомоги бізнесу. Зокрема, профінансував аграріїв на 6,1млрд грн. у межах підтримки весняної посівної кампанії (це 17% від обсягу банківського фінансування, отриманого цієї весни українськими агровиробниками).

Укргазбанк був першим банком, що підписав угоду про співробітництво з Фондом розвитку підприємництва в рамках Державної програми "Доступні кредити 5-7-9%", і загалом є одним із найактивніших її учасників. Не став винятком і воєнний період. Загалом станом на 1 серпня 2022 р. Укргазбанк уклав 3136 угод на суму 11,5 млрд грн, 1,9 млрд грн з яких — це інвестиційні проєкти.

Через воєнний стан банк запровадив низку спеціальних продуктів, об’єднавши їх у "Програму підтримки українського бізнесу". Вони передбачають фінансування релокації бізнесу; фінансування на придбання нового обладнання для відновлення або модернізації виробництва; фінансування експортних контрактів у співпраці з Експортно-кредитним агентством — для тих бізнесів, що експортують або шукають можливості для розширення збуту своєї продукції на зовнішніх ринках.

Крім того, Укргазбанк підтримує дефіцитний державний бюджет: з початку війни банк , як первинний дилер, вже купив військових облігацій на суму понад 9 млрд грн.

Філіп Морріс в Україні, тютюнова компанія

З початком бойових дій Філіп Морріс в Україні тимчасово призупинила роботу фабрики, яка розташована поблизу Харкова. До війни вона була експортним хабом для понад 20 країн. За останні півроку компанія повністю переформатувала свою операційну діяльність та логістику в Україні.

Щоб забезпечити поставки продукції, у квітні Філіп Морріс розпочала імпорт сигарет в Україну. Це рішення дозволило сплатити з початку війни вже понад 13,7 млрд грн податків, зокрема, акцизу на 10 млрд грн.

Наразі над забезпеченням українського ринку працює вісім фабрик Philip Morris International (PMI). Попри це іноді все ж спостерігається брак сигарет за певними товарними позиціями, тому в компанії розглянули можливість тимчасового запуску виробництва на потужностях іншого тютюнового підприємства в Україні. У серпні фабрика Імперіал Тобакко в Києві розпочала випуск сигарет під торгівельними марками Bond Street, L&M, Marlboro, Parliament та Philip Morris, що належать PMI. 

Наразі Філіп Морріс в Україні продовжує реалізовувати свою бездимну стратегію, яка передбачає комерціалізацію інноваційних продуктів, що дозволяють повнолітнім споживачам вживати нікотин без горіння та диму. Наразі в Україні з дотриманям заходів безпеки працює 25 фірмових магазинів IQOS.

З початку повномасштабної війни компанія сфокусувала зусилля на безпеці працівників, допомагаючи з евакуацією їм та їхнім сім´ям. Загалом понад 1600 людей (співробітники та члени їх сімей) забезпечені проживанням, зокрема, й за кордоном. Дехто з членів української команди вже отримав унікальний досвід роботи у підрозділах PMI в інших країнах. Крім допомоги співробітникам, Philip Morris International виділила 10 млн. доларів США на підтримку міжнародних гуманітарних зусиль, у тому числі профінансувала придбання 22 машин швидкої допомоги та рентгенівського апарату для лікарні в Івано-Франківську.

"Фокстрот", ритейлер побутової техніки та електроніки

Мережа "Фокстрот" значно постраждала внаслідок російського нападу. Центральний склад з продукцією, що розміщувався в Гостомелі, площею 33 000 кв. м був знищений ворогом на початку березня. Крім цього, від ракетних обстрілів і мародерства окупантів постраждали сім торгівельних точок. Призупинено роботу частини магазинів, зокрема у прифронтових та тимчасово окупованих регіонах. Критичним виявилося блокування чорноморських портів, через що були заблоковані нові поставки. Утім, бізнес мобілізував усі наявні ресурси, обравши стратегію працювати — задля підтримки українських захисників, економіки та своїх клієнтів.

У перші дні війни компанія організувала резервний офіс у Львові, який став осередком антикризової роботи та логістичним центром. Там же, а також у Луцьку, Ужгороді та Чернівцях, відкрили прихистки для десятків українців, що тікали від війни.

Протягом березня відновлено роботу близько 100 зі 169 магазинів мережі, сплачено 5 млн податкового авансу до держбюджету. Після звільнення Київщини та витіснення ворога за північний кордон, компанія однією з перших відкрила магазини в Чернігові, Ірпені і Бучі.

У квітні запустили резервний склад у Львові, в партнерстві з вендорами — налагодили нові ланцюги постачання товару через західний кордон. У липні запущено абсолютно новий магазин у Львові в ТЦ Fabrik, а також відновлено "Фокстрот" у столичному ТРЦ Retroville, в який навесні влучила ворожа ракета. Наразі ритейлер оперує 111 працюючими торгівельними точками.

Серед інших заходів воєнного часу — створення разом з біржею Binance можливості для розрахунків за покупки у криптовалюті через використання технології Binance Pay.

У "Фокстроті" сформували прагматичну фінансову модель. Однак на рівні тактики компанія стала менш зарегульованою — керівники "на місцях" мають певну автономію в ухваленні важливих рішень. Це дозволяє швидше реагувати на поточну ситуацію та адаптуватися до нових реалій.

Нещодавно мережа розпочала будівництво нового власного складу, запуск якого очікується восени. Також у планах — перевідкриття ще кількох магазинів, які були тимчасово зачинені або ж працювали у форматі точок видачі інтернет-замовлень.

Серед пріоритетних напрямів діяльності "Фокстрот" — допомога ЗСУ технікою та електронікою. З ініціативи акціонерів у компанії сформували гуманітарний штаб "Допомога нашим", що організовує безкоштовну видачу техніки та потрібних на передовій гаджетів для військових. З початку повномасштабного нападу росії загальна сума допомоги наближається до 11 млн грн.

Cosmolot, онлайн-казино

Cosmolot, як і вся сфера гемблінгу, з початком повномасштабної війни зіткнувся з низкою викликів: катастрофічне падіння бізнес-показників, релокація працівників у безпечні міста та країни, абсолютна неможливість спрогнозувати будь-що.

24 лютого показники платформи впали приблизно в п’ять разів — подібна ситуація була на всьому ринку. У компанії кажуть, що спершу вагалися, наскільки етично пропонувати розваги, коли по всій країні чутно вибухи. Однак клієнти дали зрозуміти, що прагнуть відпочинку. Зрештою були відновлені виплати, служба підтримки цілодобово допомагала клієнтам вивести кошти з рахунків. На сайті з’явилися посилання на благодійні фонди та офіційні новини.

Попри великі скорочення на ринку, в Cosmolot не звільнили жодного співробітника й не зменшували зарплати. Від бонусів відмовилися буквально на місяць, але повернули їх, щойно відновили повноцінну роботу.

Компанія розробила релокейт-пакет та пропонувала співробітникам переїхати до однієї з європейських країн, а також облаштувала тимчасовий офіс на заході Україні. При цьому використовується застосунок, за допомогою якого співробітники щотижня відмічають своє місце перебування — таким чином, у компанії розуміють, де команда і чи потрібна людям допомога.

До повноцінної роботи Cosmolot повернувся одним із перших на ринку і запустив патріотичну благодійну платформу "Палімо вату разом", де заохочували донатити на армію через фонд "Повернись живим". А влітку запустив кампанію "Рашистам пекло".

Компанія сплатила наперед податки та 23,4 млн грн ліцензії за 2022 р. А її загальний бюджет допомоги ЗСУ за півроку повномасштабного вторгнення становив понад 4,5 млн грн. Крім того, Cosmolot закуповує тактичне та захисне спорядження для фронту: дрони, тепловізори, рації та інші необхідні речі для наших бійців.

"ІТ-Інтегратор", розробник і постачальник IT-рішень

Системна інтеграція — це прагматична високотехнологічна галузь, успіх в якій завжди тримається на трьох китах. Це прямі контракти зі світовими виробниками, відпрацьовані логістичні ланцюжки та команда висококласних спеціалістів. У війну всі ці складові було зруйновано. У відповідь на ці виклики, як зазначала віцепрезидентка "ІТ-Інтегратор" Надія Омельченко, компанія мобілізувала активи і додала велику кількість воєнних рішень для оборони України.

При цьому продовжується традиційний напрям роботи з розробки та реалізації проєктів комплексної інформаційної та кібербезпеки підприємств, міграції у хмари, розгортання центрів обробки даних, зокрема контейнерних ЦОДів, постачання СБЖ, рішень Smart&Safe City, Industrial Internet of Things (IIoT), ПК Prime власного виробництва, систем зв’язку та захищених ПК.

Сьогодні "ІТ-Інтегратор" забезпечує своїх клієнтів і рішеннями воєнного часу, в тому числі на умовах ф’ючерсних договорів. Додатково допомагає клієнтам з пошуком джерел фінансування, працює з головами територіальних громад, виконує аутсорсингові та аутстафінгові контракти.

Для технічного забезпечення систем цивільного захисту громад та територій компанія постачає засоби масового сповіщення, тепловізійне обладнання, системи відеонагляду, захисту від БПЛА, рації.

На запити військових підрозділів, ДСНС та фронтових волонтерів командою "ІТ-Інтегратор" на волонтерських засадах збираються та передаються на фронт засоби захисту, спорядження, харчування, комунікаційне обладнання, оптика, автомобілі та плавзасоби, тепловізори та БПЛА.

METRO Україна, ритейлер

З початку повномасштабного вторгнення Росії на територію нашої держави локальна команда МЕТRО Україна забезпечує безперебійну роботу торговельних центрів у безпечних регіонах, постачаючи продукти харчування та всі необхідні товари для українців.

Оскільки в деяких постачальників постраждало виробництво, було знищено дорожню інфраструктуру та деякі склади, а транспорт і водії часто в дефіциті, періодично виникають певні складнощі з асортиментом. Саме тому METRO Україна була змушена відкласти на якийсь час проєкти капітальних інвестицій та працювати "сьогодні і зараз", щоб оперативно локалізувати поставки, максимально сконцентрувати зусилля на забезпеченні наявності всіх необхідних товарів на полицях своїх магазинів. METRO Україна стала використовувати торговельний центр у Львові як розподільчий центр для прийому, зберігання, диверсифікації та ефективного розподілу імпортного товару для всієї України.

У своєму бізнес-плануванні компанія розробила три сценарії, які базуються на основних макропоказниках — кількість людей в країні, рівень інвестицій, рівень інфляції. Залежно від сценарію та швидкості відновлення країни METRO Україна запроваджуватиме комерційні ініціативи та регулюватиме швидкість їхнього впровадження, а також здійснюватиме капітальні інвестиції.

Європейський ритейлер продовжує платити податки в повному обсязі, забезпечувати робочі місця та виплачувати заробітну плату всій команді. Окрім фінансової, компанія надає також і психологічну підтримку своїм співробітникам та їхнім сім'ям.

Крім того, локальна команда МЕТRО Україна активно здійснює гуманітарну місію. Із 24 лютого вона підтримала 84 частини ЗСУ, 62 підрозділи територіальної оборони, 77 благодійних організацій, 21 лікарню та 11 притулків для тварин. Для благодійної допомоги компанія надала 188 т бакалії, 78,5 т свіжих фруктів, овочів, м’яса, риби, молочної продукції та необхідних непродовольчих товарів.

Команда МЕТРО Україна продовжує оперативну діяльність своїх магазинів, щодня роблячи власний внесок у наближення перемоги.

    Реклама на dsnews.ua