• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.9
Спецпроєкти

Американський Forbes: західні кредитори тиснуть на українських аграріїв, що постраждали через напад Росії

Поки на міждержавному рівні Україні відтерміновують виплати по кредитам, деякі приватні кредитори тиснуть на українські компанії, що постраждали від російської агресії, пише відоме американське видання Forbes. Приклад — агрохолдинг "Укрлендфармінг" Олега Бахматюка, який є одним з найбільших українських постачальників агропродукції на міжнародні ринки і який втратив значну частину активів через війну

"Укрлендфармінг"
"Укрлендфармінг"
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться в матеріалі Forbes "В Україні боргові канікули для уряду. Приватному сектору не так пощастило". Україна має другий за величиною кредитний портфель Міжнародного валютного фонду. Крім того, український уряд також винен Європейському банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) і щонайменше 1,9 мільярда доларів Світовому банку. "Доброю новиною для українського уряду є те, що уряди США та Європи погодилися призупинити виплати. Приватний сектор, включно з тими, чий бізнес був знищений російською війною на Сході України, все ще на гачку своїх кредиторів. Приватний сектор у зруйнованій війною економіці стікає кров’ю. Як вони будуть віддавати свої борги?" — пише Forbes.

Видання зазначає, що "міжнародні інвестори вклали мільярди доларів у приватний сектор України, інвестуючи в різні активи. Зараз ці активи перебувають у скрутному становищі". За даними Forbes, 5 вересня НБУ надіслав листа українським приватним компаніям, які мають фінансові проблеми через війну, і закликав їх почати переговори зі своїми кредиторами, рекомендувавши їм реструктуризацію та перепланування. "Проблеми виникли практично відразу, — зазначає видання. — Іноземні кредитори відмовили кільком компаніям у борговій відпустці. Сюди входить навіть "Нафтогаз", який є державним. "Нафтогаз" може розраховувати на державну підтримку. Приватні компанії стикаються з ще більш серйозними проблемами".

"Одним із найкращих прикладів є приватний гравець агробізнесу "Укрлендфармінг" (ULF). Вони володіють двома найбільшими в Європі птахофабриками: під Кам’янець-Подільським і ще однією, неподалік від Чорнобаївки у Херсонській області, в зоні бойових дій. Вони також володіють двома найбільшими в Європі сховищами для зберігання зерна, відомими як елеватори. Ці елеватори здатні зберігати трохи більш ніж 2,5 млн тонн пшениці, — пише Forbes. — ULF з початку війни втратив яєчну фабрику "Чорнобаївська" під Херсоном, втратив операційні активи на мільйони доларів тощо. Вони втратили контроль над майже 30% свого земельного портфеля, який зараз перебуває під російською окупацією або зруйнований бомбами та кулями. Близько 50% активів і обладнання для виробництва яєць було знищено. Ці фізичні збитки не включають фінансові збитки, викликані їх нездатністю експортувати з чорноморських портів, контрольованих російськими військовими"

У той час як більшість кредиторів української агробізнес-компанії погодилися полегшити виплати, менеджер фонду Gramercy, що базується в Гринвічі, цього не зробив. Грамерсі фактично подає до суду на українців, "роблячи ще більше зло", стверджує Forbes. "Позов призвів до подальшого зриву операцій ULF, підриваючи його шанси на одужання, одночасно підриваючи вартість компанії, яка використовується для задоволення боргових вимог інших кредиторів, як забезпечених, так і незабезпечених. ULF перебуває в центрі уваги цієї судової битви в той час, коли він також був у центрі уваги російських гвинтівок, танків і бомб"

Група компаній "Укрлендфармінг" українського бізнесмена Олега Бахматюка до початку широкомасштабної агресії проти України була одним з найбільших агровиробників країни й одним з найбільших платників податків. Значна частина виробничих потужностей компанії була втрачена або знищена ворогом. Тим не менш, компанія залишається одним з ключових для забезпечення продовольчої безпеки й експорту агровиробників України.

    Реклама на dsnews.ua