• USD 28.4
  • EUR 32.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Ціновий шок та картки: у Зеленського сказали, до чого готуватися українцям

У 2022 році в Україні ціни на продовольчу сировину можуть підвищитися на 10-20% і уряд вдасться до антикризових адресних заходів. Як варіанти допомоги розглядаються аналоги так званих "продуктових чеків" у США, які можуть отримувати незаможні

Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Про це заявив радник президента з питань економіки Олег Устенко, передає "ДС" із посиланням на "Інтерфакс-Україна".

"Базовий прогноз на 2022 рік, який мені видається найбільш реалістичним, — це збільшення цін на сировинну продовольчу групу (зерно, цукор, какао тощо) від 10% до 20%. Враховуючи, що продовольча група в українському споживчому кошику більше ніж вагома — майже 50%, таке збільшення цін може стати серйозним інфляційним шоком", – повідомив він.

За його словами, зростання інфляції є серйозним ризиком і для всього світу, і для України. Ця проблема не буде знята з порядку денного і у 2023 році.

"В нашому випадку 20-відсотковий ціновий шок за продовольчою сировинною групою може призвести до інфляційного стрибка від 8% до 10%", — зазначив він.

При цьому він пояснив, що ситуація на ринку продовольства є динамічною, оскільки пов'язана з ризиками.

"Поточний рік — рік серйозних інфляційних викликів, оскільки ми спостерігаємо високий рівень інфляції в основних емісійних центрах. А ми фактично імпортуємо цю інфляцію з емісійних центрів. Динаміка інфляції за сировинною групою, особливо продовольчою, очікується у бік збільшення, що, звісно, вдарить по гаманцях людей не лише в Україні, а й у всьому світі", — сказав Устенко.

В якості антикризових заходів можуть розглядатися різні доплати незахищеним верствам населення, зокрема виплати за аналогією з програмою "єПідтримка", в рамках якої вакциновані українці можуть отримати 1 тис. грн та витратити її на конкретні цілі.

"В Офісі президента позиція більше ніж чітка: передусім мають отримати підтримку найбільш вразливі та незахищені верстви населення. Як — варіанти розглядатимуться. Це можуть бути і додаткові виплати для компенсації зростання цін, і запровадження food stamp у системі "Дія" — так званих "продуктових чеків", як це практикується в США. Але це антикризові заходи, які можуть упроваджуватися в разі необхідності", — пояснив Устенко.

За його словами, базовий сценарій зростання інфляції, який розглядається в Офісі президента, це інфляція на рівні 7% у 2022 році.

"Національний банк виставляє інфляційну мету на 5%+/-2%. Отже, максимально допустимий рівень інфляції - 7%. Але ситуація залежить не лише від України, а й від зовнішніх шоків", — зазначив він.

А ось ідею з тимчасовою установкою нульової або зниженої ставки ПДВ на продукти харчування радник президента вважає ризикованою та невиправданою, оскільки такий крок може спотворити конкуренцію на ринках і спричинить додаткові витрати на адміністрування.

"У наших умовах це додатковий ризик для економіки. В результаті може виявитися, що економічний ефект від цього не такий, як здавався на етапі розрахунку", — сказав він.

Як повідомляла "ДС", за даними Національного банку, у 2022 році головними ризиками для української економіки є військова агресія Росії та зростання цін.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua