• USD 29.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Газовий маневр. Скільки протримається Україна, якщо Росія зупинить транзит

Україна проходить січень із меншим споживанням газу, ніж рік тому. Ресурсу на опалювальний сезон вистачає, але є ризики — настання морозів та відсутність транзиту

Залишок газу в ПСГ на кінець доби 26 січня становив 11,554 млрд куб. м
Залишок газу в ПСГ на кінець доби 26 січня становив 11,554 млрд куб. м / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

За даними "Укртрансгазу", залишок газу в ПСГ на кінець доби 26 січня становив 11,554 млрд куб. м, що на 45,98% менше, ніж торік у цей же час. За попередню добу з ПСГ було використано 86,9 млн куб. м. Ще на добу раніше споживання газу становило 90,8 млн куб. м. Але це за поточної температури повітря. Якщо вона знижуватиметься, споживання газу збільшиться.

Максимальний добовий відбір цього року був 13 січня (91,9 млн куб. м), мінімальний — 51,8 млн куб. м — 6 січня. Середньодобовий відбір за 26 днів року – 76,9 млн куб. м. У середньому українські ПСГ заповнені на 37,3%.

Слід враховувати, що не весь газ із ПСГ йде у споживання. Активний газ довгострокового зберігання або буферний газ для підйому ресурсу становить 4,7 млрд. куб. м. До цього обсягу слід додати газ резидентів (загалом 440 млн куб. м) та нерезидентів (270 млн куб. м). На 26 січня активного газу для споживання Україною залишається 6,2 млрд куб. м. При поточному споживанні цього має вистачити якраз до закінчення опалювального сезону в першій половині квітня, але від морозів ніхто не застрахований. Максимуми минулого року припадали на середину січня та лютого, коли відбір зі сховищ сягав 130-140 млн куб. м. Очевидно, що морози можуть збільшити його і зараз, але це не єдиний ризик.

Запасів вистачає?

Генеральний директор Оператора Газотранспортної системи України (ОГТСУ) Сергій Макогон заявив у коментарі "Фактам ICTV", що у разі перекриття Росією транзиту газу через територію України ГТС переорієнтується на забезпечення першочергових потреб населення і працюватиме в реверсному режимі, тобто підніматиме газ із західних сховищ та транспортувати його на схід.

У січні Україна почала імпортувати невеликі партії газу. Наприклад, 10 січня надійшов перший обсяг фізичного імпорту цього року — 3,4 млн куб. м. 15 січня імпортовано 2,3 млн куб. м, 20 січня — 2,8 млн куб. м, 25 січня — 2,9 млн куб. м. Цей газ надходив виключно із Словаччини.

Обсяг прокачування з Росії за те саме 25 січня дорівнював 60 млн куб. м. З початку тижня транзит російського газу зріс на 22%. Втім, як раніше повідомляв Сергій Макогон, обсяги російського транзиту з початку року не тішать: за перші 16 днів січня середньодобовий обсяг транзиту становив лише 52,4 млн куб. м. Для порівняння: у січні 2019 р. він сягав 250 млн куб. м, у січні 2020 р. — 83,4 млн куб. м, у січні 2021 р. — 124,6 млн куб. м. Також "Газпром" не став бронювати додаткові транзитні потужності на лютий.

Реклама на dsnews.ua

Згідно з контрактом у 2022 р., Україна транзитує 40 млрд куб. м російського газу, або в середньому за добу майже 110 млн куб. м. Обсяги добового прокачування нефіксовані, вони можуть бути нижчими або вищими за цей показник.

"Загрози того, що транзиту не буде, поки що немає, — каже директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль. — Навпаки, після зменшення транзиту до 40 млн на добу останні два дні він поступово зростав, і напруга впала. І, звичайно ж, є запаси у наших ПСГ, і споживання низьке. Станом на вчора, споживання становило 129 млн куб. м на добу. З них 55 — власний видобуток". Споживання газу в Україні — це обсяг зі сховищ плюс власний видобуток (кілька десятків млн куб. м на добу) плюс незначний імпорт.

"Ми вже двічі підходили до критичної межі у січні, коли 140 було споживання, 145 було покриття. Якщо ми в лютому зіткнемося з такими ж погодними умовами, то це вимагатиме вжиття заходів щодо обмеження споживання. Швидше за все, йтиметься про промисловість. Ми цю критичну межу перетнемо", — говорить експерт з питань енергетики Валентин Землянський.

Якщо ж температура падатиме до 10-15 градусів морозу, то за добу може знадобитися і 180 млн кубів. Тут уже будуть потрібні суттєвіші обсяги імпорту.

У середині січня Оператор ГТС України повідомляв, що на лютий 2022 р. заброньовано 195,1 млн куб. м на вхід з Угорщини та Словаччини. Для добового споживання це мізерна сума імпорту, але коштує він недешево.

За даними ЗМІ, "Нафтогаз" планує у лютому закупити 300 млн куб. м газу і приблизно стільки ж у березні. Але навіть якщо цей обсяг розподілити на добу, то 10 млн куб. м теж не рятують ситуацію, а можуть лише балансувати споживання. Очевидно, закупівля цього обсягу коштуватиме по поточним ринковим цінам — умовно в $300 млн, а це понад 8 млрд грн. Такі гроші поки що можуть знайтись в уряду та "Нафтогазу", а далі потрібно чекати зниження цін та шукати фінансові ресурси.

Директор ОГТСУ Сергій Макогон зазначав, що зараз через низькі обсяги транзиту газу чотири газоперекачувальні агрегати працюють у реверсі. Для порівняння: всього парк газоперекачувальних агрегатів компанії складає 702 одиниці.

Можливості для фізичного імпорту в Україну на даний момент становлять у сумі 35 млн куб. м на добу. Україна може імпортувати 27 млн куб. м зі Словаччини та 8 млн куб. м — з Угорщини. Але його ще треба купити, а це вартує великих грошей: 35 млн куб. м на добу коштуватимуть $35 млн або більше. Наприклад, цього тижня лютневі ф'ючерси на хабі TTF вже торгувалися по $1114/тис. куб. м. Тому в разі холодів більш ймовірним залишається обмеження споживання.

"Імпорту немає через те, що імпорт дорогий, — каже Геннадій Кобаль. — Зараз він не потрібен, тому що у нас є значні запаси газу в підземних сховищах, яких нам поки що вистачає. Ну і морозів немає. Споживання 129 млн куб. м для такого періоду — низьке. Якщо ми подивимося на січень минулого року і зараз, то побачимо, що споживання у січні цього року на 15-20% нижче, ніж минулого року".

"Протриматися можна…"

На даний момент сценарій відсутності транзиту російського газу виглядає малоймовірним. Однак у разі різкого загострення на Донбасі чи інших військових провокаціях Росії біля наших кордонів не можна виключати повної зупинки транзиту. Розглянемо, чи українська система може працювати в режимі реального реверсу.

"Принципово українська ГТС будувалася в єдиній зв'язці — транзит та постачання газу в Україну. Тобто технічно підтримати якийсь період часу систему, я думаю, можливо. Принаймні, у трубі залишається газ, якийсь тиск зберігається, але говорити про безперебійність та надійність у цьому випадку не доводиться", — зазначає Валентин Землянський.

"Розгорнути систему в реверсному режимі можна, але ми давно такого не робили, — каже Геннадій Кобаль. — Потрібно знати, в якому стані знаходиться компресорна станція Бар, яку мали ввести в експлуатацію 1 жовтня минулого року, але жодних повідомлень про це немає". Я думаю, що це теоретичні роздуми. Скільки газу вистачить, стільки і буде працювати, там немає обмежень, але потрібно, щоб працювала компресорна станція Бар, вона може транспортувати газ як у західному напрямку, так і у зворотному. Саме вона повинна забезпечити наш південь та схід газом".

Україна вже переживала відсутність російського транзиту під час газової кризи 2008-2009 рр. Тоді транзиту не було з 7 до 20 січня 2009 р.

"Як показала практика 2009 р., протриматися можна днів 30, — каже співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. — Наразі впало споживання порівняно з 2009 р., тому до місяця можна протриматися. Тим більше що ОГТСУ реалізував ряд технічних рішень, які полегшать реверсну роботу ГТС".

Як довго українська система може працювати без транзиту газу, точних гарантій ніхто не дасть. У цій ситуації ми втрачаємо тиск у трубі, потім втрачається можливість піднімати газ із ПСГ, що також залежить від запасів, а вони низькі. Все це загрожує наслідками.

"При такому сценарії спочатку відключають усю промисловість, яку можна, — каже Дмитро Марунич. — Є населені пункти на українсько-молдавському та українсько-російському кордоні, які взагалі будуть позбавлені постачання, швидше за все. Але їх небагато. Підніматимуть газ із реверсних сховищ, якщо він буде доступний у суміжних державах. Після промисловості обмежуватимуть ТКЕ до технологічного мінімуму, а потім уже населення і закликатимуть людей економити".

Відсутність транзиту через Україну стане негативним сценарієм і для Росії — вона втратить прибутки за непоставлений газ і не тільки. "Потрібно буде законсервувати свердловини, потім їх розконсервувати. Щось перенаправити у свої сховища, щось качати обхідними маршрутами. Вони можуть скоротити видобуток. Це матиме певну ціну для "Газпрому". Для Росії це теж буде форс-мажор", — каже Дмитро Марунич.

Зазначимо, що наш контракт із "Газпромом" передбачає, що Росія повинна буде платити за цей транзит, навіть якщо не качає газ. Крім того, зобов'язання перед партнерами в Європі "Газпрому" також потрібно виконувати.

Висновки та прогнози

Отже, зараз є позитивні прогнози на проходження другої частини опалювального сезону.

"Зараз із підземки беруть 75-80 млн куб. м на добу. Там є 11,5 млрд, з яких взяти можна без проблем мільярдів 5-6. І ми ж бачимо прогноз погоди. Морозів немає. Для нас проблему становитимуть морози мінус 15 і нижче.У такому разі у нас різко збільшиться споживання, відбір газу. Але у нас цього року найбільший відбір газу був 91 млн куб.м. Особливих загроз поки немає, — говорить Геннадій Кобаль. — Ми проходимо пік. На першу половину лютого ми не бачимо аномального похолодання, тому якщо ми проходимо лютий і залишаються запаси, нічого загрожувати не буде, тим більше у нас є власна ГТС, яка виконує роль газового сховища".

Підсумуємо. Наразі потреби України в газі перекриваються відбором газу з підземних сховищ та власним видобутком: відповідно 75-80 млн куб. м плюс 55 куб м. Ці обсяги дають змогу пройти другу частину опалювального сезону без імпорту газу, але за умови, що не буде тривалих холодів. Ще одна можливість збалансувати споживання за рахунок промисловості. Характерною є і реакція уряду. На початку тижня прем'єр-міністр Денис Шмигаль в ефірі ток-шоу "Свобода слова" на ICTV заявив, що НАК "Нафтогаз України" розпочне планову закупівлю газу в українські сховища з лютого, але на наступний опалювальний сезон.

    Реклама на dsnews.ua