• USD 36.6
  • EUR 38.9
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Ініціатива нардепів щодо заборони на викладку тютюнової продукції може позбавити бюджет 4 млрд грн

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради 22 травня підтримав внесення у закон "Про рекламу" поправки №174, яка передбачає заборону на викладку тютюнової продукції у місцях роздрібної торгівлі, однак її прийняття може призвести до щорічного недоотримання бюджетом майже 4 мільярдів гривень та скорочення більше сотні тисяч робочих місць

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у матеріалі "РБК-Україна", передає "ДС".

2 травня 2023 р. Верховна Рада у першому читанні прийняла законопроєкт №9206, який вносить комплексні зміни до закону "Про рекламу" у частині аудіовізуальної реклами.

При підготовці до другого читання група народних депутатів зареєструвала поправку №174, яка передбачає заборону на викладку тютюнової продукції у місцях роздрібної торгівлі.

Зокрема, депутати пропонують заборонити розміщення тютюнових та нікотиновмісних виробів у місцях продажу "таким чином, щоб вони були видимі поза межами місця роздрібної торгівлі або споживачам всередині місця роздрібної торгівлі, за виключенням показу продавцем конкретного виробу окремому споживачу віком від 18 років на його вимогу".

Як відомо, кілька років тому в парламенті вже намагалися проголосувати за аналогічну поправку, але її визнали економічно недоцільною. Зокрема, наводився аргумент, що вона не відповідає євроінтеграційним зобов’язанням України щодо регулювання тютюнових виробів.

У більшості країн ЄС, а також в США, Японії й Швейцарії ніколи не запроваджувалася заборона видимого для споживача розміщення такої продукції у місцях роздрібної торгівлі. 

Натомість запропонована поправка є наслідуванням практики РФ, де заборонена викладка усіх нікотиновмісних продуктів та пристроїв для їх споживання, та Білорусі. 

У Європейській бізнес-асоціації вважають, що відсутність можливості розміщення тютюнових виробів у пунктах продажу сприятиме зростанню тіньового ринку тютюнових виробів, який вже перевищує 20% і позбавляє бюджет 22 млрд грн на рік. 

Асоціація ритейлерів Україні в листі до голови Верховної ради, голови партії "Слуга народу" та керівництва профільних комітетів додає, що закритий формат реалізації тютюнових виробів ускладнить відстежування податковими та правоохоронними органами "сірих" точок реалізації підакцизних товарів, що призведе до ризиків купівлі споживачами саме нелегальної продукції, а це буде мати ще більший негативний вплив на здоров’я населення.

В асоціації "Спеціалізована торгівля" наголосили, що зазначена поправка була підтримана профільним комітетом ВРУ без жодних консультацій з бізнес-спільнотою та підприємцями, яких безпосередньо стосується це рішення.

Водночас за приблизними підрахунками асоціації, реалізація зазначеної ініціативи зумовить значні втрати для торгівельної галузі – як великих торговельних мереж, так і малого та середнього бізнесу, що нараховує близько 50 тисяч підприємств. Адже їм буде необхідно залучити інвестицій в переобладнання місць торгівлі, при цьому очікується скорочення їх рентабельності у звязку зі зменшенням асортименту продукції.

В асоціації також додають: щоб продовжувати роботу, таким підприємствам потрібно буде закупити нове торгове обладнання, інвестувавши мінімум 40 тис. грн на одне місце торгівлі. В умовах війни ця сума для багатьох є суттєвою і критичною для продовження роботи бізнесу.

У звʼязку з цим, прогнозується загальне скорочення доходності галузі на 2,5 млрд грн на рік. Скорочення робочих місць в цілому по галузі – на 130-150 тис. осіб. Загальні ж втрати державного і місцевих бюджетів можуть сягнути близько 3,9 млрд гривень на рік.

Ще одним негативним наслідком в асоціації називають те, що заборона на розміщення товарів в місцях їх продажу спричинить закриття торгових програм підтримки асортименту. Такі програми фінансуються виробниками і є левовою часткою підтримки мінімальної рентабельності торгівлі тютюновими виробами. У разі заборони викладки, виробники втратять інтерес до таких програм і підприємства втратять близько 1,6 млрд гривень на рік.

    Реклама на dsnews.ua