• USD 36.6
  • EUR 38.7
  • GBP 45
Спецпроєкти

Керівництво Держекспортконтролю та силовики блокують американські контракти українських титанових компаній, — ЗМІ

У титановій галузі України спалахує черговий скандал

Титан
Під загрозою зриву опинилися контракти на постачання титанового концентрату до США, пишуть ЗМІ / Pixabay
Реклама на dsnews.ua

Через протидію українських чиновників під загрозою зриву опинилися контракти на постачання титанового концентрату до США, пише "Аргумент".

Так, 18 листопада 2022 р. керівник профспілкового комітету Іршанського ГЗК Руслана Примасюк заявила про те, що роботу державних Іршанського та Вільногірського ГЗК практично зупинено з вини державних органів, які створюють надумані перепони експорту продукції. Через те, що ці держпідприємства вже тривалий час не можуть отримати формальну експортну ліцензію, 20 тис. тонн іршанського ільменіту лежать у польському Щецині, а ще 20 тис. тонн вільногірського ільменіту очікують у румунській Констанці. Держава його не може продати замовнику через те, що глава "Держспортконтролю" Олександр Павличенко вже два місяці за різними приводами затягує видачу ліцензії для завершення угоди.

З аналогічними проблемами зіткнулася приватна титанова компанія "Велта", яка отримала офіційну відмову від "Держспортконтролю" в отриманні експортних ліцензій на продаж продукції за американськими контрактами.

Характерно, що для державної ОГХК це був перший у її історії прямий контракт з американцями. У випадку компанії "Велта" йдеться про приватний титановий бізнес, який відкрито лобіює переорієнтацію титанової галузі України на нові технології виробництва та поглиблення українсько-американської співпраці. Після того як у 2021 році група американських конгресменів виступила з ініціативою щодо посилення американо-української співпраці в титановій сфері та внесла відповідні поправки до проєкту оборонного бюджету США, керівництво "Велти" сприйняло цей сигнал серйозно та ініціювало зустріч із військово-повітряним аташе при Посольстві США в Україні Джоном Д. Картером, під час якої американцям було презентовано власні інновації та потенційні можливості.

На думку видання, метою силовиків є тиск на найбільшого приватника з метою дискредитації та виведення з ринку, а в держкомпанії планується змінити склад правління і відкоригувати вектор розвитку, що намітився. Саме цим і пояснюється безперервний багатомісячний "хоровод" із представників Нацполіції, БЕБ, СБУ, людей Фірташа та лобістів "ВСМПО-Авісма" навколо "ОГХК" та компаній Бродського.

Титанові активи олігарха-втікача Фірташа та підприємства росіян в Україні за останні 8 років не пережили й сотої частки того пресингу з боку силовиків, з яким зіткнулася ОГХК і приватний титановий бізнес Андрія Бродського за останні пів року, зазначають журналісти.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua