• USD 36.6
  • EUR 37.2
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Курс на 40. Чому падає гривня і що буде далі

Останніми днями курс гривні в обмінниках різко просів. Що сталося і чи буде обвал нацвалюти? 

курс гривні
Готівковий курс гривні знизився на очікуваннях відкриття міжбанку / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Відносна стабільність на валютному ринку України тривала недовго. Після того, як на початку літа Національний банк України (НБУ), попри економічні ризики такої політики, вирішив боротися з інфляцією та девальвацією 2,5-кратним підвищенням облікової ставки, гривня в обмінниках справді трохи зміцнилася. Та вже на цьому тижні долар підскочив приблизно на 1,5 грн, а євро — на 1 грн: станом на 14 червня американську валюту продають в середньому по 37,4 грн (купують — за 36,32 грн), а європейську – по 37,58 грн (купують — за 36,34 грн). Які причини такого стрибка і що буде далі?

Три курси

Щоб дати відповідь на поставлене запитання, недостатньо перелічити і зважити всі фактори, які в принципі впливають на курс валют. Бо під час війни в Україні утворилося три курси гривні (не рахуючи чорного ринку), на які по різному вплинули системні чинники і рішення влади. А саме:

  1. Офіційний — 29,25 грн/$. За ним (+/-1%) на міжбанківському ринку імпортери можуть купити безготівкову валюту. Оскільки надходжень від експортерів бракує — НБУ змушений продавати валюту зі своїх міжнародних резервів, які за червень скоротилися на 9% — до $22,76 млрд.
  2. Картковий, за яким комерційні банки конвертують валюту під час розрахунків гривневими картками. До останніх днів він був і подекуди залишається заниженим (32-33 грн/$), що покликало до життя "картковий туризм": виїхати за кордон, зняти валюту за вигідним курсом, повернутися і продати її в Україні дорожче.
  3. Готівковий — на табло обмінників.

Вище ми навели саме прайси готівкового ринку і далі сфокусуємося на його перспективах.

Очікуване відкриття

Як зазначалося, наразі на міжбанківському валютному рину курс гривні зафіксовано на завищеному рівні, і по суті він обслуговує імпортерів та експортерів. Точніше, це робиться, щоб стримувати ціни на зарубіжні товари, передусім пальне. У такій ситуації експортери не дуже поспішають продавати валюту, а НБУ доводиться виходити на ринок з інтервенціями зі своїх міжнародних резервів. Так не може тривати дуже довго. І останні дії влади (підвищення облікової ставки до 25%, відновлення податків на імпорт) свідчать про бажання повноцінно відкрити міжбанківський валютний ринок — коли банки можуть купувати і продавати валюту за гнучким курсом (самі і в інтересах клієнтів).

Реклама на dsnews.ua

"На очікуваннях повноцінного відкриття міжбанку зараз і поплив готівковий курс", — вважає фінансовий аналітик Олексій Кущ.

Він пояснив, що саме на міжбанку курс гривні може розхитуватися більше і швидше, ніж на готівковому ринку.

"Готівковий ринок дуже опосередковано пов'язаний з банківською ліквідністю і з процедурою рефінансування, емісійним механізмом НБУ. А коли повністю відкривається міжбанк, то вся ліквідність, яка є у банків, буде грати на курсових гойдалках. І більше того, рефінансування НБУ, тобто емісійні кошти, буде потрапляти на міжбанк і знову ж таки розхитувати гривню", — пояснив експерт, додавши, що ринок у такому разі стане значно гостріше реагувати на новини, а навіть кілька великих банків зможуть сильно впливати на курс.

У цьому контексті варто розглянути традиційний фактор впливу на ринок — експортні та імпортні операції: якщо більше валюти заходить в країну, то курс гривні зміцнюється, якщо більше доводиться купувати за кордоном — знижується. Унікальність сьогоднішньої ситуації в тому, що ці валютообмінні операції, можна сказати, відокремлені в напівзакритій системі міжбанківських торгів, коли незадоволені запити імпортерів на валюту покриваються за рахунок резервів НБУ за заниженим курсом. У разі повного відкриття міжбанку та переходу на гнучке курсоутворення перевищення імпорту над експортом стане повноцінним фактором девальвації гривні в усіх сегментах валютного ринку. Щоправда, цей ефект буде пом´якшено тим, що експортери почнуть більш охоче продавати валютну виручку за вищим курсом.

Додамо, що днями НБУ дозволив купувати валюту практично під будь-який імпорт, а не лише під перелік критичних товарів, як було з початку війни — а це ще один з аргументів влади щодо повноцінного відкриття міжбанку заради збереження золотовалютних резервів. І якщо НБУ почне більше економити резерви, але продовжить емісію гривні на підтримку держбюджету (яка за червень сягнула 105 млрд грн), то це стане ще одним фактором знецінення нацвалюти.

Картки, інфляція і супердолар

Ще один чинник, на який звертають увагу експерти — наближення безготівкового курсу гривні до готівкового. Наприклад, з 6 липня Приватбанк встановив ринковий курс валютообміну для безготівкових операцій, передусім курсів конвертації за картками (на 14 липня це 36,5 грн/$ і 36,63 грн/євро). Загалом, за даними сайту "Мінфін", середньокартковий курс продажу валюти українськими банками ще 5 липня становив 32,7 грн/$, а вже на цьому тижні впевнено перевищив 34 грн/$ і продовжує зростати. Практично це сильно звужує лазівку для "карткових туристів" і притоку валюти на готівковий ринок через цей канал.

"НБУ почав відпускати обмежння… Зараз зрівняли два курси — безготівковий і готівковий. Тому і відбувається зростання. Це звичайний ефект, коли спершу затискають, а потім відпускають", — прокоментував ситуацію на валютному ринку економічний експерт Олександр Охріменко у своєму відеоблозі.

Серед інших традиційних факторів тиску на національну валюту варто відзначити інфляційні очікування населення, що стимулюють людей до захисту заощадженнь, в кого вони є, переведенням коштів із гривні в тверду валюту.

Нарешті, варто звернути увагу не лише на гривню, але й на долар США. Найгучніша новина останніх днів на світовому фінансовому ринку — вирівнювання курсу американської і європейської валют, вперше за 20 років (на українському ринку долар зростав швидше, а євро повільніше, тому вони також майже досягли паритету). Це пояснюється як війною і перспективою рецесії на європейському континенті (зокрема через можливе блокування газових поставок з Росії), так і власне укріпленням долара на фоні підвищення ключової ставки Федеральною резервною системою. "Американець" значно посилився не тільки до євро, а й до інших валют (зокрема британського фунта і японської єни), бо інвестори тікають у "тиху гавань" у вигляді доларових активів. Що вже казати про гривню, яка в разі надмірної лібералізації ринку може, без перебільшення, сильно обвалитися.

Яким буде курс гривні

Тепер розглянемо курсові прогнози.

На думку Олександра Охріменка, в найближчі два тижні валютний ринок буде лихоманити, можливо, курс дійде навіть до 40 грн/$, але більша ймовірність того, що після сплеску останніх днів він трохи відкотиться — до 36 грн/$.

Олексій Кущ вважає, що в разі повноцінного відкриття міжбанку гривня "може за 40 вискочити дуже легко", але якщо НБУ нічого не робитиме — то девальвація пригальмується. "Якщо не відкриють, тоді єдине правильне рішення — перехід до курсового коридору, тобто раз на декаду чи раз на місяць підтягувати фіксований курс до ринкових параметрів", — зазначив експерт, додавши, що зараз такий курс міг би бути на рівні 35 грн/$.

У самому Нацбанку розраховують на збільшення депозитних ставок комерційними банками і ставок за облігаціями внутрішньої державної позики Мінфіном. Перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова в ефірі національного марафону наголосила, що це дасть можливість населенню та малому бізнесу вберегти свої гроші від інфляції і водночас підтримати гривню.

У НБУ також бачать потребу піднімати фіксований курс, але обіцяють не робити різких рухів. "У нас є одна передумова — це повернені податки на імпорт, друге, що важливо — це регулярність міжнародної допомоги, щоб прогнозувати обсяги ЗВР. Протягом липня ми будемо дивитися, як змінився попит з боку імпортерів і будемо думати, як нам поступово рухатися в напрямку більш ринкового ціноутворення", — пояснила Рожкова.

Отже, можемо обережно припускати, що принаймні два-три тижні курс гривні на готівковому ринку хоч і буде помітно змінюватися, але не вилетить за 40 грн/$. Можливе навіть невелике укріплення гривні в обмінниках. Однак на довшому горизонті прогнозувати дуже важко. Багато що залежатиме від обсягів валютних надходжень — фінансової допомоги міжнародних партнерів та заробленої експортної виручки (а отже, спроби розблокування логістики Чорним морем). І врешті-решт чекаємо на рішення НБУ — перезапустити міжбанк, залишити все як є чи вдатися до методу курсового коридору. 

    Реклама на dsnews.ua