• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Молимося на погоду. Наскільки Україна близька до катастрофи з вугіллям та електрикою

Інформаційні витоки з Кабміну говорять про не найкращу ситуацію в енергетиці: є загрози перебоїв тепло- та електропостачання. Офіційно в уряді спростовують цю інформацію

Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Україна може зіткнутися із загрозою зупинки тепло- та електропостачання. Лист із таким змістом СБУ направила Кабміну. Цей документ, датований 8 грудня, опинився у розпорядженні "Економічної правди". Причиною потенційної катастрофи вказується дефіцит вугілля та збільшення заборгованості. Все це може призвести до "неконтрольованого зростання тарифів на виробництво електричної та теплової енергії для кінцевих споживачів".

Побоювання СБУ зрозумілі — йдеться про енергетичну безпеку країни і можливу соціальну напругу на тлі відключення послуг: "Проблеми з теплопостачанням можуть призвести до виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру, зростання соціальної напруги серед населення та дискредитації органів влади", — йдеться у документі.

З моменту направлення листа до уряду та публікації повідомлення про це минуло майже 10 днів. За цей час прем'єр-міністр Денис Шмигаль встиг заспокоїти населення, запевнивши, що Україна має в своєму розпорядженні достатній обсяг енергоресурсів для проходження опалювального сезону.

"Типові страшилки про те, що в нас уже до зими закінчиться вугілля, виявилися черговим фейком", — наголосив прем'єр на засіданні уряду у середу, 15 грудня. Шмигаль також повідомив, що у грудні очікується близько 2 млн т українського та імпортного вугілля при прогнозованому споживанні 1,7 млн т.

Проте соціальної гостроти додав голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко, але вже щодо газу. В ефірі програми "Право на владу" він заявив, що ринкова ціна газу вже набагато вища, ніж зафіксована для населення — 45 грн замість нинішніх 8 грн за 1 куб. м. Отже, "Нафтогаз" не зможе довго утримувати чинні тарифи.

Він допустив виробництво тепла з використанням біогазу, який можна виробляти з відходів сільськогосподарського виробництва та переробки сміття. Щоправда, як ми вже писали, найближчим часом в Україні можливо наростити виробництво біогазу до 1,7 млрд. "кубів" на рік, що проблему не вирішить.

На цьому фоні прем'єр також залишався спокійним. Виступаючи у Верховній Раді 17 грудня, він заявив, що тарифи на газ, тепло, електроенергію не змінюватимуться. Але це стосується лише поточного опалювального сезону.

Реклама на dsnews.ua

Інформацію про попереджувальний лист СБУ спробував спростувати голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. Він розповів журналістам, що підходив до Шмигаля, і той відповів, що попередження від СБУ не було і що це "якась інформаційна хвиля". Якщо влада надсилає настільки суперечливі сигнали, важливо розібратися, наскільки погані справи насправді.

Стабільно низькі запаси

Про дефіцит вугілля для теплової генерації говорили всю осінь. Планові запаси мали скласти 3 млн т, а за фактом було вшестеро менше. У листі СБУ Кабміну сказано, що на 1 грудня на складах знаходилося 486,2 тис. т вугілля, а план накопичення становить 2,632 млн т, що вище за фактичні запаси вп'ятеро. На початку минулого тижня, за даними "Укренерго", загальні запаси вугілля на складах ТЕС становили 463,5 тис. т.

Недостача вугілля свідчить, що потреби перекриватимуть генерацією іншого виду, саме атомною. Заступник голови ВП Ростислав Шурма в ефірі програми "Свобода слова" повідомив, що працює 14 із 15 енергоблоків АЕС. За його словами, атомна енергетика до кінця опалювального сезону забезпечить 60-65% потреб електроенергії. Станом на 13 грудня частка АЕС у покритті навантажень становила 59,4%.

Щодо вугілля чиновник навів такі дані: 450 тис. т на складах електростанцій, 150 тис. т — у портах. Дефіцит пов'язаний зі світовою економічною кризою та блокуванням РФ вугілля з Казахстану. Для відновлення запасів Україна щомісяця імпортуватиме до 10 кораблів з вугіллям, і на кінець року буде 800 тис. т за рахунок власного видобутку та імпорту з Польщі.

У середині місяця в Україну почали активно прибувати судна з вугіллям. 16 грудня ДТЕК привіз два судна загальним обсягом 131 тис. т із Колумбії та США. Це вже третя поставка з 20 листопада. Для стабільного проходження опалювального сезону компанія законтрактувала 1 млн. імпортного палива.

Вранці 17 грудня до порту "Південний" прибуло судно з вугіллям австралійського походження 82,5 тис. т для "Центренерго". Воно стало третьою імпортною поставкою вугілля для компанії. Ще 88 тис. т вугілля прийдуть до кінця місяця з Колумбії.

"Запаси відносно стабільні, але виходить ситуація, коли зменшити споживання вугілля змогли за рахунок високої температури навколишнього середовища плюс низки відключень у регіонах України. Це рятує виключно в теплий час. Коли вдарять морози, споживання збільшиться. На добу йтиме по 70-75 тис. т. Інакше просто стоятимуть блоки", — каже голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.

На тлі таких надихаючих показників з вугілля з'явилася інформація, що Кабмін розглядає сценарій, за яким за потреби ТЕС та ТЕЦ переведуть на 100% використання газу. Про це стало відомо з проекту постанови, копія якої опинилася у розпорядженні "Економічної правди". Такий сценарій розглядався через низькі запаси вугілля та проблеми з імпортом електроенергії з Білорусі. Можливо, він буде використаний у крайньому випадку. Але річ у тому, що із запасами газу також не надто гладко.

Зростання тарифів неминуче

Україна увійшла в зиму із запасами газу в ПСГ на рівні 16 млрд куб. м, що на 39% менше, ніж минулого року, але цей показник був на 7,5% вищим, ніж середній за період 2011-2019 років. На початок місяця іноземні трейдери зберігали в режимі "митний склад" 1,1 млрд. кубометрів газу, а компанії-резиденти — 0,5 млрд. кубометрів газу. Станом на 13 грудня в ПСГ було 15,332 млрд кубометрів газу.

"Відбираєте 4,5 млрд кубометрів газу — це буферний газ, далі забираєте газ нерезидентів, який поступово виводиться, плюс українських приватних компаній. Відповідно у "Нафтогазу" не такий великий ресурс. Ситуація справді критична", — говорить Ігор Чаленко.

"Це газ для конкретного споживача. Там не вистачає населенню газу. Про що тоді говорити для ТЕС чи ТЕЦ. Вони фактично відбирають газ, який має піти населенню та теплоенерго. Їм потрібно десь 1,5 млрд кубометрів для ТЕС та ТЕЦ", — коментує експерт з питань енергетики Юрій Корольчук.

Використовувати газ для електрогенерації, як бачимо, проблематично. Невідомо, за якою ціною він йтиме для ТЕС та ТЕЦ. І закупівля додаткових обсягів газу, і виробництво електроенергії з нього — задоволення недешеве, враховуючи стрибки на європейській біржі його вартості до $1700 за 1 тис. куб. м хоча б минулого тижня.

Ціна імпортного вугілля також залишається загадкою. У ЗМІ називали приблизні ціни на вугілля $180-200/т. Проте наприкінці вересня член дирекції "Центренерго" Володимир Галущак повідомляв у ЗМІ, що ПАТ "Центренерго" закуповує вугілля у США за ціною $129/т, у Польщі — $110/т, а державні вугільні підприємства України — по 2150 грн/т. "З урахуванням імпорту собівартість виробництва електроенергії становить 2,1 грн/кВт-год", — зазначив Галущак.

Наприкінці листопада енергохолдинг ДТЕК повідомляв, що "Центренерго" також отримує вугілля за контрактом з "Д.Трейдінг" за ціною з прив'язкою до котирування API2, актуального на момент договору, плюс вартість фрахту в розмірі $30/т. Ціна залишається комерційною таємницею, але сам факт свідчить, що державі допомагають приватні компанії.

Загалом на критичній ситуації із запасами енергоресурсів відбивається ціла низка факторів.

"Нафтогаз" не купував блакитне паливо навесні та на початку літа. Очевидно, трейдери всередині компанії не зорієнтувалися. З вугіллям ситуація така, що електроенергія ТЕЦ набагато дорожча. Її купує ДП "Гарантований покупець" за іншими тарифами. Тариф 1,68 покриває лише доставку електроенергії. Вийшла ситуація, що не вистачало у ТЕЦ незалежно від форми власності оборотних коштів для достатнього поповнення вугілля, яке також піднялося в ціні на тлі зростання газу. Тариф не покриває собівартість виробництва. Грубо кажучи, з енергетичного сектора вийняли "обгортку" і вони не змогли підготуватися до опалювального сезону", — каже Ігор Чаленко.

Попереду більша частина опалювального сезону, причому найхолодніші місяці. В умовах низьких запасів енергоносіїв залишається сподіватися на теплу погоду.

"Буде в середньому -10 морозу, доведеться більше газу відбирати з підземних сховищ. Грубо кажучи, відбирали вчора 100 млн куб. м, а тут потрібно буде відбирати 120-130 млн, а то й більше. Перший варіант — відбирати з транзитної труби і не виконувати транзитні зобов'язання, але я не думаю, що вони підуть на таке, хоча все може бути. Другий — обмежувати власних споживачів, споживати менше газу", — каже Юрій Корольчук.

Ще одним наслідком буде зростання тарифів. Ринкова ціна електроенергії для промисловості вже 3,5 грн/кВт-год, а з доставкою — усі 5. Українцям дуже пощастить, якщо тарифи для населення на тепло та електроенергію почнуть переглядати вже після закінчення опалювального сезону.

    Реклама на dsnews.ua