• USD 36.6
  • EUR 35.3
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Монополіста з експорту електрики очолив бізнесмен, пов’язаний з підсанкційним російським олігархом, – ЗМІ

Право на продаж 50% електроенергії, яку експортує Україна, отримала "Енергетична компанія України". Фактично компанія монополізувала ринок енерготрейдингу

Віталій Бутенко
Віталій Бутенко
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні "Бізнес Цензор", передає "ДС".

За даними ЗМІ, на тлі високих цін на електроенергію в Європі в Офісі президента виникла ідея створити ще одного державного трейдера. При цьому у створенні нової компанії не було потреби, зазначає видання. На ринку експорту електроенергії вже працювали кілька державних компаній: "Енергоатом-Трейдинг", ДП "Гарантований покупець" та ДП "Укрінтеренерго". Натомість ЕКУ отримала від "Енергоатому" значні преференції у вигляді 90-денного відстрочення платежів за електроенергію та 500 млн грн безвідсоткового кредиту.

Очолює ЕКУ Віталій Бутенко, який на момент отримання посади мав конфлікт інтересів, адже йому належав також приватний трейдер ТЕТ. Саме ТЕТ у 2021 році уклав із компанією Vector Energy контракт із на постачання білоруської електроенергії на тлі інформації про підготовку відключення енергосистеми України від Білорусі та Росії. 

У підсумку ТЕТ декілька разів не заплатила за поставлену електроенергію, а загальна сума боргу досягла $2 млн. ТЕТ і Бутенко перестали виходити на зв’язок із Vector Energy, який подав позов до Міжнародного арбітражного суду Лондона. 

Крім цього, до 24 лютого Бутенко намагався домовитися про постачання електрики з одіозним нардепом Євгеном Шевченком, який також отримав право на імпорт електроенергії з Білорусії. Потім Бутенко вийшов на російського мільярдера Михайла Гуцерієва, який зараз перебуває під санкціями ЄС та США, пишуть журналісти.

"За допомогою Гуцерієва ТЕТ через дубайську компанію APEIRON ENERGY DMCC уклала 15 лютого 2022 року контракт із АТ "Біленерго" на купівлю електроенергії для її імпорту в Україну до кінця календарного 2022 року на $237 млн", — розповіли вони, додавши, що платіж за цей контракт ТЕТ також не внесла.

За інформацією ЗМІ, на посаду гендиректора ЕКУ Бутенка пролобіював заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма.

"Народні депутати готують офіційне звернення, щоб отримати роз'яснення відносин між "Енергоатомом" та "Енергетичною компанією України". Після отримання всієї інформації оцінку діяльності ЕКУ даватимуть правоохоронці та Антимонопольний комітет", — зазначає видання.

    Реклама на dsnews.ua