• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

"Нафтогаз" подав скаргу до Єврокомісії на антиконкурентні дії "Газпрому"

НАК "Нафтогаз України" звернулася до Європейської комісії зі скаргою на зловживання російським монополістом "Газпромом" домінуючим становищем на європейському газовому ринку

Логотип "Газпрому"
Логотип "Газпрому" / РИА-Новости
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні департаменту з інтегрованих комунікацій "Нафтогазу", передає "ДС". 

Компанія також подала клопотання до Генерального директорату з конкуренції (Directorate General for Competition) про вжиття негайних заходів для нормалізації ситуації.

""Газпром" різко зменшив продаж власного газу на європейському спотовому ринку попри зростаючий попит та обмежує можливості інших компаній постачати додаткові обсяги газу в Європу і конкурувати з "Газпромом". … Дії "Газпрому" є антиконкурентними та спричинили значні негативні наслідки для всіх європейських споживачів. "Нафтогаз" як один з найбільших покупців газу в Європі також несе збитки через ці зловживання. Відтак, ми просимо Європейську комісію належно відреагувати на порушення", — зазначив голова правління "Нафтогазу" Юрій Вітренко.

У своїй скарзі НАК звертає увагу Єврокомісії на низку конкретних зловживань. Зокрема, йдеться про зумисну відмову "Газпрому" від належного заповнення газом сховищ в ЄС, які належать "Газпрому" чи в яких він має значні заброньовані обсяги. Крім того, російська компанія раптово та без вагомих причин припинила реалізацію газу через власну електронну платформу.

Маючи достатні обсяги газу та можливість використовувати вільні транзитні потужності української ГТС, "Газпром" відмовився від поставок більших обсягів до ЄС. Також без вагомих причин "Газпром" так і не додав на своїй електронній платформі точку передачі газу на кордоні РФ — Україна.

Крім того, "Газпром" продовжує блокувати експорт газу, що видобувається в Росії приватними компаніями, а також блокує транзит газу з країн Центральної Азії до Європи.

Метою таких дій, на переконання "Нафтогазу", є зокрема, створення штучного дефіциту газу та тиск на Європейський Союз задля якнайшвидшого запуску газопроводу "Північний потік — 2" без дотримання вимог європейського законодавства.

У "Нафтогазі" підкреслюють, що дії "Газпрому" прямо суперечать європейському антимонопольному законодавству та вже призвели до зростання цін до рекордної позначки 1921 дол. за 1 тис. кубометрів (станом на 21 грудня 2021 року).

Відтак "Нафтогаз" просить Європейську комісію вжити комплекс негайних забезпечувальних заходів. Зокрема, "Нафтогаз" просить ЄК зобов’язати "Газпром" виставити на продаж через електронну платформу значні обсяги газу для поставки на українсько-російському кордоні або принаймні на кордоні України та країн ЄС. При цьому клієнти "Газпрому" отримають можливість купувати газ, зокрема, на кордоні Росії з Україною для подальшого самостійного бронювання потужностей ГТС та транспортування до Європи та/або закачки газу до українських ПСГ.

Крім того, "Газпром" має надавати технічні можливості своєї газотранспортної системи для експорту газу приватними російськими видобувними компаніями, а також для транзиту газу з країн Центральної Азії.

Нагадаємо, 15 грудня у "Газпромі" заявили, що прокачування всього транзитного обсягу газу через Україну за 2021 рік завершено.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua