• USD 36.6
  • EUR 38.2
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

"Зелена країна" Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев

Зеленський заявив про програму, яка передбачає створення 1 млн га лісів за 10 років. Однак вільної землі для розміщення таких площ немає. Розберемося, який інтерес ховається за деревами

В Україні за три роки хочуть посадити мільярд дерев
В Україні за три роки хочуть посадити мільярд дерев / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Діброви Зеленського

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного проєкту "Зелена країна" і під час виступу на Всеукраїнському форумі "Україна 30. Екологія" навіть підписав відповідний указ.

За словами президента, це буде проєкт, спрямований на поліпшення екології, і він передбачає досить амбітну мету — в найближчі 10 років збільшити площі лісів на 1 млн га, а для цього уже в найближчі три роки потрібно буде висадити 1 млрд дерев.

Указ передбачає, що протягом двох місяців до Верховної Ради буде внесено законопроєкт про вдосконалення системи охорони, захисту і відновлення лісів, стимулювання лісорозведення. І для цього буде навіть затверджена державна цільова програма "Масштабне заліснення України". При цьому лісове господарство країни має бути реформоване, будуть визначені самозалісені і придатні до створення нових лісів території, на цей і наступні роки буде виділено фінансування заходів з охорони та відтворення лісів.

При цьому Володимир Зеленський зробив ставку не тільки на чиновників, а й на виборців — Кабмін і місцеві адміністрації повинні залучити населення до реалізації цієї програми.

Противники і прихильники взяли калькулятори

Після оприлюднення ініціативи Зеленського висадити в Україні за три роки 1 млрд дерев його критики вивалили в соціальні мережі силу-силенну постів про те, чому цю ініціативу не можна реалізувати. Взявши в руки калькулятори, вони підрахували: щоб виконати намічений план, щодня потрібно висаджувати 912 тис. дерев, а це 38 тис. дерев на годину, 630 — щохвилини або 10 дерев щосекунди. І завагалися, чи вистачить у нас лісників для реалізації амбітного президентського плану.

Реклама на dsnews.ua

Однак перегорнувши звіти Державного лісового агентства України про виконану роботу, можна побачити, що дерева в Україні висаджуються якщо не мільярдами, то мільйонами точно. Наприклад, у квітні цього року Держлісагентство відзвітувало, що в рамках глобального екологічного проєкту "Озеленення Планети" в Україні за один день — 10 квітня — по всій країні було висаджено понад 3 млн дерев. При цьому більш ніж 900 тис. дерев тільки в Житомирському облуправлінні лісового та мисливського господарства.

Щоб уявити обсяг робіт з висадки нового лісу, можна подивитися звіт Держлісагентства за минулий рік: в країні було висаджено 160 млн сіянців (зазначимо: не саджанців, тому так багато).

При цьому ударні висадки зелених насаджень в Україні проходили і з залученням волонтерів та активістів — 17 жовтня минулого року в рамках проєкту "Озеленення України" за один день було висаджено близько 2 млн дерев по всій країні.

Чим ми гірші за Туреччину чи Індію

У контексті теми варто подивитися на плани і досвід інших країн у подібних проєктах. Зокрема, вдвічі більш населена Туреччина планує до 2023 р. висадити 1,6 млрд дерев, а під час реалізації політики збільшення і захисту зелених масивів у цій країні за останні 20 років площа лісів зросла на 2,1 млн га. Зеленський, нагадаємо, хоче створити 1 млн га за 10 років.

При цьому Національна програма з озеленення в Туреччині включена в шкільну, і дітей вчать правильному поводженню з лісом і залучають до посадки дерев. Та й не тільки школярів — усі бажаючі можуть допомогти в реалізації програми, перерахувавши кошти в управління лісового господарства країни або, отримавши насіння, проростити їх вдома і висадити дерева самостійно. У листопаді минулого року в Туреччині провели акцію і за один день висадили 11 млн дерев.

В Індії в рамках кампанії з озеленення країни в 2017 р. за один день посадили 66,3 млн дерев. А в 2019 р. влада Ефіопії, як пише BBC, заявила, що в рамках програми з боротьби зі зміною клімату за день висадили 353 млн дерев (йдеться, звичайно, знову про сіянці, а також про застосування машинної праці замість лопати в руках). Зрозуміло, що останні дві країни непорівнянні з Україною як за чисельністю населення, так і за кліматичними умовами, проте їх приклад принципово показовий — нарощувати висадку дерев реально в рази, а не на відсотки.

Де знайти землю для лісу

За словами міністра охорони навколишнього середовища і природних ресурсів Романа Абрамовського, для реалізації плану Зеленського потрібно не так вже й багато грошей. Висадка 1 млрд дерев потребуватиме на найближчі три роки всього лише 2 млрд грн. Це $72 млн за нинішнім курсом. Якщо згадати, що Зеленський обіцяв побудувати університет, який обійдеться в 7 млрд грн, це не так вже й дорого.

У свою чергу, Петро Лакида, директор Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства НУБіП, розповів, що створення 1 га лісу може коштувати 30–50 тис. грн і українська лісова галузь, якщо буде достатнє фінансування, могла б справитися з цим завданням. При цьому, як виявляється, в Україні вже були подібні "ударні" посадки лісів: в 1950–1960 рр. на території УРСР щорічно висаджувалось до 150 тис. га лісів і лісосмуг. А 1 млрд дерев при середній густоті посадки 5 тис. дерев на гектар займуть всього лише близько 200 тис. га площі.

Однак з реалізацією плану посадки в найближчі 10 років цілого мільйона гектарів лісів все-таки є складнощі. В Україні просто немає такої кількості вільної землі. Сьогодні, за даними Держлісагентства, площа лісів в країні становить близько 10 млн га, але решта землі, де теоретично можна було б висаджувати ліси, — це розпайовані сільськогосподарські угіддя, тобто землі приватної власності.

Петро Лакида також розповів, що в Україні сьогодні налічується приблизно 0,5 млн га паїв на Прикарпатті та Поліссі, які не задіяні в сільськогосподарському бізнесі, вони були кинуті і на них за останні 10–15 років вже виросли самосіяні ліси. Однак у зв'язку з введенням ринку землі ці ліси масово викорчовуються, розорюються і засаджуються сільгоспкультурами. Тому теоретично якщо викупити ці землі у власників і перевести їх у статус лісового фонду, то половина програми Зеленського буде виконана відразу ж, без будь-яких потуг з боку влади.

У будь-якому разі треба розуміти, що на Банковій знайшли нову яскраву піар-тему для виборчої кампанії Зеленського в 2024 р., навколо якої значно легше генерувати позитив, ніж, наприклад, взятися підняти важку промисловість хоча б на 20%.

І ще одне важливе зауваження. Висадити 1 млрд дерев — це ще не додати їх до загальної кількості. Адже лісовий фонд частково руйнується через природні і антропогенні фактори. І тим більше не всі нові дерева, які будуть висаджені в найближчі роки, виживуть: в Україні не вирішена проблема з обмілінням річок і дефіцитом коштів на хімічну обробку лісів від шкідників.

    Реклама на dsnews.ua