• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Нова податкова реформа. Як розвантажити бізнес і перезапустити економіку

Одним з факторів, що гальмує економічний розвиток України, є неоптимальна податкова система – не лише за ставками, а й за структурою. Зокрема, в Україні велике податкове навантаження, особливо на фонд оплати праці. Розуміючи, що точкові покращення нічого по суті не змінять, Український інститут майбутнього (УІМ) розробив концепцію Нового податкового кодексу, яку презентував 27 січня

Податкова система 10%, 10%, 10% від Українського інституту майбутнього
Податкова система 10%, 10%, 10% від Українського інституту майбутнього
Реклама на dsnews.ua

"Ми живемо останні багато років в парадигмі, що краще жити зі старим і неефективним податковим кодексом ніж ризикнути і дати можливість бізнесу перестати ховатися від сплати податків. Всі розуміють, що це не працює, а сильного лідера, який готовий був би ризикнути просто нема. Як результат – масова втеча бізнесу, часто разом з людьми, за кордон. При цьому вже всім зрозуміло, що сама філософія нинішнього податкового кодексу не передбачає розвитку економіки і не несе жодних стимулів для розвитку бізнесу в країні. Саме тому, Український інститут майбутнього пропонує свій концепт нового кодексу", – пояснює виконавчий директор УІМ Вадим Денисенко.

Пропонована реформа передбачає зменшення податкового навантаження і зміну структури податків. А саме:

  • введення податку з роздрібних продажів зі ставкою 10% (замість 20% ПДВ);
  • поступове зниження до 10% податку на доходи фізосоіб (ПДФО);
  • запровадження податку на виведений капітал (ПнВК) зі ставкою 10% замість 18% податку на прибуток;
  • ліквідацію, крім ПДВ і податку на прибуток, єдиного соцвнеску (ЄСВ), а також військового збору та інших дрібних податків (туристичний збір, збір за паркування тощо).

При цьому спочатку ставку на доходи фізосіб (ПДФО) пропонується тимчасово збільшити, щоб включити в нього соціальні зобов´язання (це має стати компенсатором ліквідованих податків). Протягом 10 років ставка ПДФО має бути знижена до цільових 10%.

Ще один важливий елемент реформи – брутизація зарплат, що дозволить підняти оклади (не буде ЄСВ):

Джерело: УІМ
Джерело: УІМ

Український інститут майбутнього також пропонує модифікувати спрощену систему оподаткування, яка буде складатися з двох груп:

Реклама на dsnews.ua
  • Перша – це мікробізнес, який як податок сплачує фіксовану суму патенту.
  • Друга – це решта бізнесу (до фіксованого рівня обороту), яка сплачує лише податок із продажу.

Ліберальна податкова реформа також передбачає синхроніацію ставок митних зборів у товарних групах (одна ставка для всієї товарної групи) та спрощення правил акцизу для легальних виробників і продавців, мінімізацію контролю і застосування непрямих методів контролю.

В УІМ вважають такі кроки реалістичними та сподіваються на потужний ефект: щонайменше потрійне підвищення частки інвестицій у ВВП (до 30% і більше), зростання прямих іноземних інвестицій з 0,5% до 5% ВВП і більше та прискорення темпів реального зростання економіки з 2–3% до 5–7% щороку. 

Джерело: УІМ
Джерело: УІМ
    Реклама на dsnews.ua