• USD 36.6
  • EUR 39.8
  • GBP 44.9
Спецпроєкти

Росія розгорнула тіньовий флот на 600 суден для перевезення нафти, – дослідження

Російська Федерація експлуатує і поповнює великий тіньовий флот для транспортування свої нафти і нафтопродуктів у відповідь на встановлені Заходом граничні ціни (прайскепи) на відповідні перевезення

Росія, на думку фахівців, не може самостійно забезпечити морські перевезення своєї нафти
Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у новому дослідженні Українського інституту майбутнього (УІМ), повідомляє "ДС".

"Саме тіньовий флот є інструментом обходу встановлених прайскепів. І вже були повідомлення, що за деякими операціями експорту російської нафти, ціна була вищою за встановлені обмеження", – зазначають аналітики.

Так, на кінець січня тіньовий флот РФ, за деякими західними оцінками, зріс до 600 суден: 400 для перевезення сирої нафти (20 % світового флоту) та 200 для транспортування нафтопродуктів (7% світового флоту).

"Захід намагаються боротись із цим явищем. Масове скуповування танкерів, звісно ж чинитиме додатковий тиск на світовий ринок фрахту і здорожуватиме його для інших продавців і покупців, що вже відчувають гравці на ринку", – констатують в УІМ.

Однак Росія, на думку фахівців, не може самостійно забезпечити морські перевезення своєї нафти. 

"Ще до вторгнення російський флот був недостатнім для самостійного здійснення фрахту: 62% для поставки власної нафти та 17% – нафтопродуктів. Проте збільшення відстані доставок означатиме і вищу потребу в танкерах, а отже, й ці показники самозабезпеченості танкерами, з огляду на доставку до Індії та Китаю, стають суттєво нижчими. У грудні, після запровадження санкцій, у РФ були проблеми із пошуком танкерів для відправки ESPO та Sokol, оскільки вони торгувалась вище прайскепу", – зазначають в Українському інституті майбутнього.

Експерти інституту зберігають свій прогноз, що цього року загальне падіння доходів Росії від експорту нафти може становити 25-46 % порівняно із 2021 р.

Нагадаємо, що з 5 лютого набуло чинності ембарго на поставку російських нафтопродуктів до країн ЄС. Велика Британія та США заборонили імпорт раніше. Країни G7 та ЄС погодили цінову стелю на російські нафтопродукти: $100/бар. для нафтопродуктів, що торгуються з премією до ціни нафти, як-от бензини і дизель, та $45/бар. для нафтопродуктів, що торгуються зі знижкою від ціни нафти, як-от мазут. Раніше, з 5 грудня, діє ембарго на морські поставки російської сирої нафти, дорожчої за $60/бар.

Як писала "ДС", нафтогазові доходи РФ можуть обвалитися й наполовину – приблизно до 6 трлн руб. за рік, якщо збережеться динаміка початку року, а уряд не вдасться до штучних способів їх підвищення (наприклад збільшення податкового навантаження на компанії сектору). При цьому поступово, хоча й значно повільніше, буде зменшуватися й видобуток нафти.

Редактор: Алекса Швець
    Реклама на dsnews.ua