• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Статус зобов´язує. Як тримають удар війни найбільші платники податків

Ворог намагається знищити нашу економіку. Компанії і підприємці, які продовжують працювати, не лише заробляють, а й дають відсіч агресору на економічному фронті. При цьому, як платники податків, вони безпосередньо підтримують державу і ЗСУ. Найбільша відповідальність в ці скрутні часи у великого бізнесу. Тож кому з найбільших платників податків вдається підтвердити свій статус і цієї весни?

www.pixabay.com
www.pixabay.com
Реклама на dsnews.ua

Розв´язана Росією загарбницька війна проти України підриває й економічний потенціал країни та систему державних фінансів. Загальні прямі і непрямі втрати економіки, за оцінками Мінекономіки і KSE, вже становлять до $600 млрд. Окремо варто відзначити, що пошкоджено чи зруйновано не менше 227 підприємств, серед яких і промислові гіганти, Україна втратила 28 нафтобаз, 178 складів. Знищені або заблоковані численні об´єкти інфраструктури, зокрема порти, що означає розрив ланцюгів постачань та скорочення імпорту і експорту. Усе це призводить до зупинки виробництв або стрімкого скорочення прибутків працюючого бізнесу і як наслідок — зниження надходжень до бюджетів всіх рівнів. Не варто пояснювати, що це означає в умовах війни, коли тільки на військові потреби з початку вторгнення Україна і станом на 12 травня Україна витратила 245,1 млрд грн ($8,3 млрд), а ще різко зросло навантаження на соціальну і гуманітарну сфери.

За зведеннями Мінфіну, у березні 2022 р. до загального фонду державного бюджету надійшло 103,4 млрд грн (92,9% від плану). Вже у квітні Україна отримала лише 76,2 млрд грн (60% від плану), а в травні та червні очікується ще більше скорочення надходжень — до 45-50% від місячного бюджетного розпису. Негативна динаміка пояснюється тим, що в березні податки сплачувалися за минулий період, а держпідприємства ще й відрахували дивіденди. В наступні місяці податкові надходження відображають різке падіння ділової активності від початку війни. Ситуація погіршується ще й дещо відкладеним негативним ефектом на бізнес: пальне дорожчає, проблеми з логістикою не вирішені, а хто міг працювати на запасах, з часом вичерпує ресурс. 

Ці висновки підтверджують дані Мінфіну щодо структури надходжень: у березні серед основних джерел поповнення бюджету були дивіденди від підприємств з державною часткою (32,5 млрд грн), у квітні вже ні. Сильно обвалилися надходження з податку на прибуток підприємств: 5,7 млрд грн у квітні проти — 26,6 млрд грн у березні.

Щоб підтримати бізнес та зберегти, наскільки це можливо, економічну активність держава вдалася до безпрецедентних кроків з лібералізації. Компаніям та ФОПам з річним доходом не більше 10 млрд грн, дозволено обрати спрощену систему оподаткування (за деякими винятками). Для них запровадили опцію: сплачувати лише 2%-й податок з обігу (замість ПДВ і податку на прибуток). Для ФОПів I та II груп сплата єдиного податку стала добровільною. Тимчасово були скасовані імпортні податки, податки на нерухомість і землю на територіях бойових дій. Крім того, були зупинені штрафи і припинені всі перевірки. Але все одно ситуація в економіці та державних фінансах залишається вкрай складною.

Різке зниження надходжень та необхідність збільшувати видатки неминуче призвело до багатократного збільшення дефіциту бюджету. Наразі він офіційно оцінюється у $5-7 млрд щомісяця. Частково з грошима допоміг Нацбанк через викуп військових облігацій в уряду. Величезні сподівання України на міжнародну підтримку. Власне кредити і безповоротне фінансування надходять регулярно. Але цього все одно недостатньо. І в квітні Україна запросила в країн G7 кошти саме на покриття дефіциту бюджету — 50 млрд євро на півроку. Там пообіцяли надати майже половину від цієї суми з можливістю збільшити фінансування. А МВФ уже створив спецрахунок через який міжнародні партнери надаватимуть фінансову підтримку Україні для задоволення платіжного балансу, бюджетних потреб та стабілізації економіки. Ймовірно, це будуть не лише гранти, а швидше за все кредити, в позитивному варіанті можна сподіватися на перерозподіл спецправ запозичань (розрахункового активу МВФ) на користь України.

Водночас будь-якої допомоги буде недостатньо, якщо українська економіка стрімко падатиме, а бізнес не зможе адаптуватися до нових реалій. Зрозуміло, що під час війни у зв´язку з розривом ланцюжків поставок, а то й фізичним знищенням виробничих потужностей кожне підприємство може потрапити в кризу. Натомість кожен бізнес, що продовжує працювати — це не тільки необхідна продукція чи послуги, а й робочі місця та сплачені податки, тобто доходи населення і надходження до державного та місцевих бюджетів.

Особливо значний вплив на економіку та соціальні процеси мають великі компанії. У них і найбільша відповідальність. В Україні офіційно зареєстровані понад 1300 великих платників податків (компаній з річним доходом понад 50 млн євро або із річними відрахуваннями до держбюджету понад 1,5 млн євро). Ми вирішили переглянути, як сплачуть податки у воєнний час, зокрема, ті, хто в минулі періоди був серед лідерів за відрахуваннями обов´язкових платежів до бюджету. Кому з них таки вдається працювати, підтримувати економіку і державні фінанси. 

Реклама на dsnews.ua

Філіпп Морріс в Україні, тютюнова компанія

Війна завдала удару по операційній діяльності одного з найбільших платників податків — Філіпп Морріс в Україні. Фабрика, що розташована у Харківській області, припинила роботу. Однак за кілька тижнів з початку бойових дій компанії вдалося відновити постачання та реалізувати запаси своєї продукції. 15 березня Верховна Рада дозволила тимчасовий імпорт та продаж сигарет, маркованих відповідно до вимог Євросоюзу, Філіпп Морріс в Україні скористалася цією можливістю. При цьому в бюджет пішли надходження від імпорту продукції, з якою сплачуються відповідні податки та мита. З початку війни компанія сплатила 5,8 млрд грн податків.

Крім того, Філіпп Морріс в Україні продовжує забезпечувати прямо чи опосередковано роботою понад 1500 українців і надає їм допомогу з екстреним розселенням та транспортуванням.

Однак внесок бізнесу в перемогу не обмежується обов´язковими платежами до бюджету та підтримкою зайнятості. Philip Morris International виділила 10 млн доларів США на підтримку міжнародних гуманітарних зусиль, у тому числі профінансувала придбання 22 машин швидкої допомоги та рентгенівського апарату для дитячої лікарні в Івано-Франківську.

Київстар, оператор телекомунікацій

Провідний український оператор телекомунікацій "Київстар" спрямовує великі ресурси на підтримку обороноздатності України та реалізацію гуманітарних проектів.

Від початку російської збройної агресії проти України "Київстар" сплатив до державного бюджету понад 3 млрд грн податків і зборів. Компанія також перерахувала до гуманітарних і благодійних фондів 33,3 млн грн і надала абонентам підтримку бонусами і безкоштовними послугами зв`язку на суму 425 млн грн. Абоненти компанії також долучились до збору коштів на благодійництво і, за допомогою виділених оператором коротких номерів та сервісу СМАРТ-Гроші, перерахували на гуманітарні потреби лікарень і військовиків 3,2 млн грн.

Але головний пріоритет компанії, яка обслуговує близько 26 мільйонів людей, — стабільний зв’язок. За три місяці 2022 р. оператор інвестував у підтримку роботи телекоммережі понад 659 млн грн.

Мережа "Київстар" — сучасний високотехнологічний комплекс, який є резистентним до аварійних і нештатних ситуацій. Навіть під час найзапекліших військових дій більш як 90% базових станцій телеком мережі компанії функціонували, забезпечуючи громадян України можливістю спілкуватись з рідними, чи вирішувати робочі питання. Співробітники компанії працюють у місцях безпосередніх бойових зіткнень, щодня ризикуючи життям. Від початку війни вони вже ліквідували десятки тисяч аварійних ситуацій, що виникали внаслідок пошкоджень телекомунікаційної інфраструктури.

Нині компанія продовжує відбудовувати базові станції у звільнених від російських окупантів населених пунктах, і навіть будує нові об`єкти мобільного зв`язку там, де це критично необхідно.

Крім того, компанія забезпечила безкоштовним підключенням до wi-fi 1200 бомбосховищ в різних містах України і підключає до інтернету модульні містечка для вимушених переселенців. Також безкоштовно послуги компанії отримують мешканці тимчасово окупованих населених пунктів і медики, які працюють в гарячих точках.

"Укргазбанк", державний банк

Державний "Укргазбанк" залишається в списку найбільших платників податків. Так, від початку повномасштабного нападу Росії, з 24 лютого і станом на 20 травня банк сплатив 2,46 млрд грн податку на прибуток та ще 269 млн грн інших обов´язкових платежів на користь державного і місцевих бюджетів.

Під час війни в банку визначили пріоритети — підтримка клієнтів, українського бізнесу, фінансової системи, Збройних Сил України та міст, які постраждали від навали окупаційних військ. Зокрема, на потреби армії спрямували близько 380 млн грн благодійної допомоги. Банк активно підтримує рятувальників, які задіяні у розчищенні завалів та порятунку людей. Міста Буча, Чернігів, Запоріжжя вже отримали фінансову підтримку на відбудову інфраструктури.

ПУМБ, комерційний банк

З початком повномасштабної війни ПУМБ задля підтримки своїх клієнтів запровадив кредитні канікули, знизив або скасував деякі комісії за користування послугами. Звісно, це негативно відобразилося на відсоткових та комісійних доходах. Банк вимушений був закривати відділення у зоні бойових дій, проте обслуговування у дистанційних каналах не зупинялось. Крім того, загальне зниження бізнес-активності вплинуло на прибутковість банку.

Попри це все ПУМБ, як і раніше, вчасно сплачує всі податки: з початку війни він перерахував до держбюджету 607 млн грн. Крім того, у квітні та березні заздалегідь сплатив понад 299 млн грн податків. Це була підтримка економіки та української армії. Для порівняння, за 2021 р. банк перерахував до держбюджету 2,1 млрд грн.

Протягом трьох найскладніших місяців ПУМБ не тільки продовжує забезпечувати безперервність бізнесу, зберігає свою команду, але й допомагає армії наближати перемогу. Банк фінансово забезпечує закупівлі для військових. На сьогодні це допомога більш як на 71 млн грн за понад 65 заявками від частин та спецпідрозділів ЗСУ, ТРО, ДСНС, Нацполіції та СБУ. Кошти пішли на бронежилети, шоломи, протигази, тепловізори, тактичні рюкзаки та рукавички, коптери, машини та пальне, ліки та харчування. 40% броньованих машин банк передав спецпідрозділам ЗСУ, Нацполіції та ТРО та надання гуманітарної допомоги.

З перших днів війни ПУМБ організував можливість швидкого переказу будь-якої суми без комісії на підтримку українських воїнів через мобільний додаток "ПУМБ Online", платіжну платформу PayHub та каси відділень. Банк є партнером багатьох благодійних фондів, які забезпечують українських воїнів та волонтерів. З його допомогою українці вже перерахували понад 255 млн грн.

Також ПУМБ запустив сервіс продажу військових ОВДП на підтримку бюджету України. Заявку на їх придбання вже оформили 537 клієнтів (на загальну суму 304 млн грн, 2,3 млн дол. США та 233 тис. євро).

За можливості ПУМБ відновлює бізнес-діяльність у звільнених регіонах. На сьогодні з 250 відділень вже працюють 180.

"Дарниця", фармкомпанія

Уже в квітні фармацевтичній компанії вдалося відновити довоєнні показники виробництва, які в березні впали на 40%. "Дарниця", що представлена кожною сьомою упаковкою ліків в українських аптеках, є великим платником податків. Понад 521 млн грн вона відрахована до державного бюджету в 2021 р. А вже з початку 2022 року ця сума сягнула понад 216 млн грн податків.

Коли почалося повномасштабне вторгнення, в компанії вирішили не зупиняти виробництво. Навіть виникла потреба наростити випуск за деякими напрямками. Так, ампульне виробництво збільшилося на 21%, інфузійних розчинів — на 44%.

Підприємству, яке забезпечує роботою понад 1170 людей, вдалося зберегти робочі місяця і навіть додати нові посади водіїв, хіміків, працівників виробництва. Зарплати не урізали. До речі, під час війни це дозволило сплатити до бюджету 101 млн грн у вигляді ЄСВ і військового збору.

Робота заводу не зупинялася, у період жорстких комендантських годин зміни навіть збільшилися з 8 до 12 годин. Коли запускається на виробництві якась лінія, то її не можна зупинити, доводиться працювати і під час повітряних тривог, і за умов світломаскування. Одночасно на зміні працювали до 300 людей. На території відкрите бомбосховище як постійний прихисток для співробітників та їх сімей, хто цього потребував. В перший місяць війни там жили до 150 людей, зокрема близько 40 дітей.

Збереження робочих місць, а отже, й підтримка платоспроможного попиту, та обов´язкові відрахування до бюджету — лише частина суспільного позитиву від великого бізнесу, який не перестав працювати, а відновив роботу в повному обсязі. За більш як три місяці війни "Дарниця" також передала на благодійність 1,35 млн упаковок лікарських засобів на суму понад 116,7 млн грн. Також компанія за власний кошт ввезла до країни 10 тис. упаковок стратегічно важливого гемостатика Celox та безкоштовно передала до шпиталів, територіальної оборони та Збройних Сил України. 

    Реклама на dsnews.ua