• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.3
Спецпроєкти

Заборонені барелі. Чи пошкодить військову машину Путіна нафтове ембарго ЄС

Європейський Союз запроваджує часткове ембарго на імпорт нафти із Росії. Наскільки відчутним для агресора буде цей удар?

Реально буде заблоковано майже 90% поставок російської нафти і нафопродуктів до Європейського Союзу
Реально буде заблоковано майже 90% поставок російської нафти і нафопродуктів до Європейського Союзу / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Санкції і "Дружба"

Центральним пунктом шостого пакету санкцій, запроваджених Євросоюзом проти Російської Федерації за розв´язання загарбницької війни проти України, стане ухвалення часткової заборони імпорту сирої нафти і нафтопродуктів із країни-агресора. Після місяця суперечок лідери ЄС на саміті у Брюсселі таки вийшли на прийнятний для всіх варіант (який офіційно планують затвердити в середу, 1 червня).

"Європейська Рада погоджується, що шостий пакет санкцій проти Росії поширюватиметься на сиру нафту та нафтопродукти, які постачаються з Росії до держав — членів ЄС, з тимчасовим винятком для сирої нафти, яка постачається трубопроводом", — наголошується у підсумковій заяві саміту.

Отже, йдеться про заборону нафтових поставок у танкерах (з єдиним винятком для Болгарії, яка зможе імпортувати цей ресурс з РФ морем до кінця 2024 р.). До таких половинчастих заходів довелося вдатися через жорстку позицію Угорщини проти ембарго. Країна зараз отримує нафту з Росії трубопроводом "Дружба", точніше його південною гілкою (яка йде через Україну), так само як Словаччина і Чехія. Власне цим державам найважче позбутися нафтозалежності від РФ. Тому в ЄС і вирішили поки що зробити виняток з ембарго саме для поставок трубопроводами. Коли заблокують і цю можливість, поки що важко спрогнозувати. Ймовірно, коли названі країни зможуть переорієнтувати імпорт ресурсу. Угорщині, наприклад, потрібно збільшити потужність нафтопроводу Adria, який йде з Хорватії. Рішенням для Чехії може бути розширення постачань нафтопроводом TAL, який проходить з італійського Трієста.

Точна дата запровадження санкцій ще не оголошена, але, ймовірно, ЄС дасть бізнесу термін приблизно до кінця року для згортання контрактів. Принаймні раніше офіційні особи розглядали як можливу відмову від російської сирої нафти за шість місяців, а від нафтопродуктів — за вісім. Також діятиме заборона на страхування танкерів, що перевозять російську нафту, — через шість місяців.

Як стверджує президент Європейської Ради Шарль Мішель, часткове ембарго охопить дві третини поставок російської нафти до країн ЄС. А президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн уточнила, що реально буде заблоковано майже 90% потоків. І тут немає суперечності, бо власне під санкціями опиняться танкерні поставки, а плюс до цього Польща та Німеччина самостійно відмовляються від "незабороненої" нафти з північної гілки "Дружби". Виходить, Росія зможе прокачувати ресурс лише по південній гілці цього трубопроводу, на який припадає близько 10% її нафтових поставок до ЄС.

"Величезне джерело": скільки втратить Росія

Реклама на dsnews.ua

Отже, напівембарго буде. А що з того Росії? І що з того нам? Сильно у ворога поменшає грошей на підтримку економіки і "спецоперації"? Шарль Мішель назвав це рішення Євросоюзу "максимальним тиском на Росію задля припинення війни" через скорочення "величезного джерела фінансування її військової машини". Але чи так це?

Перед тим, як відповісти, варто нагадати, що торік дохід РФ від експорту енергоносіїв становив $240,7 млрд. Тоді росіяни продали за кордон 230 млн т нафти на $110,1 млрд, а також 144,3 млн т  готових нафтопродуктів  на $70 млрд. Тобто нафтові експортні доходи РФ сягали $181,1 млрд (до речі, це приблизно втричі більше за газові надходження).

Власне країни Європейського Союзу торік імпортували російської нафти і нафтопродуктів на 70,8 млрд євро (на 48,3 млрд євро і 22,6 млрд євро відповідно). З цієї суми Угорщина, Чехія і Словаччина заплатили 5 млрд євро за нафту по "Дружбі". А в першому кварталі поточного року ЄС уже закупив "чорного золота" з Росії на 27 млрд євро. У фізичних обсягах — це 161,5 млн т нафти і нафтопродуктів у 2021 р. і 44,1 млн т — у першому кварталі 2022 р. 

Тепер проведемо приблизний розрахунок.

Якщо взяти за основу дані про заробіток Росією на нафтовому ринку ЄС у 70,8 млрд євро та потенційне охоплення ембарго 90% постачань, то річні втрати ворога мали б становити понад 63 млрд євро. Але такий сценарій не враховує альтернатив для РФ, яка принаймні частково може переорієнтуватися на азійські ринки.

Агентство Bloomberg врахувало ці альтернативи, а також великий дисконт, який росіянам доводиться давати новим покупцям, і дійшло висновку, що Росія втратить 22 млрд євро на рік: 10 млрд євро через заборону на морський експорт і 12 млрд євро внаслідок припинення поставок північною гілкою "Дружби" у Польщу та Німеччину. Щоправда, в Bloomberg не враховували поставки нафтопродуктів, на які теж накладається ембарго (а вони, нагадаємо, приносять РФ понад третину нафтової виручки від торгівлі з ЄС).

Тож, на наш погляд, якщо взяти до уваги все вищезазначене, а також підвищення цін на нафту цього року — Росія може втратити близько 40 млрд євро ($43 млрд) внаслідок ембарго ЄС із шостого пакету санкцій щодо неї.

Невичерпні гроші на війну

Це, безумовно, значна сума для російської економіки. Але, на жаль, не критична. По-перше, варто нагадати, що тільки нафтові доходи агресора торік сягали $181 млрд. А з урахуванням підвищених цін на енергетичних ринках вони цьогоріч мали б ще вирости. Саме тому Інститут міжнародних фінансів у березні прогнозував РФ рекордний профіцит поточного рахунку платіжного балансу у $240 млрд за результатом 2022 р., щоправда, з обмовкою, якщо її великі торговельні партнери не відмовляються від російських вуглеводнів. Тепер буде ембарго ЄС "вартістю" понад $40 млрд. Можна згадати ще перекриття США нафтового імпорту з Росії на $17,6 млрд. Це великі суми, та вони не змінюють загальної картини.

Отже, гроші на війну у Путіна не вичерпаються й після напівембарго на його нафту у виконанні європейців. Валютних надходжень в Росії буде вдосталь, питання — чи можна буде ними розпорядитися так, щоб закупити необхідне для економіки й оборонно-промислового комплексу обладнання, компоненти і готову продукцію за кордоном (привіт іншим санкціям).

Україна сфокусувала на питанні ембарго вуглеводнів всю силу своєї дипломатії проти агресора, наголошуючи, що валютна виручка РФ — гроші на війну. Це дієвий і корисний метод тиску. Та є небезпека, що з такої логіки може виринути хибний розхолоджуючий висновок: щойно в Росії критично зменшиться виручка від міжнародної торгівлі — вона не зможе продовжувати бойові дії. Насправді ні, як ми вже писали, солдати продаються за рублі (які РФ сама і "друкує"), як пальне і багато чого іншого для "спецоперації". А отже, зусилля Заходу треба сконцентрувати на недопущенні експорту в Росію технологій і застовуванні проти агресора якомога потужнішої зброї. Передусім залпового вогню, а не фінансової. 

    Реклама на dsnews.ua