• USD 36.6
 • EUR 37
 • GBP 44
Спецпроєкти

Найгіршій червень з 1993-го. Як війна в Україні впливає на європейський автомобільний ринок

В червні 2022 року кількість нових реєстрацій автомобілів в Європі склала 1 268 508 одиниць – це на 17% менше, ніж у червні 2021 року

Війна в Україні вплинула на продажі авто в Європі
Війна в Україні вплинула на продажі авто в Європі
Реклама на dsnews.ua

Автомобільний сегмент зазнав міцного удару внаслідок світової кризи напівпровідників, спровокованої пандемією. Проте початок війни в Україні значно прискорив темпи падіння – про це свідчать дані JATO Dynamics, провідного постачальника автомобільної бізнес-аналітики з штаб-квартирою в Лондоні. Глобальний аналітик JATO Dynamics Філіпе Муньос підкреслює: "Операційне становище стає дедалі складнішім, і навіть кілька безпечних гаваней, що існували у сегменті, тепер також демонструють ознаки занепаду". Йдеться, вочевидь, про сегменти SUV та електромобілів: якщо раніше їм вдавалось протистояти загальному негативному тренду, то у червні відповідно до аналогічного періоду 2012 року сегмент кросоверів просів на 7%, що означає падіння в сегменті на 4% від початку року. І хоча позашляховики все ще складають майже половину всього ринку (49,5%), негативні тренди непокоять усіх аналітиків.

Така ж ситуація і в сегменті електромобілів та гібридів, де останнім часом спостерігалось впевнене зростання. Тут падіння найгірше з квітня 2020 року, коли ринок взагалі застиг після нищівного цунамі пандемії. За червень зареєстровано 215 000 електромобілів та плагін-гібридів, що на 8% менше, ніж у червні 2021 року. З загального обсягу продажів у цьому сегменті 62% становили чисті електромобілі і 38% — гібриди.

Найбільші проблеми спіткали Tesla, Volkswagen, Renault, Audi, Skoda та Ford. І якщо труднощі в Tesla пов’язані з зупинкою виробництва у Китаї через пандемію, то бренди Volkswagen Group були змушені припинити виробництво частки електромобілів та гібридів саме через проблеми з постачанням, що виникли внаслідок агресії Росії в Україні. Натомість BMW, Mercedes, Peugeot, Kia, Fiat та Cupra продемонстрували зростання у цьому сегменті.

Цікаво, що, як і в Україні, в таки буремні часи найменше страждають продажі у люкс-сегменті. Ті, у кого є гроші, і зараз не сильно переймаються: сегмент Luxury Car – єдиний, де нема падіння. Навпаки, тут спостерігається зростання – аж на 18%, лише за один місяць продано 2228 наддорогих авто.

Найбільше ж просів сегмент середньорозмірних седанів та хетчбеків.

Звісно, не всі автовиробники однаково переживають кризу. Так, у червні 2021 року продажі VW Group впали на 26%, BMW Group – на 18%, Ford – на 21%, між тим Renault все стабільно: з проданими 127 124 авто компанія показала майже ті ж показники, що й минулого літа. Найбільше постраждали продажі у Європі японських брендів – падіння від 30 до 52% у Honda, Mazda, Mitsubishi, Subaru, Suzuki, натомість Nissan Group, завдяки близькому спорідненню з Renault, майже встояв – усього мінус 2%. А от китайці просто рвуть ринок – зростання на 93% у всіх виробників за виключенням Geely, який JATO Dynamics чомусь рахує окремо, хоча в останнього теж плюс 38%. Проте "рвуть" тут радше іронія: Geely продала 18 527 авто, а всі інші "китайці" разом ще 13 778, тоді як тільки Tesla у червні 2022 року в Європі реалізувала 22 881 електромобіль. З них, до речі, 16 687 одиниць – Tesla Model Y, тож ця модель сьогодні беззаперечно лідирує у сегменті електромобілів, адже продажі Fiat 500 майже вдвічі менші.

П’ятірка лідерів в сегменті електромобілів виглядає таким чином:

Реклама на dsnews.ua
Tesla Model Y
Tesla Model Y
 1. Tesla Model Y
 2. Fiat 500
 3. Tesla Model 3
 4. Peugeot 2008
 5. Skoda Enyaq

Серед гібридних автомобілів європейці найчастіше купували такі моделі:

Ford Kuga
Ford Kuga
 1. Ford Kuga
 2. Kia Sportage
 3. Cupra Formentor
 4. Hyundai Tucson
 5. BMW Series 3

І, нарешті, найбільш популярним, скажімо так, "традиційним" автомобілем в Європі вже вкотре став малюк Peugeot 208. Його обрали 24 488 європейця. П’ятірка лідерів ринку Європи в загальному заліку виглядає наступним чином:

Peugeot 208
Peugeot 208
 1. Peugeot 208
 2. Dacia Sandero
 3. Opel Corsa
 4. Fiat 500
 5. Dacia Duster

Показово, що і в загальному заліку Tesla Model Y входить до Топ-10 — вона посідає дев’яту сходинку, трошки поступаючись Renault Captur, але випереджаючи Toyota Yaris. 

  Реклама на dsnews.ua