• USD 29.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.7
Спецпроєкти

Як Україні впоратися з навалою фіктивних мінувань — інтерв'ю з генералом СБУ Олександром Устименком

Чи можна впіймати "мінерів", якщо вони сидять у Ростовській області, "ДС" поговорила з екс-керівником Центру спеціальних операцій "А" СБУ, експертом Українського центру аналітики та безпеки Олександром Устименком

Олександр Устименко / apostrophe.ua/D.Oliinyk
Олександр Устименко / apostrophe.ua/D.Oliinyk
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Останнім часом різко збільшилася кількість повідомлень про нібито мінування шкіл, адміністративних будівель, метро і так далі. Але нічого не чути про те, що тих, хто зателефонував, вирахували і вони відповідатимуть за свої "жарти". При цьому ще кілька років тому тих, хто дзвонив з такими повідомленнями, знаходили набагато частіше. Що змінилося, чому не вдається зловити "мінерів"?

О.У. Думаю, що зараз ми бачимо залучення до цих процесів спеців з РФ. Використовуються також методи груп організованої злочинності. Тобто штучні мінування — це операції сплановані, і велика частина з них проводиться спецслужбами Росії.

Йдуть дзвінки і з території РФ, і від громадян України. Чому нікого не затримують? Якраз кілька днів тому співробітники СБУ затримали "мінера", який здійснив "замінування" в Кривому Розі. Тому не можна казати, що нікого не затримують. Затримують, якщо це можливо і здійснюється з території України. Але більшість "мінувань" проводяться не з нашої території. Якби правоохоронні органи опублікували статистику, це було б очевидно.

"ДС" Тобто технології прогресують, і все важче визначити зловмисників?

О.У. Це так. Окрім того, ми розуміємо, що на будь-які заяви про мінування правоохоронна система змушена реагувати негайно. Адже зрозуміти, де штучне мінування, а де — ні, неможливо. На це можна відповісти тільки після проведення всіх передбачених заходів. Чекати встановлення, звідки сигнал, і потім вживати заходів, неправильно, бо зволікання загрожує жертвами. Тому вважаю, що система реагує правильно. Увесь комплекс заходів по виявленню і попередженню повинен бути виконаний.

"ДС" Хто і за якою інструкцією приймає рішення про серйозність загрози чи її абсурдність? 21 січня СБУ розповіла про про замінування всіх шкіл Києва, що надійшло в кол-центр. Його хіба не слід проігнорувати? А якби повідомили про мінування половини шкіл? Чверті? Де межа абсурду — коли треба евакуювати людей та проводити перевірку, а коли ні?

О.У. Питання в тому, яку мету ставлять спецслужби РФ, діючи таким чином. По-перше, це намагання посіяти паніку серед населення України. Ця хвиля почалася на новорічні свята, коли маса приїжджих, туристів, такі дії, звичайно, спровокували тривожний стан. По-друге, це дестабілізація роботи всієї правоохоронної системи, бо ми розуміємо, коли "заміновано" всі школи, скільки сил і часу було задіяно з боку Національної поліції на перевірочні заходи, розслідування і т.д.

Реклама на dsnews.ua

А щодо того, хто відповість на питання — це абсурд чи не абсурд… Абсурдно було б не робити перевірок. В цілому я вважаю, що це все повинно комплексно відпрацьовуватися згідно з алгоритмом роботи правоохоронної системи. І відноситися до кожної ситуації потрібно як до реального мінування.

"ДС" Як відбувається перевірка нібито замінованих будівель? В основі процесу, як і раніше, службові собаки? Чи на озброєнні вже є якісь сучасніші засоби?

О.У. Зараз разом зі службовими собаками використовується різне спорядження проти вибухотехніки, роботи на випадок виявлення саморобних вибухових пристроїв і т.д. Але роль службових собак у пошуку вибухових пристрої залишається дуже актуальною.

Сподіваюсь, що у зв’язку з загрозливістю ситуації приймаються рішення про покращення технічного оснащення наших підрозділів, які цим займаються. Важливо також, щоб такі підрозділи були однаково добре оснащені по всій території України.

"ДС" Можна сказати, що для реалізації таких масштабних заході, скажімо у Києві, потрібно десятки або й сотні службових собак?

О.У. Так, йдеться саме про таку кількість, вони є практично в кожному поліцейському підрозділі. Давайте поглянемо на країни світу, які постійно стикаються з такими загрозами, наприклад США — там роль службових собак буде надвеликою ще багато років.

"ДС" Скільки столичних об'єктів середнього розміру, наприклад шкіл, можна перевірити за добу і що робити з об'єктами, на перевірку яких не вистачає ресурсів?

О.У. Судячи з тих ситуацій, які вже мали місце, — правоохоронна система справлялася. Проте, нема такого стандарту, що на перевірку школи потрібно витратити певну кількість хвилин. Поки не зроблять увесь комплекс заходів, поки відповідальний за розмінування на скаже "завершуємо — об'єкт перевірений". Тобто, скільки треба часу — стільки й перевірятимуть.

"ДС" Як на Заході сьогодні борються з телефонним тероризмом? Наприклад, у Франції, якщо надійшло повідомлення про мінування, скажімо, аеропорту Орлі — почнуть розвертати літаки над Атлантикою, скасовувати сотні рейсів і проводити перевірку?

О.У. Не в курсі конкретно французького алгоритму дій, але практично на 100% впевнений, що правоохоронна система в таких випадках працює практично в усіх країнах однаково: до визначення небезпечних та безпечних зон однозначно здійснюється евакуація людей. Звісно, ніхто не буде розвертати літаки над Атлантикою, але ж є запасні аеродроми — у Франції не один аеропорт.

"ДС" Сьогодні способи анонімізації дозволяють фактично безкарно повідомляти про мінування, чи не настав час докорінно переглянути всі інструкції про те, як на такі дзвінки мають реагувати спецслужби, адже завтра таких повідомлень буде десятки на день, післязавтра сотні — що далі?

О.У. "Мінерів" все-таки затримують, не варто говорити про безкарність, буквально днями такі затримання відбулися, як я вже зазначав у Кривому Розі, а також в Мелітополі, тобто це непоодинокі випадки. Якщо зловмисники знаходяться на території України — їх затримують, правоохоронні органи приймають всі потрібні рішення. Але "мінер" може сидіти, умовно кажучи, в Ростовській області, і ми прекрасно розуміємо, що Росія нам не допоможе з цим — вона сама створює такі ситуації. Залишається сподіватися на ефективність дій профільних підрозділів Кіберполіції та СБУ. До того ж, враховуючи кількість і частоту "мінувань", проходить трансформацію і система виявлення таких загроз та реагування на них. Вона значно підсилюється і технологічно, і кадрово.

    Реклама на dsnews.ua