• USD 36.6
  • EUR 35.7
  • GBP 40.4
Спецпроєкти

Ігор Кузін: Пандемія коронавірусу завершиться у 2022 році лише за умови вакцинації 70% дорослого населення

Заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар, лікар-епідеміолог Ігор Кузін розповів "ДС", чи справді "Омікрон" є завершальною стадією кількарічної пандемії, наскільки він поширений та що робити, якщо ви запідозрили у себе хворобу

Ігор Кузін
Ігор Кузін / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Поширення штаму "Омікрон" більше, проте смертність менша в рази. Чи можна вважати Омікрон початком кінця пандемії?

І. К. Дуже хотілося б, щоб це було правдою. Ми також читаємо всі повідомлення з боку Всесвітньої організації охорони здоров’я, в якій також про це кажуть. Але зараз пріоритетом — і не лише для України, але й для усього світу, — має бути досягнення високих показників за щепленнями. І щеплення мають стосуватися також і пріоритетного, базового курсу щеплення. До того ж враховуючи поширення штаму "Омікрон" як європейським регіоном, так і світом, бустерне щеплення також вже є необхідним і його треба робити у період від 6 до 9 місяців. Вже навіть ВООЗ вийшла з офіційною заявою про те, що ми маємо розглядати базовий курс щеплення не як двократне, а як трикратне введення вакцини. І Україна, згідно з національним планом, який зараз розглядається в уряді, має досягти показників щеплення у 70% дорослого населення.

Тому зараз потрібно слідкувати за дотриманням цих показників і не забувати про дотримання базових протиепідемічних заходів, які були застосовані як під час перших хвиль, так і усіх інших. Це — дотримання фізичної дистанції, миття рук, користування антисептиком і уникнення місць скупчення людей. ВООЗ дійсно переконує зараз світ і дає доволі оптимістичні прогнози щодо кінця пандемії у 2022-му році. І в переважній більшості ВООЗ все ж таки схиляється до того, що у 2022 році, за умови досягнення 70% вакцинації дорослого населення, коронавірусна хвороба перейде у звичайне захворювання, яке стане ендемічним для усього світу.

"ДС" Чи можна порівнювати нинішнє навантаження на лікарні з попередніми хвилями? Чому?

І. К. Зараз доволі важко спрогнозувати, тому що нова хвиля лише набирає обертів. Проте навіть сьогодні (27 січня, — "ДС") бачимо нові рекорди з виявлення нових хворих. За тими прогнозами, які були оприлюднені й які є на рівні Міністерства охорони здоров’я, все ж таки пікові рівні та показники захворюваності, припадатимуть на лютий. Тоді вже можна буде якось порівнювати з тим, чи справляється система, чи вона відповідає тим прогнозам, які були зроблені наприкінці 2021-го та на початку 2022-го року.

Проте, дійсно, якщо ми будемо в цілому розглядати навантаження на лікарні, то ми дійсно очікуємо навантаження як на лікарняну мережу і на ліжка, які зайняті киснем, так і на ті, які без киснезабезпечення. Тому таке навантаження прогнозовано зростатиме, тому вже зараз було ухвалене рішення про відкриття максимальної кількості ліжок на рівні усієї країни.

"ДС" Міністр охорони здоров’я заявляв 20 січня, що епіцентром поточного спалаху, спричиненого "Омікроном", є західна Україна. Чи означає це, що у центрі та на сході ще переважають інші штами?

Реклама на dsnews.ua

І. К. Насправді ні, тому що зараз ми бачимо, що "Омікрон" ще не переважає штам "Дельта". Він поступово витісняє штам "Дельта", однак близько 20% секвенованих зразків, які зараз в середньому є в Україні, — це штам "Омікрон". Все інше — це ще продовження штаму "Дельта". Тобто, по суті, це поєднання двох хвиль: залишкової, яка пов’язана ще зі штамом "Дельта", та новою, яка пов’язана вже зі штамом "Омікрон". Проте "Омікрон" було виявлено майже в кожній області країни, тому очікувано, що невдовзі він переважатиме. Як, власне, це вже фіксується в Європі, у світі. За світовими даними, на це витрачається близько 8 тижнів, допоки штам "Омікрон" цілком витісняє штам "Дельта".

"ДС" Інфіковані "Омікроном" рідше потребують кисню, ніж інфіковані іншими штамами. Чи є групи людей, які переносять цей штам важче за інших? Як це раніше спостерігалося за людьми літнього віку та із хронічними захворюваннями.

І. К. Якщо ми подивимося на перебіг саме "Омікрону", то, звісно, дуже сильно відрізнятиметься картина та потреба у кисні в важкості перебігу для вакцинованих та невакцинованих осіб. Водночас для штаму "Омікрон" залишається актуальним важчий перебіг у людей літнього віку або осіб з супутніми захворюваннями. Тому ці групи продовжують залишатися групою ризику і вони мають бути вакциновані первинно або вакциновані бустерною дозою вакцини першочергово. Невакциновані люди, які хворіють на штам "Омікрон", так само потребуватимуть кисню й у них також трапляються випадки важкого перебігу. Тому я загальну характеристику для легшого перебігу давав би лише для тих людей, які отримали вже повний курс щеплення. Це ті, в кого дійсно може бути менша потреба у киснезабезпеченні у порівнянні з невакцинованими.

"ДС" Через схожість симптомів "Омікрону" та звичайної застуди небагато людей тестуються та ізолюються. Як все ж відрізнити "Омікрон"?

І. К. Враховуючи, що зараз ми фіксуємо поєднані інфекції, поєднання яких пов’язано саме з активною циркуляцією вірусу грипу, підйомом захворюваності на загальні ГРВІ і також самим "Омікроном", то єдиною можливістю є проведення тестувань. І зараз для цього є майже усі можливості, тому що на рівень областей вже було поставлено понад мільйон швидких тестів на визначення антигенів. Такі тести розподіляють первинною ланкою медичної допомоги для максимально швидкого встановлення діагнозу. Також на рівні центрів контролю і профілактики хвороб є ПЛР-тести принаймні на 1-1,5 місяці безперервної роботи з максимальним рівнем навантаження. Тому зараз діагностичні спроможності та потужності є достатніми для того, щоб протестувати без черг та без проблем ту кількість людей, яка буде звертатися за наданням медичної допомоги.

Тому тут би я, по-перше, радив кожній людині, яка має симптоми ГРВІ, все ж звертатися до свого лікаря і проходити діагностику. Це дуже важливо для того, щоб обрати вірну тактику з самоізоляції або з лікарняного листка. І, по-друге, якщо в людини є симптоми ГРВІ, звернення до лікаря також є необхідним для того, щоб вона знала про свій діагноз і не інфікувала інших.

"ДС" Вакцинованим не треба робити тести для в’їзду в Україну чи відвідування закладів. На скільки, враховуючи це, офіційні цифри поширення коронавірусу можуть бути меншими за реальні?

І. К. Якщо ми подивимося на світовий досвід, то кількість тих випадків, яка недооцінена, або незареєстрована, невідзвітована офіційно, складає приблизно 20%. Це в середньому для усього світу. Така кількість безсимптомних випадків або випадків, які не потрапили в систему охорони здоров’я. Але для України я думаю, що такий самий відсоток можна вважати реалістичним. І дуже велика кількість випадків з тих умовних 20%, які не потрапляють в систему охорони здоров’я, пов’язана з тим, що люди продовжують застосовувати самолікування і дуже пізно звертаються за наданням медичної допомоги. Тому тут, користуючись нагодою, хотів би закликати людей у випадку погіршення свого стану або у разі появи симптомів гострої респіраторної вірусної інфекції, все ж звертатися до свого сімейного лікаря.

"ДС" Який відсоток від усіх випадків коронавірусу нині в Україні складають випадки саме "Омікрону"?

І. К. Нині може йтися про не більше 20%, але ситуація дуже сильно відрізняється від регіону до регіону, ми бачимо, що в західних областях країни цей відсоток вже починає зростати до 25-30%, на сході країни він ще залишається на рівні 15%. У середньому по країні це не більше 20%.

"ДС" МОЗ розглядає можливість дозволу на вакцинацію від коронавірусу дітей від 5 років. Чи побачимо ми ажіотаж з цього приводу серед населення, враховуючи низькі показники вакцинації дітей від інших захворювань? 

І. К. Коли ми кажемо про вакцинацію дітей від 5 років, то в цілому це не питання ажіотажу. Це питання захисту від хвороби, оскільки в Європі та світі велика кількість випадків пов’язана з інфікуванням дітей від 5 і від 12 років, особливо, коли дитина має супутні соматичні захворювання або важкі супутні стани. 

Тому ми зараз оцінюємо ситуацію, знайомимося з доказовими даними і думаємо про те, щоб дозволити вакцинацію дітей від 5 років. Проте це питання розглядатиметься на черговому засіданні Національної технічної групи експертів з питань імунізації не раніше квітня цього року. І лише після того, коли Національна технічна група експертів ухвалить подібне рішення, відповідне рішення вже ухвалюватиме МОЗ.

"ДС" Попередні штами постійно аналізували на стійкість до вакцин, що існують. Чи однаково ефективні сертифіковані в Україні препарати проти "Омікрону"?

І. К. З приводу вакцин я б хотів підтвердити, що, дійсно, за умови появи нових штамів постійно оновлюється інформація щодо ефективності вакцин проти тих чи інших штамів, підтверджується їх ефективність. Якщо ми казатимемо про використання препаратів, то препарати так само є ефективними проти "Омікрону". 

"ДС" Чи чекають на нас нові штами коронавірусу?

І. К. Особисто мені б дуже хотілося, щоби не чекали. Але коронавірус — це РНК-вмісний вірус і він доволі швидко мутує. Одним з ефективних засобів попередження мутації є насправді вакцинація. Оскільки у вакцинованій популяції вірус зазнає набагато менших мутацій, аніж у невакцинованій. І ВООЗ, і установи громадського рівня охорони здоров’я кажуть про те, що за умови досягнення 70% саме ризик появи нового мутованого штаму або варіанту SARS-CoV-2 — це буде вже малоймовірно. Тому вакцинація є одним зі шляхів подолання або мінімізації ризику появи нових штамів. Проте зараз немає прогнозів по тому, що якийсь з варіантів, який викликає занепокоєння, може бути гіршим за штам "Омікрон" або "Дельта". Тому найближчим часом ми точно цього не очікуємо і всіх закликаємо робити бустерну дозу для того, щоб захиститися максимально. Тільки введення бустерної дози наближатиме ефективність базового курсу до 90%.

    Реклама на dsnews.ua