• USD 41.4
  • EUR 45.3
  • GBP 53.8
Спецпроєкти

Катерина Цибур: Ми в NOVUS прогнозуємо, що до кінця 2025 року кількість жінок у "чоловічих" професіях зросте на 40%

HR-директорка NOVUS про те, як компанія залучає персонал в умовах гострого дефіциту кадрів

HR-директорка NOVUS Катерина Цибур
HR-директорка NOVUS Катерина Цибур
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні штат компанії NOVUS налічує 7200 працівників. Понад 300 працівників служать у лавах Сил оборони, 455 співробітників заброньовано. Між тим потреба у працівниках лише зростає. В інтерв’ю "ДС" HR-директорка NOVUS Катерина Цибур розповіла, як компанії вдається працювати в умовах дефіциту кадрів, наскільки складно закривати "чоловічі" вакансії, наймаючи жінок, і чи реально бізнесу втамувати кадровий голод самотужки.

"ДС": Наскільки змінилась ситуація з кадрами з початку повномасштабного вторгнення?

Перші місяці війни стали справжнім викликом для команди NOVUS. Менеджмент компанії вийшов з цього випробування не тільки морально загартованим, а й з новим рівнем усвідомлення процесів, а головне, практичним досвідом самостійного вирішення проблем.

На рівні директорів магазинів це дало поштовх процесам децентралізації та розвитку підприємництва, що позитивно вплинуло і на питання людського ресурсу. Керуючі на місцях, усвідомлюючи відповідальність за результати діяльності свого магазина, стали будувати нові, більш ефективні взаємовідносини з НR- та операційною вертикалями компанії.

Ми перейшли від традиційної моделі, коли НR-служби набирають персонал, а керівники на місцях, умовно, розподіляють його по робочих місцях, до напрацювання єдиних методів управління, пошуку та утримання працівників.

Керуючі відчувають відповідальність за комплектацію штату та його оновлення, а НR -менеджери глибоко занурюються в специфіку бізнесу, вивчають потреби кожного магазину, і не тільки підбирають персонал, але й беруть участь в його первинному навчанні та адаптації.

"ДС": Дефіцит персоналу — одна з найбільш актуальних проблем українського бізнесу. Наскільки потерпає від неї NOVUS?

Реклама на dsnews.ua

Ця проблема наростала ще з 2017 року. В різних галузях економіки вона проявляла себе не однаково, але спостерігався стійкий висхідний тренд. Війна зробила цю кризу тотальною для всіх галузей економіки, а деякі з них поставила на рівень виживання саме через брак людей.

В цьому контексті food ритейл має свої особливості. На відміну від інших галузей, виробничих чи торгових, основні гравці продуктового ритейлу зберегли рівень продажів та своїх покупців. Тому потреба у персоналі не тільки не впала, але і й дещо зросла у порівнянні з довоєнним часом.

Окреме питання — запуск нових проєктів. Наприкінці 2023 року NOVUS Україна відкрив найбільший та найсучасніший логістичний центр, якій об’єднав роботу 7 розподільчих центрів. Питання добору та навчання персоналу для цього центру стало одним з основних, а може й головним для нас зараз.

Ядро цього підрозділу NOVUS становлять працівники чоловіки призовного віку. Рівень зарплати, умови, соціальний пакет – одні з найкращих на ринку, але, відверто кажучи, з огляду на нинішні обставини чоловіки не завжди готові на офіційне працевлаштування.

NOVUS не пропонує умови, як деякі інші компанії: неофіційне працевлаштування, відсутність військового обліку, зарплата в конверті. І виходить, що ми, цілком прозора та законослухняна компанія, програємо конкуренцію тим, хто працює нелегально або напівлегально.

NOVUS має статус критичного для економіки підприємства, що дає можливість бронювати частину військовозобов’язаних працівників. На практиці все складніше: механізм бронювання довготривалий. Ми сподіваємось, що нещодавні зміни, ініційовані державою, поліпшають ситуацію, але наразі стан критичний.

"ДС": Яких саме спеціалістів NOVUS не вистачає сьогодні?

Бракує спеціалістів багатьох спеціальностей. Найбільше ми відчуваємо дефіцит комплектувальників, водіїв навантажувача та вантажників.

Підкреслю, що на більшість вакансій в Логістичний центр ми беремо працівників без досвіду роботи — всьому самі навчаємо або перенавчаємо.

Залучаємо персонал на рівних умовах незалежно від віку, статі, досвіду. Наш основний меседж: кожен працівник на новому ЛЦ зможе себе реалізувати, мати перспективи і максимальну стабільність, яку сьогодні може забезпечити роботодавець. У нас вже працюють представники різних країн, і ми не виключаємо залучення до роботи трудових мігрантів.

Водночас працюємо над інклюзивністю та архітектурою інклюзивності, а також адаптацією робочих місць під потреби ветеранів ЗСУ.

"ДС": Чи вдасться закрити потреби у робочих руках за рахунок перенавчання жінок?

Компанія проводить активну політику по залученню до роботи жінок на посади, які традиційно вважались чоловічими. Ми працюємо одразу на декількох рівнях.

Спочатку аналізуємо функціонал посади — це організаційний рівень, далі на технічному рівні впроваджуємо додаткове обладнання та переглядаємо умови праці, і вже на рівні комунікації проводимо співбесіди з жінками – діючими працівниками, а також кандидатками.

На сьогодні в новому ЛЦ вже працює близько 24% жінок. Ми прогнозуємо, що до кінця 2025 року кількість жінок, які будуть залучені в традиційних чоловічих професіях, зросте на 40% від поточної чисельності.

Компанія вже створила на ЛЦ фактично унікальні інфраструктурні умови праці: нове та сучасне обладнання, спеціально облаштовані роздягальні та кімнати відпочинку, цілодобове харчування, службовий транспорт, гнучка система графіків та оплати.

"ДС": Які умови роботи сьогодні пропонує NOVUS?

Залучаючи фахівців на робітничі посади, ми пропонуємо роботу в комфортних умовах, зарплатню вище ринкового рівня, а також бонуси за мотиваційною програмою. Ми забезпечуємо трансфер з роботи та на роботу, надаємо можливість проживання в гуртожитку і сплачуємо 50% його вартості.

Звичайна практика для нас — навчання і перенавчання персоналу. Навчання здійснюється як офлайн, безпосередньо на робочому місці, так і за допомогою сучасних дистанційних систем. Так, в нас працює спеціалізований портал Супутник NOVUS, який об’єднав базу професійних надбань компанії.

Для зростання привабливості бренду роботодавця ми проводимо комунікаційні кампанії серед молодої аудиторії, зокрема, співпрацюємо з вишами, студентською медіа-платформою Stud Point, систематично організовуємо практики для студентів в торговельних центрах та офісах.

"ДС": Чи бачите ви якісь шляхи комплексного вирішення проблеми дефіциту кадрів? Які кроки потрібні від держави чи місцевої влади?

Одразу зазначу, що кадровий голод не є проблемою NOVUS — це проблема всього економічного сектора країни. На жаль, якогось одного універсального рішення цієї проблеми не існує.

Звичайно, ми вживаємо різних заходів для вирівнювання ситуації. Займаємось перекваліфікацією жінок, застосовуємо оптимізацію та автоматизацію робочих процесів. Але там є свої обмеження — на перенавчання потрібен час, автоматизація може бути також нешвидкою та недешевою.

Від держави очікуємо розуміння того, що галузь фуд ритейлу – це така ж стратегічно важлива річ для економіки, як енергетика або транспорт. Саме фуд ритейл забезпечує громадян продуктами першої життєвої необхідності, і люди, які працюють в ритейлі зараз, фактично працюють на державу, на народ України. Тому нам потрібна дієва допомога у збереженні нашого персоналу.

    Реклама на dsnews.ua