• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Михайло Жернаков: Обрання голови САП може затягнутися ще на рік

До чого може призвести подальше затягування владою конкурсу з обрання голови САП, "ДС" поговорила з головою правління Фундації DEJURE Михайлом Жернаковим

Михайло Жернаков
Михайло Жернаков / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Крісло голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) порожнє вже понад півтора року, а конкурс на цю посаду по суті гальмується Офісом генпрокурора, який не надає комісії з обрання голови САП затребувані нею документи. Скільки у Венедиктової вийде тягнути час подібним чином?

М.Ж. Давати точні прогнози в цій ситуації дуже складно. Вже півтора року триває цей процес, і сталося доволі багато речей, про які думали, що вони не можуть статися, бо не можуть статися ніколи. Все було ще більш фантасмагорично, ніж я собі уявляв. Очевидно, що влада вибрала тактику на максимальне затягування процесу, при тому, що Зеленський обіцяв президенту Байдену якнайшвидше його закінчення.

Що може статися, які ще є варіанти розвитку ситуації? Ще декілька разів оголошувати про засідання комісії і не збиратися? Можливо, завтра взагалі буде рішення ОАСК про визнання конкурсу таким, що не відбувся. Або члени цієї комісії можуть сказати "вибачте, у нас свої справи", і скласти повноваження. Ще можна припустити, що конкурс стартує спочатку, тоді це затягнеться ще на рік. Сценаріїв може бути багато.

"ДС" А документ про проходження спецперевірки, який вирішила затребувати у Генеральній прокуратурі голова комісії, передбачений в порядку проведення конкурсу, якихось нормативних документах?

М.Ж. Громадські організації, які спеціалізуються на боротьбі з корупцією вказували на те, що ця вимога незаконна.

"ДС" ОАСК своїм рішенням у грудні визнав незаконним порядок проведення конкурсу. Рішення не набуло чинності, але й не оскаржено владою в апеляційному порядку. Коли минають терміни оскарження рішення ОАСК?

М.Ж. Наскільки я знаю, на оскарження цього рішення є 30 днів, рахуючи з дня його винесення. Дивно, що ніхто його не оскаржує, це свідчить про те, що це рішення владу влаштовує. Якби це було не так, ми б уже почули цілком інші оцінки від Офісу президента та з інших інституцій. Коли владі не подобаються якісь інші рішення, наприклад, рішення Верховного Суду по Тупицькому, чи рішення Конституційного суду не приводити до присяги кандидатів до його складу від президента, дописів від ОП не бракує, в тому числі й цинічних.

Реклама на dsnews.ua

В нашому випадку ОАСК, про ліквідацію якого Зеленський подав невідкладний законопроект вже 9 місяців тому, ухвалює абсолютно злочинне рішення, посилаючись на неіснуючу норму закону. І з ОП кажуть: "Ну ми бачили це рішення, але його ще рано коментувати, треба аналізувати". Якби це рішення було несподіваним для Банкової — реакція та риторика були б зовсім іншими.

"ДС" Як влада пояснюватиме західним партнерам України свою бездіяльність?

М.Ж. В тому й справа, що нічим це пояснити не можна, а байка про автономність і незалежність судів виглядала би просто смішною. Усі наші партнери чудово обізнані, чим є українські суди. Чим пояснюватимуть ситуацію — це питання швидше до ОП, мені й самому було б цікаво. Якби стояло завдання просто затягнути час, то можна було б це робити менш грубо і очевидно. Зараз це виглядає, як плювок у очі особисто Байдену. А в умовах дуже ймовірної збройної агресії Росії робити таке з головним союзником — самовбивча історія, що межує з державною зрадою.

Тому мені здається, що ті люди, які оркестрували таке рішення з середини ОП, спеціально роблять так, щоб розсварити нас з американцями. Хоча я зовсім не згодний з тезою, що "цар хороший, бояри погані", але в ОП є декілька людей, зокрема Олег Татаров і Андрій Єрмак, які можуть бути до цього причетні.

"ДС" Складається відчуття, що у Зеленського впевнені у своїй безкарності у зриві конкурсу на главу САП, оскільки Захід зосереджений на діях Путіна щодо України, і тому не загострюватиме у діалозі з Банковою жодні питання нашої внутрішньої політики…

М.Ж. Це мені нагадує "назло бабусі відморожу вуха". Можливо, на це й розраховують, але запас міцності наших стосунків і дозволені межі ми вже перетнули. У США в світі є чимало геополітичних інтересів, якими треба займатися. Тому наша влада запросто може догратися до того, що у США скажуть "бог з ними — не хочуть, то хай самі зі своїми проблемами справляються". Тоді буде, як з Афганістаном.

"ДС" Чи є ймовірність, що влада слідом за зривом конкурсу на главу САП вчинить аналогічно і з конкурсом на директора НАБУ — якщо не вдасться просунути на цю посаду керовану фігуру?

М.Ж. Так, є. Раніше за прийнятим непоганим законом, в якому є міжнародна конкурсна комісія (в тому числі троє наших експертів, хоча у міжнародників перевага), на виборах керівника НАЗК вдалося вибрати нормального голову. А ось після цієї історії з САП я не впевнений, що вона не повториться і у вказаному вами випадку.

    Реклама на dsnews.ua