• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Чим корисний кизил? Як правильно тлумачити легенди і чому дерен – рослина унікальна

Користь кизилу колись зробила його героєм легенд. Адже в регіонах природного зростання, до яких належить і частина території України, осінні врожаї кислих червоних ягід допомагали рятуватися від найважчих недуг

Реклама на dsnews.ua

Для багатьох наших співгромадян кизил нерозривно пов'язаний із Кримом. Адже в тюркських мовах, до яких належить і кримськотатарська, його назва походить від слова kyzyl – червоний.

Ось тільки Кримський півострів – далеко не єдиний український регіон, де наприкінці серпня-початку жовтня століттями збирають ягоди, що формою нагадують оливки, кольором - вишню, а смаком – журавлину. Хіба що в таких зонах природного розповсюдження кизилу, як південний захід Правобережжя України, Карпати та Закарпаття корисну рослину традиційно називають дереном. Це близько до польського "dereń", чеського "dřín", хорватського "dren" та болгарського "дрян", тому вчені схиляються до того, що в глибокій старовині у всіх слов'янських народів для кизилу була якась загальна назва.

Але як би там не було, в українській мові, як і так званій "українській російській", сьогодні слова "дерен" та "кизил" існують паралельно.

Що лікує кизил: слідами старовинної легенди

Згідно з однією з кримськотатарських легенд, багато століть тому у кримського хана захворіла улюблена дочка, та так, що ніхто з місцевих знавців медицини не міг їй допомогти. У розпачі нещасний батько відправив посланців у далеку Візантію за найвідомішим лікарем, пообіцявши будь-яку винагороду. Коли ж довгоочікуваний рятівник, що приїхав на виклик, буквально того ж дня почав збиратися назад, хан жахнувся. Але ескулап показав на вікно в сад, де золотилося квітуче дерево кизилу і сказав: "Там, де росте кизил, інший лікар не потрібен". І уточнив, що плоди цієї рослини – єдина надія. Через деякий час дівчина одужала.

Квітучий при температурі 8 -12 ° C кизил такий декоративний, що використовується не тільки як плодова культура, але і в ландшафтному дизайні
Квітучий при температурі 8 -12 ° C кизил такий декоративний, що використовується не тільки як плодова культура, але і в ландшафтному дизайні

Як не дивно, в наші дні ця легенда зазвучала не просто як гарна казка, а як свідчення вдалого використання кизилу в лікувальних цілях. Досить припустити, що важка хвороба кримської принцеси – діабет, який до відкриття інсуліну був практично вироком. Так ось, згідно з окремими дослідженнями, кизил здатний стимулювати природну продукцію цього гормону. А ще він може знижувати рівень цукру у крові за рахунок зменшення толерантності до інсуліну. Іншими словами, допомагає вирішити основну проблему, яка веде до розвитку діабету ІІ типу.

Реклама на dsnews.ua

Також кизил, як і журавлина, високо цінується як помічник у лікуванні низки інфекцій сечовидільної системи. Адже його ягоди, по-перше, мають бактерицидну дію, а, по-друге, сприяють нормалізації кислотності сечі.

Втім, як природний антисептик, що володіє до того ж дубильними властивостями за рахунок високого вмісту танінів, дерен так само добре справляється і з діареєю, і із запальними захворюваннями рота та горла.

А ще на його рахунку чимало врятованих від анемії, тому що в червоних "маслинках" багато заліза, яке особливо добре засвоюється в комплексі з вітаміном С. Останнього ж у кизилі більше, ніж у лимонах, смородині, корисній лохині і т.д.

Скільки можна з'їсти кизилу

Щоб не занурюватися у фармацевтично-медичні подробиці, скажемо просто: у складі ягід дерева досить різних вітамінів, мінералів та інших корисних сполук, що добре діють на всі органи та системи.

Калорійність кизилу теж тішить: в середньому всього 45 ккал на 100 г свіжих ягід.

Кизил — це висока концентрація корисних речовин при невеликій калорійності
Кизил — це висока концентрація корисних речовин при невеликій калорійності

Здавалося б, все сказане говорить про те, що таких корисних плодів потрібно їсти якомога більше. Але це не так. Адже, як відомо, все, що занадто — те не здорово.

Шкода кизилу – зворотний бік його цілющих властивостей. Наприклад, за рахунок цукрознижувальних властивостей його непомірне споживання може бути небезпечним для тих, хто має проблеми з утриманням глюкози крові на певному рівні. Великі дози органічних кислот та клітковини шкідливі при гастритах та виразковій хворобі. Перенасичення танінами може призвести до запорів. А надлишок антиоксидантних пігментів загрожує розвитком алергічних реакцій.

Тому оптимальна схема вживання кизилу – це 5-15 ягід на добу. Але – на регулярній основі. Добре, що плоди дерева зберігають більшість корисних властивостей хоч замороженими, хоч висушеними, а також у вигляді солінь, варень, джемів, компотів тощо.

Користь кизил приносить не тільки "живцем", а й у вигляді готових ласощів
Користь кизил приносить не тільки "живцем", а й у вигляді готових ласощів

Користь сухого кизилу: "компот сили", чай від зимових хвороб та фруктовий лаваш

Сушіння кизилу століттями було традиційним способом його заготівлі до наступного врожаю. Сушені ягідки зазвичай пускали на компоти і киселі, що набували виражену загальнозміцнюючу дію. Або використовували як самостійне заварювання лікувального чаю (від 5 ягід на склянку окропу) для допомоги при більшості скарг холодного сезону, починаючи від кашлю і закінчуючи болями в суглобах та ломоті в попереку.

Сушений кизил – чудова основа для цілющих чаїв, компотів та киселів
Сушений кизил – чудова основа для цілющих чаїв, компотів та киселів

Втім, із повсюдним поширенням культурних форм кизилу інтерес до стандартного сушіння його цільних ягід дещо знизився. Причина тому – рясна поява рецептів приготування так званого фруктового лаваша, безцукрової пастили із висушеного фруктового чи ягідного пюре. Ці оригінальні ласощі за властивостями не поступаються цільов'яленим "материнським" плодам, але позбавлені кісточок, а тому можуть використовуватися незрівнянно ширше.

Наприклад, у Грузії, клапи (місцева назва лаваша-пастили) з аличі або кизилу є важливим компонентом знаменитого супу харчо. Легко його також перетворити на пікантний соус, цікавий топінг чи начинку для солодких пирогів. А можна й використовувати у натуральному вигляді як альтернативу висококалорійним солодощам.

Натуральна пастила з кизилу – це не тільки корисно, а й красиво, смачно, універсально
Натуральна пастила з кизилу – це не тільки корисно, а й красиво, смачно, універсально

Хоча, безумовно, виготовлення варення, желе, компотів та наливок зі свіжого дерева – такий же чудовий вибір збереження корисного врожаю. Адже кизил, як і раніше, залишається плодом з легенди, а значить, користь від його вживання буде обов'язковою.

    Реклама на dsnews.ua