• USD 36.6
  • EUR 38.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Що лікує ожина? За що варто полюбити чорну "сестру" малини

Користь ожини здається нам природною хоча б тому, що вона дуже схожа на малину. Також синьо-сизі ягоди коректно порівнювати з виноградом. І не тільки

ожина
Реклама на dsnews.ua

Ожина у кулінарній культурі України займає цікаву позицію. З одного боку, це звичний для наших природних зон ягідний напівчагарник з роду Рубус (лат. Rubus), до якого також належать малина, кістянка та морошка. Згідно з дослідженням Науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького, зараз у нашій країні зустрічається щонайменше 30 видів дикорослих представників цього роду, переважну більшість яких становлять саме ожини.

Найврожайніша з усіх "родичів", ожина здатна плодоносити з кінця червня до середини осені, завдяки чому її смак із незапам'ятних часів відомий буквально повсюдно. Разом з тим, дрібні кислуваті плоди з неявним запахом не здавалися нашим предкам гідними конкурентами тій же солодкій запашній малині, збір якої вівся у воістину промислових масштабах.

З іншого боку, останні кілька десятиліть інтерес до ожини постійно зростає. Причина цьому – знайомство з її культурними формами, які вперше прийшли до нас із США.

Окремі сорти ожини мають великий розмір ягід
Деякі сорти садової ожини вражають розміром ягід

Нині нову-стару знайому з великими плодами розводить дедалі більше фермерських господарств. А кількість її зареєстрованих садових сортів перевищила дві сотні.

Ожина – користь антиоксидантів та низький глікемічний індекс

Тріумфальне повернення ожини до зони уваги споживача природним чином породило хвилю сучасних досліджень її "внутрішнього світу" та лікувальних властивостей. Їхнім результатом стало підтвердження висновків, до яких вперше прийшов ще давньогрецький лікар Діоскорид у І столітті нашої ери: рослина цілюща. Причому в цілому.

Реклама на dsnews.ua
Ожина на кущі
Ожина – чудова рослина, всі частини якої корисні

Так, наприклад, на зорі нашої ери сік ожинових ягід, що мав поетичну назву "кров титанів", призначався для усунення симптомів різних нервових розладів, наслідків кровотечі та гострих запалень дихальних шляхів, у тому числі вірусних. Відварами і настоями з листя користувалися як потогінним і протизапальним засобом при застудах і проблемах травної системи, а також застосовували для лікування шкірних недуг — від банальних потертостей до гнійних ран і екзем.

Сьогодні список призначень для ожини лише розширився. Так, наприклад, через високий вміст антиоксидантних пігментів вона ефективно стримує вікові зміни, продовжуючи активну молодість. А її вживання при діабеті можна порівняти з користю лохини, оскільки глікемічний індекс чорної "сестри" малини також складає всього 25 одиниць.

З тієї ж причини, а також через низьку калорійність (31 кКал на 100 г) включення ожини в меню наполегливо рекомендується всім охочим схуднути. Крім того, набуттю ідеальної фігури сприяють і її "таланти" нормалізувати травлення, поєднуючи в собі властивості жовчогінного засобу та детоксу. Адже пектин у складі ягід ефективно зв'язує та виводить будь-які токсини, а розчинна клітковина сприяє активізації перистальтики кишечника.

Користь ожини для великих та маленьких

В цілому ж хімічний склад ожини нагадує хороший вітамінно-мінеральний комплекс, збагачений органічними кислотами і моноцукрами, тому приносить користь і старим, і малим, і навіть немовлятам, що ще не народилися, і їхнім майбутнім мамам.

Так, ожина вважається однією з найкращих ягід під час вагітності, оскільки попереджає типові для цього стану скарги. Високий вміст заліза у поєднанні з вітаміном С сприяє підвищенню гемоглобіну, рутин зміцнює судини, калій бореться з набряками, кальцій підтримує здоров'я кісток. І все це поєднується з протимутаційною дією антиоксидантів та протитоксинним ефектом пектину та Ко.

Ожина здатна прикрасити будь-який раціон
Ожина здатна прикрасити будь-який раціон

Єдине "але" — через численне насіння цілісні ягоди ожини не показані людям з чутливим кишечником. А чистий ожиновий сік необхідно з обережністю вживати за підвищеної кислотності.

Що можна зробити з ожини на зиму

Як і близькоспоріднену малину, ожину в сезон заведено заготовляти на зиму. Найчастіше — у вигляді варення (воно використовується аналогічно "протизастудному" малиновому) і протертого желе, однаково придатного як для використання в десертах, так і як оригінальний соус до м'яса. Рідше вдаються до сушіння.

А ще з ожини, як із винограду, роблять вино. Благо, на поверхні сизих ягід теж мешкають так звані дикі дріжджі. Хіба що через "дієтичний" склад плодів ожиновий напій, на відміну від виноградного, для повноцінного бродіння необхідно додатково збагатити медом, цукром або їхньою комбінацією.

Ожинове вино
Ожинове вино – найнетрадиційніший спосіб зберегти корисну ягоду на зиму.

Ожину при цьому ретельно розминають (тільки не міксером, інакше роздроблені зернятка зіпсують майбутній кулінарний шедевр), заливають водою, кілька днів настоюють, добре віджимають, з'єднують з підсолоджувачем і відправляють "грати" під водяний затвор або гумову рукавичку. Коли вино перестане давати бульбашки, воно готове.

Зрозуміло, єдиного правильного рецепту такого витвору гастрономічного мистецтва немає: пропорції ягід, води, цукру можуть змінюватись у широких діапазонах. А ось загальні рекомендації щодо його вживання, навпаки, є. Згідно з ними, 20 мл (тобто столова ложка) ожинового вина за чверть години до їжі показані при проблемах з апетитом і занепаді сил у людей похилого віку, а також людям, що одужують від ран (травм) або "злих" ГРВІ.

    Реклама на dsnews.ua