• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Як вибрати хурму? Що таке корольок і до чого тут фініки

Користь хурми – тема, актуальна у кожному листопаді. Адже саме в цей час вона з'являється на фруктових розкладках, ніби плід спеціального призначення для оздоровлення перед зимою

Хурма
Хурма
Реклама на dsnews.ua

Хурма – один із найсолодших плодів, що вирощуються людиною. У в'яленому вигляді вона на смак так нагадує фініки, що в низці східних країн її прозвали фініковою сливою. Мовою фарсі це словосполучення звучить як хормалю (від хорму – фінік та алю – слива). Однак у нашому мовному середовищі це ім'я "перської гості" спростилося до короткого "хурма".

Сьогодні у світі вирощується близько 500 сортів цього чудового фрукта. При цьому для фахівців вони діляться на дві великі групи – варіативні та константні. І все через колір м'якоті. У варіативних (вони ж шоколадні чи королькові) "внутрішній світ" прямо залежить від того, зав'язався плід із насінням або без. Серцевина готових до збирання сім'янистих фруктів набуває різних відтінків шоколаду та бездоганної насолоди, а "пустишки" всередині так і залишаються красиво-оранжевими, але терпкість втрачають тільки добре відлежавшись (у тому числі при сушінні) або побувавши на морозі.

Сусідні плоди варіативних сортів хурми, залежно від присутності в них насіння, можуть мати зовсім різну терпкість.
Сусідні плоди варіативних сортів хурми, залежно від присутності в них насіння, можуть мати зовсім різну терпкість.

Константні ж сорти хурми свій ошатний колір м'якоті не змінюють за жодних умов. При цьому й вони бувають як солодкими, так і терпкими. Відповідно, перші відразу ж їстівні, як потемнілий король, а з другим необхідно попрацювати як з корольками-красенями.

Так що випадки, коли про хурма і королька говорять як про щось принципово різне, просто відлуння цієї "розумної" класифікації.

Що лікує хурма

Цікава особливість будь-якої хурми полягає в тому, що в ній практично немає кислот. Тому за відсутності терпкості цей фрукт вважається ідеальним при виразковій хворобі, гіперацидному гастриті та низці інших запальних захворювань шлунково-кишкового тракту.

Реклама на dsnews.ua

Високий вміст калію (200 мг/100 г) робить її чудовим компонентом дієт при захворюваннях серцево-судинної системи та скаргах на нічні судоми у м'язах, а кальцію (127 мг/100 г) – при порушенні здоров'я кісток та зубів.

Хурма – один із найкорисніших осінніх фруктів
Хурма – один із найкорисніших осінніх фруктів

Дуже представницький вітамінний склад, про "каротину" частину якого явно свідчить яскраве забарвлення плоду, дозволяє за допомогою хурми підвищувати імунітет, попереджати рак, боротися зі старінням, підтримувати здоров'я нервової системи, зберігати зір та красу шкіри, нігтів та волосся.

Ніжна клітковина стиглої "фінікової сливи" м'яко позбавляє застійних явищ у кишківнику. А її біоактивні сполуки мають антибактеріальну, протизапальну та загальнозміцнювальну дію. Тому, зокрема, хурма – один із найкращих фруктів після перенесеного грипу або COVID.

Хурма: калорійність та добова норма

Калорійність хурми залежить від її сорту і може коливатися в діапазоні 56, 1 — 76,3 ккал в 100 г свіжого продукту. При цьому левова частка цих калорій припадає на вуглеводи, що легко засвоюються, що доводиться враховувати тим, хто бореться з діабетом і зайвою вагою.

Калорійність хурми залежить від її сорту
Калорійність хурми залежить від її сорту

Водночас через корисні властивості хурми відмовлятися від неї зовсім не варто навіть при жорсткій "антицукровій" дієті. Адже свіжа "фінікова слива" легко замінить будь-які спеціальні ласощі для діабетиків. Хіба що загальна кількість солодкої м'якоті у цьому випадку варто обмежити до 100-150 г на добу. Це приблизно середня вага одного плода, тому "заморочуватись" з кухонними вагами не обов'язково.

Здоровим людям дієтологи рекомендують з'їдати до 3 солодких фруктів на добу. Це дозволить організму скористатися всіма перевагами сезону хурми без перевищення оптимальної калорійності щоденного раціону.

Кому не можна хурму

До людей, яким зовсім не можна хурму, можна віднести лише нещасних із алергією на неї.

Однак ряду осіб все-таки варто підходити до "фінікової зливи" з обережністю. Так, плоди, що мають якусь терпкість (тобто багаті на дубильні речовини) можуть нашкодити після операцій на органах шлунково-кишкового тракту. Це означає, що хурма в раціоні колишніх пацієнтів хірурга-гастроентеролога має бути свідомо солодка і стигла. Якщо ж є сумніви, краще віддати перевагу попередньо замороженим і розмороженим плодам. І, звісно, у розумній кількості.

Не варто зловживати хурмою та при запаленнях підшлункової залози. Хоча клітковина, що міститься в ній, і відрізняється ніжністю, небажана реакція при надлишку цієї сполуки все одно можлива. Те саме стосується гострих запалень кишківника.

А ще об'їдатися хурмою не рекомендують при сечокам'яній хворобі. Маючи легку сечогінну дію, вона може спровокувати несанкціонований рух небезпечного конкременту.

Як вибрати хурму

Щоб гарантовано купити солодку хурму, можна спробувати вивчити "правильні" сорти улюбленого фрукта, що за їх великої кількості саме по собі майже не вирішуване завдання. Однак головна проблема полягає в тому, що продавці найчастіше самі не знають точно, з якими мають справу. Виняток становить хіба знаменита хурма сорту "Шарон". Це виведене в Ізраїлі ботанічне диво з щільною помаранчевим м'якушем без насіння відрізняється тим, що навіть у незрілому вигляді майже позбавлене терпкості.

Характеристики на кшталт "хурма медова", "хурма інжирна" та інші солодкі епітети назвами сортів як правило не є. Тому багатьом з наших співгромадян вибір хурми видається не менш складним, ніж вибір авокадо.

А все-таки, купити свідомо не терпку хурму досить просто. Найнадійніше вибирати або красивий (і, на жаль, найдорожчий) "Шарон", або звичайнісінький корольок з м'якушем, що темніє. Недарма ж друга назва королькових сортів хурми – шоколадні.

Шоколадні (вони ж королькові) сорти хурми названі так не дарма: плоди з м'якоттю, що коричневіє, завжди солодкі
Шоколадні (вони ж королькові) сорти хурми названі так не дарма: плоди з м'якоттю, що коричневіє, завжди солодкі

Але якщо при покупці хурми все ж таки довелося помилитися, не варто засмучуватися. Морозильна камера за кілька годин повністю усуне небажану терпкість (а заразом і майже будь-яку щільність) цінного фрукта, при цьому всі його корисні властивості збережуться в повному обсязі. Варто тільки пам'ятати, що до повторного заморожування після розморожування "фінікова злива" більше не придатна, так що з'їсти її доведеться повністю.

    Реклама на dsnews.ua