• USD 36.6
  • EUR 37.2
  • GBP 44.1
Спецпроєкти

Андрій Костін

Генеральний прокурор України

Андрій Костін / Фото з відкритих джерел
Зміст

Дитинство, освіта

Майбутній юрист та політик народився 17 квітня 1973 року в Одесі.

1995 року закінчив Юридичний інститут Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова за спеціальністю правознавство – отримавши диплом з відзнакою.

Андрій Костін також розповідав, що його мати працювала адвокатом, а дід по лінії матері очолював Одеський обласний суд.

Кар'єра

Ще під час навчання Костін влаштувався на посаду юриста в Одеський центр Українсько-німецького фонду. Згодом молодий юрист почав працювати в Одеському обласному екологічному центрі.

Цього ж року Андрій Костін отримав Свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та став членом Одеської обласної колегії адвокатів. Три роки працював в адвокатській фірмі "Полонський та партнери". 2005 року заснував власну адвокатську фірму — "Право", в якій до обрання до Верховної Ради був співзасновником та директором.

Спеціалізується у таких галузях як: господарське право та процес, цивільне право та процес, комерційне право, морське право, питання організації діяльності адвокатури, юридична деонтологія.

З 2000 року юрист є членом Міжнародної асоціації адвокатів (IBA), в якій обіймає посаду заступника голови підкомітету з наземного транспортування Комітету з морського та транспортного права.

З 2010 до 2018 року Костін керував Південноукраїнським відділенням Адвокатського об'єднання "Арцингер" у рідному місті.

Також Андрій Костін був заступником голови Ради адвокатів Одеської області та заступником голови президії Об'єднання адвокатів "Одеська обласна колегія адвокатів".

Крім того, Костін обіймає посаду заступника голови правління громадської організації "Одеський дипломатичний клуб".

Також він веде і викладацьку діяльність. Так, Костін викладає конституційне, бюджетне, податкове та митне право, а також читає лекції про Європейську конвенцію з прав людини на курсах для юристів.

Крім того, Андрій Костін є експертом програми "Адвокат Майбутнього".

Політична діяльність

2010 року став депутатом Одеської міської ради від фракції "Фронт Змін".

На виборах 2019 року балотувався до парламенту від партії "Слуга народу" (номер 108 у виборчому списку). Став заступником голови комітету ВР з питань правової політики, а після призначення Ірини Венедіктової виконувачем обов'язків керівника Держбюро розслідувань — очолив юридичний комітет Ради.

Також Костін є членом Української частини міжпарламентської асамблеї ВР та Сейму Литовської Республіки. Член груп з міжпарламентських зв'язків із США, Великою Британією, Норвегією, Кубою, Литвою та Канадою.

Фото з відкритих джерел

Крім цього, був членом української делегації у Тристоронній контактній групі з Донбасу в Мінську.

19 липня Верховна Рада проголосувала за звільнення Ірини Венедіктової з посади генерального прокурора. Відповідне подання до парламенту направив президент Володимир Зеленський. 27 липня стало відомо, що Зеленський запропонував парламенту кандидатуру Костіна як нового керівника Офісу генпрокурора.

Того ж дня Верховна Рада підтримала кандидатуру Костіна.

Сім'я

Одружений. Дружина – Костіна Ольга Олегівна – очолює сімейну адвокатську компанію "Право".

У пари є син Михайло та дві дочки: Еліза та Анастасія.

Остання є помічницею на платній основі нардепа від "Слуги народу" Андрія Задорожного. У свою чергу, у Андрія Костіна помічником на платній основі працює син Задорожного Іван.

Скандали, зв'язки

ЗМІ вважають Андрія Костіна людиною глави Офісу президента Андрія Єрмака. У 2021 році Костін брав участь у конкурсі на посаду голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, але співбесіди не пройшов. Також громадські організації Центр протидії корупції, Фонд DEJURE, Автомайдан та Transparency International Україна не рекомендували Костіна як можливого керівника САП.

Активісти Центру протидії корупції вказують, що як голова комітету з правової політики Андрій Костін відповідальний у Верховній Раді за судову реформу. Однак саме в період керівництва комітетом Костіним рішення щодо судової реформи блокувалися, а необхідні законодавчі зміни та пропозиції спотворювалися.

Зокрема, пишуть активісти, зупинився перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів, через що Україні не вистачає вже близько 2000 суддів. Замість перезапуску Вищої ради правосуддя почалося посилення її ролі. Суддів Конституційного Суду Рада продовжує призначати без проведення прозорого конкурсу, вважають активісти.

Журналістка Тетяна Ніколаєнко заявила, що саме через постать Костіна "завалювали" всіх кандидатів на посаду голови САП від НАБУ. У липні цього року комісія таки затвердила кандидатуру детектива НАБУ Олександра Клименка.

Так, у конкурсної комісії виникли питання щодо того, що дружина Костіна працює помічницею його колеги по парламентській фракції Максима Дирдіна. У свою чергу дружина Дирдіна – помічниця самого Костіна.

Проєкт "Схеми" також зазначає, що дружина Дирдіна, яку працевлаштував Костін, може бути причетна до відмивання коштів у рамках проєкту часів колишнього президента-втікача Віктора Януковича щодо проведення в Україні Зимових олімпійських ігор.

Окрім дружин, депутати-"слуги" "обмінюються" ще й дітьми: дочка Костіна є помічником-консультантом Миколи Задорожного, а Задорожний працевлаштував у колеги із фракції свого сина.

"Знаєте, у мене як людини, яка виросла в юридичній родині — моя мати все життя працювала адвокатом, моя дружина працює адвокатом, мій дід — тато моєї матері багато років був суддею і очолював одеський обласний суд — тому я маю розуміння, як виховується дитина в юридичній родині", — заявляв Андрій Костін на співбесіді.

Водночас активісти наголошують, що це — можливі випадки кумівства (використання службових повноважень на користь близьких осіб).

Крім того, комісію з відбору на голову САП цікавили поїздки Костіна до окупованого Криму. За словами депутата, він їздив туди для консультацій із своїм сімейним лікарем.

Також комісія звертала увагу на те, що Костін є депутатом від правлячої партії, а тому не може бути незалежним як керівник САП. На це кандидат відповідав, що у разі обрання керівником САП одразу ж залишить політсилу.

У 2019-2020 роках депутат не декларував жодного місця проживання у Києві, хоча, за даними сайту Верховної Ради, отримував бюджетну компенсацію для оренди житла.

Сам нардеп зазначив, що справді не задекларував місце проживання у готелі "Київ", але, за його словами, це не є секретною інформацією.

І взагалі, за словами Костіна, такі неточності виникли через недосконалість вимог закону до декларування народних депутатів.

Декларація

2020 року Андрій Костін отримав лише 508 тис. 465 грн депутатської зарплати. Ольга Костіна отримала 116 тис. 594 гривні: 57 тис. 884 грн. – зарплата в адвокатській компанії "Право", 10 тис. грн. – доходи від підприємницької діяльності та 48 тис. 710 грн. – доходи від відчуження рухомого майна Ользі Семеновій.

До кінця 2020 року нардеп Костін зберігав 153 долари та 133 тис. 835 гривень – на банківських рахунках, а також 83 тис. 200 доларів, 51 тис. 500 євро та 10 тис. гривень – готівкою.

Ольга Костіна зберігала 2 тис. 520 гривень та 2 долари — на банківських рахунках, а також 32 тис. 300 доларів та 500 євро – готівкою.

У декларації за 2019 рік Костін вказав на продаж двох квартир в Одесі: площею 60,6 кв. м та 33,4 кв. м, У Ольги Костіної з'явився об'єкт незавершеного будівництва – квартира в Одесі площею 48,1 кв. м. У декларації за 2019 рік дружина нового генерального прокурора вказувала, що має три квартири в Одесі, а сам Костін повідомляв, що проживає в одній з них.

Хоча нерухомості генпрокурор не має, проте він має автомобіль Nissan X-trail, 2004 року випуску, а його дружина їздить на Nissan Micra, а також 2004 року випуску.

Регалії та нагороди

2003 року отримав Почесну грамоту Голови Одеської обласної державної адміністрації.

Одеською обласною колегією адвокатів у 2007 році Костіна нагороджено спеціальною медаллю ім. Шерешевського (№ 8) та званням "Почесний адвокат".

2008 року був удостоєний звання "Юрист року Одеської області" у номінації "адвокатура" за рішенням Одеської обласної організації Спілки юристів України.

Цього ж року отримав Диплом Спілки адвокатів України у номінації "За значний внесок у розвиток міжнародних відносин" професійного конкурсу "Адвокатура – 2008".

У 2010 році нагороджений відзнакою Спілки адвокатів України – медаллю "За заслуги у розвитку адвокатури".

Визнавався переможцем професійного конкурсу Спілки адвокатів України "Адвокатура – 2010" та "Адвокатура – 2011" у номінації "за значний внесок у розвиток міжнародних відносин".

У 2013 році був нагороджений найвищою нагородою Національної асоціації адвокатів України – почесним знаком "Видатний адвокат України".

Соц мережі

Андрій Костін у Facebook.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua