• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Атомна бомба для Лукашенка? Навіщо Путін приїжджав до Мінська

Для нас це ще одна нагода поставити знак рівності між Білоруссю та Росією. Співагресори — так співагресори

Реклама на dsnews.ua

Путін злітав у гості до Лукашенка — вперше за три з половиною роки. При цьому Лукашенко лише за останній рік побував у гостях у Путіна сім разів. Що ж такого екстраординарного вигадали два диктатори, що задля цього господар Кремля зволив навідатися до свого білоруського васала?

Нагадаємо, що 3 грудня у Мінську побував міністр оборони РФ Сергій Шойгу. Зі своїм білоруським колегою Віктором Хреніним він підписав протокол про внесення змін до угоди про спільне забезпечення регіональної безпеки, після чого провів переговори з Лукашенком. Зміст підписаного протоколу залишається таємницею.

І ось 19 грудня до Мінська вирушили вже троє: першим прилетів міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, за ним Шойгу та останнім Путін. Після переговорів Путін провів із Лукашенком спільну прес-конференцію, після чого поїхав не в аеропорт (як це зробили Лавров та Шойгу), а до резиденції Лукашенка в Острошицькому Городку під Мінськом і провів там близько двох годин. Про що вони там домовилися, знову ж таки, залишається таємницею.

"Ми вдвох — співагресори"

Проте, можна точно стверджувати, що однією з головних цілей візиту Путіна було налякати Захід та Україну новими можливостями Лукашенка. Саме в цьому був лейтмотив прес-конференції двох співагресорів.

Термін "співагресори" вжив Лукашенко, причому з неприхованою гордістю — мовляв, він тепер рівня Путіну. "Ми вдвох — співагресори, найшкідливіші та найтоксичніші люди на цій планеті. У нас тільки одна суперечка: хто більше. Володимир Володимирович каже, що я. Я почав думати, що він. Ну ухвалили рішення, що разом однаково", — похвалився путінський васал.

"Настільки же шкідливий і токсичний, як Путін" — це тепер нова роль Лукашенка. Уважні білоруські глядачі помітили у Путіна та Лукашенка дві абсолютно однакові краватки, ще й зав'язані одним і тим самим вузлом. Ймовірно, саме вони й мають якнайкраще свідчити про взаєморозуміння двох диктаторів.

Реклама на dsnews.ua

А щоб загроза була серйозною, Путін натякнув, що може передати своєму васалу ядерну зброю. Він заявив, що РФ готуватиме екіпажі білоруських літаків, переобладнаних для можливого застосування повітряних боєприпасів із ядерною бойовою частиною. Лукашенко підтвердив, що Росія та Білорусь спільно готують екіпажі літаків, які "несуть специфічні боєприпаси", а також додав, що Білорусь уже поставила на бойове чергування передані Росією ракетні комплекси С-400 та "Іскандер". Відомо, що комплекси "Іскандер-М" можуть нести не лише звичайну зброю, а й ядерну.

Наголосимо, що білоруські літаки типу "Су" вже переобладнані під несення ядерної зброї. Про це Лукашенко повідомив ще чотири місяці тому. "Вони повинні розуміти, що ніякі гелікоптери, літаки, якщо вони підуть на загострення, їх не врятують. Ми колись із Путіним у Пітері заявили, що переобладнаємо білоруські літаки "Су" для того, щоб вони могли нести ядерну зброю. Думаєте, ми язиком ляпаємо? Все готово!" — розповів він на брифінгу 26 серпня.

Зустріч у Мінську як продовження зустрічі у Пітері

Згадана ним зустріч у Пітері відбулася 25 червня. Там Путін провів із Лукашенком бесіду перед журналістськими камерами, з якої Лукашенко дізнався багато нового та цікавого. Російський "Комерсантъ" розповів про це, відверто сміючись над Лукашенком:

"Пан Путін мав на увазі власну безпеку. Але щоб її забезпечити, треба мати можливість знищити Європу. Так, принаймні, було досі.

— Тому, — констатував президент Росії, — я пропоную таке. На озброєнні білоруської армії перебуває досить велике угруповання літаків Су-25. Їх можна було б належним чином дообладнати.

— "25-ті" літаки? — з дивним подивом перепитав президент Білорусії. Можливо, він намагався зрозуміти, наскільки це можливо — переобладнати Су-25, які досі не були помічені у здатності носити ядерні бомби. Щось він все-таки, як і раніше, не розумів.

— Так, Су-25, — терпляче повторив російський президент. — Їх можна було б дообладнати. Щоправда, ця модернізація має бути проведена на авіаційних заводах у Росії. Але ми з вами домовимось, як це зробити. І відповідним чином розпочати підготовку льотного складу. Це перше. І друге. Як ми з вами і домовлялися, ви ставили питання про це, рішення у нас прийнято: ми протягом найближчих кількох місяців передамо Білорусі ракетно-тактичні комплекси "Іскандер-М" [про це президент Білорусі теж забув попросити у своїй промові, й доводилося знову нагадувати йому, що він порушував питання. — "Коммерсантъ"], які, як відомо, можуть застосовувати як балістичні, так і крилаті ракети, причому як у звичайному, так і в ядерному виконанні.

Лукашенко — нова страшилка Путіна

З часу тієї зустрічі минуло півроку — і, як бачимо, вже все реалізовано: у Білорусі вже стоять і "Іскандери-М", і літаки, які здатні нести ядерну зброю. Але досі можна було припускати, що це складова російського військового контингенту в Білорусі.

Проте 19 грудня з’ясувалося, що Путін має намір формально передати все це під командування своєму мінському васалу. Тому й розпирало білоруського диктатора марнославство.

Зокрема екіпажі літаків будуть білоруські. Не виключено, що підготовка їх уже йде — можливо, протокол, підписаний Шойгу та Хреніним 3 грудня, саме про це.

Путіну залишилося зробити останній крок у цьому напрямку — повідомити Вашингтон (публічно чи дипломатичними каналами), що армія Лукашенка має на озброєнні крилаті ракети з ядерними боєголовками та літаки з атомними бомбами. І що він не може заборонити Лукашенку застосувати ядерну зброю, якщо той визнає це за необхідне.

Причому і у Вашингтоні, і в Москві, і в Мінську всі чудово розуміють, що насправді жодної самостійності у Лукашенка не буде. Він просто виконуватиме роль нової путінської страшилки для Заходу.

За цю свою роль він, до речі, отримав неабияку оплату. За підсумками переговорів у Мінську було заявлено, що Росія та Білорусь домовилися про ціни на енергоносії. Лукашенко наголосив, що зафіксовано "нашу ціну, вигідну для нас". Наступного дня прем'єр-міністр РБ Роман Головченко підтвердив, що ціна на газ базуватиметься саме на білоруській пропозиції. Причому вперше ціна буде зафіксована не на рік (як це було раніше), а одразу на трирічний період.

Конкретних умов газової угоди озвучено не було. Але варто нагадати, на чому раніше наполягала білоруська сторона. Під час наради 16 грудня Лукашенко наголосив, що "головне, щоб у росіян і в нас були рівні ціни на енергоносії". Це дуже стара вимога: починаючи з кінця 2018 року, коли було озвучено "ультиматум Кремля", ціни на газ на рівні Смоленської області Лукашенко називав однією з ключових умов для подальшої інтеграції. Однак Росія була проти, і просунутися у вирішенні цього питання не виходило. Лукашенко нарікав на нараді 16 грудня, що термін реалізації програми формування об'єднаного ринку газу зірвано. "Хто несе за це відповідальність і як виправлятимемо ситуацію?" — обурювався він.

19 грудня Лукашенко висловлювався з газового питання вже із геть іншим настроєм. "Скажу лише одне: ми задоволені результатами обговорення в цілому єдиного газового ринку, концепції та ціноутворення на найближчі три роки", — наголосив він. У зв'язку з цим сайт Belsat.eu здивовано констатує, що офіційні результати переговорів Путіна та Лукашенка виглядають підозріло.

Отже, Путін вперше за три з половиною роки приїхав до Мінська. Приїхав разом із Лавровим та Шойгу та привіз подарунки у вигляді задоволення білоруської вимоги про зниження ціни на газ. Причому за це задоволення Білорусь не розплатиться жодними кроками на шляху до інтеграції з РФ (хоча така версія прильоту Путіна озвучувалася). Вкрай важко повірити в те, що Путін вирішив прогнутися перед Лукашенком і зробити йому щось надзвичайно приємне.

Швидше можна повірити, що Путін вирішив зробити з Лукашенка "шкідливішого і токсичнішого", ніж він сам. Як це буде реалізовано на практиці — покажуть найближчі місяці.

А для нас це ще одна нагода поставити знак рівності між Білоруссю та Росією. Співагресори — так співагресори. І ми маємо повне право завдавати ударів по військових об'єктах на території РБ (неважливо, російські вони чи білоруські) у відповідь на удари звідти по нашій території.

    Реклама на dsnews.ua