• USD 36.6
  • EUR 37
  • GBP 44
Спецпроєкти

Без газового транзиту. Як Росія готується відключити українську ГТС

Український інститут майбутнього підготував аналітичну доповідь про події та тренди в РФ за останній тиждень

українська ГТС
Реклама на dsnews.ua

У газовому шантажі, який полягає у зменшенні поставок природного газу до Європи, Росія традиційно вдається до тактики звинувачення країн Заходу: наратив РФ зводиться до того, що через санкції та інші причини, які не залежать від них, в російських компаній немає змоги постачати достатні обсяги газу. Саме так РФ наклала санкції на газопровід Ямал-Європа після того, як Польща ввела санкції проти Газпрому, поставки "Північним потоком" були скорочені під приводом, що санкції перешкоджають ремонту обладнання тощо.

Тепер в РФ розглядають можливість прийняти закон, що дозволятиме визнавати країни спонсорами тероризму в дзеркальному порядку, якщо це робитимуть західні країни. Цей статус потенційно заборонятиме вести господарську діяльність із суб’єктами з країни, якій такий статус буде надано. Сьогодні єдина господарська операція, яка відбувається між компаніями в Україні та РФ — оплата послуги транзиту газу, тож потенційною є зупинка українського маршруту транзиту.

У такому разі у РФ залишаться два газопровідні маршрути — "Північний потік" (потужністю 55 млрд кубометрів на рік) та друга нитка "Турецького потоку" (15,75 млрд) — суттєво менше, ніж, наприклад, обсяг поставки газу до ЄС минулого року (155 млрд). В таких умовах РФ вчергове пропонуватиме запустити "Північний потік-2", що в першу чергу, є не потребою в додаткових потужностях, а спробою зламати твердість ЄС у намірах не відступати перед шантажем.

У свою чергу ЄС готується до цілковитої зупинки поставок російського газу. 26 липня Рада з питань транспорту, телекомунікацій та енергетики Європейського Союзу провела позачергове засідання, присвячене подоланню потенційної енергетичної кризи, яку намагається спровокувати російський режим, скорочуючи поставки газу до ЄС. Рада ухвалила намір добровільного скорочення споживання газу країнами — членами ЄС на 15% порівняно з початком березня задля безпечного проходження осінньо-зимового періоду. Єдиною країною, що не підтримала рішення, була Угорщина.

У березні внаслідок повномасштабного російського нападу на Україну Європейський Союз оголосив намір якнайшвидше позбавитись залежності від російських енергоресурсів, а згодом представив план REPowerEU, який прописує напрямки звільнення від російського енергетичного тиску. Такий собі план енергетичної дерусифікації ЄС. На початку літа чиновники ЄС усвідомили ризик припинення поставок газу. Для того, щоб безпечно пройти зиму, 20 липня Єврокомісія представила план "Економимо газ для безпечної зими", який передбачає скорочення споживання газу на 15%. Саме цей план і був погоджений менше ніж за тиждень.

У Європейській комісії оцінили, що якщо Росія скоротить поставки в липні, ЄС не вистачатиме 30 мільярдів кубометрів газу у разі звичайної зими та 45 млрд у разі холодної зими. А 45 млрд кубометрів еквівалентні 15 відсоткам споживання.

Серед ключових напрямів досягнення цієї мети — заміщення газу іншими видами палива та добровільне зменшення споживання газу різними групами споживачів: зниження температури опалення та гарячого водопостачання, зменшення інтенсивності кондиціонування приміщень, зменшення використання газу при виробництві електроенергії тощо. Інформаційні кампанії мають відігравати значну роль у підвищенні обізнаності громадян щодо необхідності економії газу.

Реклама на dsnews.ua

Угода про добровільне скорочення споживання газу передбачає можливі винятки для держав, чиї енергетичні системи слабо інтегровані до решти країн ЄС. У випадку з трубопроводами — це острівні держави Північна Ірландія та Мальта. А у випадку електромереж — це країни Балтії, енергосистеми яких ще не синхронізовані з європейською системою ENSTO-e. Але під час зустрічі всі ці держави висловили свою прихильність і намір скоротити споживання газу. Угорщина була єдиною країною, яка не погодилася на добровільне зниження споживання газу; російський союзник в ЄС не завжди поділяє політику та принципи ЄС і за це має знижки на російські енергоносії.

Повний текст доповіді можна прочитати за посиланням.

    Реклама на dsnews.ua