• USD 36.6
  • EUR 37.4
  • GBP 44.4
Спецпроєкти

Безлюдний буфер. Як Путін рятує Росію від вимирання

Путін відрізняється від Гітлера тим, що веде війну не за нові території для свого населення, а за нове населення для своїх територій

Реклама на dsnews.ua

Чи можна порівнювати Путіна із Гітлером? Безумовно, не лише можна, а й потрібно, якщо ми справді хочемо розуміти наміри ворога.

Чому Путін не Гітлер

Насамперед, без цього не знайти відповіді на питання, яке зараз ставить у глухий кут багатьох політиків і журналістів як у нас, так і на Заході: навіщо Путін суцільними бомбардуваннями одне за одним знищує міста на сході України: Маріуполь, Попасну, Рубіжне, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, тепер ось перейшов до Слов'янська та Краматорська? Хіба є якась військова необхідність у тому, щоб прицільним вогнем руйнувати промислові підприємства, житлові квартали, школи та лікарні? Навіть Гітлер так не робив.

Особливо велике здивування відчувають ті, хто вірив казкам Путіна про те, що він, мовляв, захищає російськомовне та проросійське населення Сходу України. Бо тотальне знищення міст надто несхоже на захист людей. Розгадка – у демографії.

В обох світових війнах німецька експансія на схід обгрунтовувалася необхідністю нового "життєвого простору". Цим планам Гітлер присвятив окрему главу "Майн кампф", у якій закликав "роздобути для німецького народу землі, на які він має обґрунтоване право". Тобто для Гітлера сенс походу на схід був у тому, щоб завоювати нові землі для населення, якому, на думку нацистів, було занадто тісно у межах Німеччини.

Путін у цьому сенсі антипод Гітлера. У нього немає надлишку населення та дефіциту землі. А є, навпаки, величезний надлишок землі — і дефіцит населення, який прискорено наростає останніми роками.

Російське вимирання

Реклама на dsnews.ua

У 2021 р. природна зміна населення РФ склала мінус 1 млн. 43 тис. осіб. І це абсолютний антирекорд. Подібного в історії Росії ще не було.

РБК за даними Росстату
РБК за даними Росстату

Природна зміна — це кількість народжених мінус число померлих. І у кожному члені цього рівняння цифри стрімко погіршуються. У 2021 р. у Росії спостерігався рекордно високий коефіцієнт смертності — 16,7 на 1000 осіб населення і водночас найнижчий з 2001 р. коефіцієнт народжуваності — 9,6 на 1000 осіб. У підсумку коефіцієнт природної зміни населення становив мінус 7,1 на 1000 осіб, що є найгіршим значенням в історії Росії (на межі XX-XXI століть було мінус 6,6-6,8).

Особливо минулий рік ударив по Центральній Росії. Рекорди природних втрат поставили Рязанська, Новгородська, Тульська області. В них населення скоротилося більш як на 2%. За ними слідують Володимирська, Смоленська, Тверська, Тамбовська, Псковська області, де природна зміна населення становила мінус 1,4-1,5%.

Якщо взяти ширший період — з початку 2000 р., коли країну очолив Путін, то у 10 регіонах населення зменшилося більш ніж на п'яту частину: у Магаданській області (-31,9%), Республіці Комі (-24,1%), Курганській (-24%), Мурманській (-23%), Псковській (-22,8%), Єврейській автономній (-21,2%), Архангельській (-20,8%), Кіровській (-20,5%), Тамбовській та Тверській (обидві -20,4%) областях.

Більш ніж на 10% знелюдніли ще 34 регіони. Їх список довгий, але дуже показовий: Орловська (-19,4%), Новгородська (-18,6%), Костромська (-18,5%) області, Чукотка (-18,4%), Іванівська область (-18,3%), Карелія (-18,1%), Брянська та Тульська (обидві -17,9%), Амурська (-17,5%), Смоленська (-17,3%) області, Мордовія (-16, 3%), Камчатський край (-16,1%), Володимирська (теж -16,1%), Ульянівська (-15,7%), Курська (-15,6%), Пензенська (-15,2%), Рязанська (-15%), Сахалінська (-14,9%) області, Алтайський край (-14,5%), Нижегородська область (-13,4%), Калмикія (-13,2%), Приморський край (-13,1%), Оренбурзька (теж -13,1%), Саратовська (-13%), Ярославська (-12,8%) області, Забайкальський край (-12,6%), Вологодська (-12,4%) %), Кемеровська (-12,1%), Омська (-12%) області, Хабаровський (-11,9%) та Пермський (-11,2%) краї, Іркутська (-10,9%) та Волгоградська ( -10,7%) області, Чувашія (-10,2%). Як бачимо, вимирають передусім регіони з етнічно російським (чи наполовину російським) населенням.

За перші чотири місяці 2022 р. статистика демографії ще погіршала. Природна зміна населення знову поставила антирекорд – мінус 311 тис. осіб (420,1 тис. народжених та 731,3 тис. померлих). Кількість народжених впала на 6,5% (порівняно з аналогічним періодом минулого року). Це може призвести за підсумками року до чергового антирекорду: коефіцієнт народжуваності може впасти до 8,7-8,8 на 1000 жителів, що на 30-35% нижче за рівень 2012-2014 років.

Тут є ще один негативний фактор. Раніше природне зменшення населення частково компенсувалося чистим міграційним приростом (це різниця між числом іммігрантів, тобто тими, хто в'їхав у країну, і числом емігрантів, тобто тими, хто виїхав). У 2021 р. чиста міжнародна міграція до Росії збільшилася в 3,3 рази – майже до 350 тис. осіб (порівняно зі 106,5 тис. у 2020 році). Це сталося внаслідок збільшення числа іммігрантів, особливо з країн СНД (Таджикистан, Киргизія, Вірменія та ін.), та скорочення кількості емігрантів.

Проте за перші чотири місяці 2022 р. вперше в історії сучасної Росії зафіксовано чисте зменшення міграції на 64,2 тис. осіб. Негативний міграційний тренд спостерігається з усіма країнами СНД, окрім Таджикистану.

Розпочавши повномасштабну війну проти України, Путін зробив свою країну світовим ізгоєм. Росія втратила привабливість навіть для мешканців СНД; навпаки, еміграція з Росії різко зросла. Російська армія втратила вбитими вже понад 36 тис. (за даними Генштабу ЗСУ). Ну і можна чекати подальшого зниження народжуваності через наростаючі проблеми в економіці.

Отже, Путін має країну з величезною територією, населення якої стрімко скорочується. Навіщо ж він направив свою армію на нові завоювання?

Непотрібна земля

Відповідь, схоже, у тому, що Путін на відміну від Гітлера веде війну не за нові території для свого населення, а за нове населення для своїх територій. Саме тому загарбники зайнялися масовою депортацією населення окупованих територій.

Ще 13 квітня Володимир Зеленський, звертаючись онлайн до парламенту Естонії, заявив, що примусово переміщено до Росії понад 500 тисяч українців. Йдеться саме про цілеспрямовану політику.

"Росія проводить і послідовну злочинну політику депортації наших людей. Силою вивозить і дорослих, і дітей. Це один із найбільш підлих російських воєнних злочинів. Загалом зараз вивезено понад 200 тисяч українських дітей. Це й сироти з дитячих будинків. І діти з батьками. І діти, розлучені зі своїми родинами. Російська держава розпорошує цих людей по своїй території, поселяє наших громадян, зокрема, у віддалених регіонах. Мета цієї злочинної політики — не просто вкрасти людей, а зробити так, щоб депортовані забули про Україну й не могли повернутися ", — заявив Зеленський у зверненні до співгромадян на початку червня.

Знищення міст Донеччини та Луганщини цілком вписується у цю картину. Вони знищуються саме для того, щоб місцеві жителі, вийшовши з підвалів та бомбосховищ та побачивши зруйновані будинки та заводи, самі захотіли виїхати до Росії.

До речі, аналогічна політика, лише іншими методами, проводилася і на тих територіях Донеччини та Луганщини, які були захоплені у 2014 р. Ці території цілеспрямовано перетворювалися на зону економічної та екологічної катастрофи: машинобудівні підприємства вивозились, шахти затоплювалися, в результаті працездатне населення мігрувало в пошуках заробітків у Росію.

Тому можна з упевненістю стверджувати, що жодного відродження Донеччини та Луганщини під російською окупацією не буде. Путін зацікавлений у тому, щоб ця земля обезлюдніла. Як земля вона йому не потрібна. А потрібна — хіба що як безлюдний буфер між Україною та Росією. Зона суцільної катастрофи.

Та й ще він може віддати цю зону під заселення та освоєння народам Північного Кавказу, які, на відміну від росіян, інтенсивно розмножуються. Протягом 2000-2021 років населення Чечні зросло на 36,6%, Інгушетії – на 54,1%, Дагестану – на 29,2%. Не випадково Кадиров так співає, ніби він головний вигодонабувач від цієї війни. Він, звичайно, не головний, але користь свою чітко знає. Для Путіна, звичайно, краще, щоб кадировці освоювали схід України, ніж осідали у Москві та Пітері.

А для нас усе це означає, що жодні переговори не допоможуть. Путіну потрібні мільйони наших людей, зокрема сотні тисяч наших дітей, щоб поповнити своє населення. І він не зупиниться, поки ми та Захід не зупинимо його силою зброї та економічних санкцій.

Ще раз: Путін знищує наші міста не як шантаж, не для того, щоб схилити нас до переговорів, а тому, що він хоче перетворити всю нашу територію на випалену землю.

Тож хоч Путін і антипод Гітлера, але є між цими вбивцями і подібність — щодо "українського питання". Гітлер, щоб звільнити життєвий простір для німців, хотів половину українців знищити, а половину переселити до Сибіру. Путін, точно як Гітлер, хоче половину українців знищити, а половину переселити до Сибіру.

    Реклама на dsnews.ua