• USD 29.3
  • EUR 30.9
  • GBP 35.8
Спецпроєкти

Денісова заявила про можливу відставку: ЗМІ назвали потенційних омбудсменів

Уповноважена Верховна Рада з прав людини Людмила Денісова стверджує, що у Верховній Раді збирають підписи за її відставку. Голосування може відбутися вже у вівторок, 31 травня

Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це Денісова написала у своєму Telegram-каналі, передає "ДС".

"Мені стало відомо, що за дорученням Офісу Президента України розпочався збір підписів народних депутатів про висловлення мені недовіри та звільнення з посади на засіданні Верховної Ради України 31.05.2022. Прийняття рішення планується відповідно до статті 12 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" зі змінами від 12.05.2022", — написала вона.

Денісова зазначила, що цей механізм порушує Конституцію, закони України та міжнародне право.

Так, ст. 55 Конституції гарантує право кожного звертатися до Уповноваженого за захистом своїх прав. Це може бути обмежено навіть у умовах військового чи надзвичайного стану (ст. 64 Конституції).

У разі застосування положень ч.4 ст. 12 Закону України "Про правовий режим військового стану" буде порушено конституційну процедуру, оскільки у Конституції не передбачено існування інституту "висловлення недовіри". Звільнення Уповноваженого з посади суперечитиме статтям 18, 55, 64, 85 та 101 Конституції України.

Відповідно до ст. 10 закону "Про правовий режим військового стану" та ст. 4 закону "Про Уповноважений Верховної Ради з прав людини" у період дії військового стану не можуть бути припинені повноваження омбудсмена.

Дострокове звільнення Уповноваженого є порушенням Паризьких принципів (додаток до резолюції 48/134 Генеральної Асамблеї ООН від 20 грудня 1993 р.), Принципів захисту і зміцнення інституту омбудсмена від 18.03.2019, прийнятих Венеційською комісією на 118-й пленарній сесії, Рекомендаціях СМ/REC (2019)6 від 16.10.2019 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам про розвиток інституту омбудсмена, Рекомендацій ПАРЄ стосовно Інституції омбудсмена (Рекомендація № 1615 (2003).

Відповідно до цих актів омбудсмен звільняється з посади виключно відповідно до вичерпного переліку чітких та розумних умов, встановлених законом, усунення з посади має бути можливим виключно на основі існуючих критеріїв "недієздатність" або "нездатність виконувати свої службові функції", "порушення" або "провина", які повинні трактуватися вузько.

Згідно з інформацією низки Telegram-каналів, як кандидати на посаду Уповноваженого розглядаються нардепи Мар'яна Безугла, Олександр Качура та Микола Тищенко (усі — "Слуга народу").

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua