• USD 29.3
  • EUR 30.5
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Гра Венедіктової. Чому знову провалилася спроба посадити Порошенка під арешт

Влада немовби спеціально раз у раз ставить себе в смішне становище, яким із задоволенням користуються Порошенко та його прихильники.

Петро Порошенко
Петро Порошенко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Вранці 28 січня під Київським апеляційним судом зібралося багато народу. Об 11:00 мав розпочатися розгляд апеляцій сторони захисту та сторони обвинувачення на рішення Печерського районного суду Києва, оголошене 19 січня. Нагадаємо, що Печерський суд відмовився задовольнити клопотання звинувачення про обрання Петру Порошенку запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою і обмежився мінімальним заходом — особистим зобов'язанням. Обидві сторони подали апеляцію: захист наполягає на тому, що навіть цей мінімальний запобіжний захід має бути скасований, а звинувачення, навпаки, вимагає відправити п'ятого президента під арешт.

Папка загубилася

Однак у призначений строк засідання Київського апеляційного суду не розпочалося. Суд оголосив про перенесення засідання рівно на два тижні (воно має розпочатися 11 лютого об 11:00) "у зв'язку з ненадходженням матеріалів кримінального провадження" з Печерського суду до Київського апеляційного суду.

Відстань між двома судами – близько 6 км, від вулиці Володимирської до вулиці Солом'янської. "Це не якась спецоперація – перевезти папку документів із Печерського суду, – поділився з журналістами своїм подивом адвокат п'ятого президента Ілля Новіков. – Чому вони не привезли ці матеріали, я не знаю".

Такий поворот подій став повною несподіванкою не лише для сторони захисту, а й для людей, які зібралися під судом підтримати Порошенка, та й для поліції також. Усі чекали на загострення ситуації. Прибічники Порошенка були практично впевнені, що суд дасть згоду на його арешт, а Нацгвардія спробує розігнати мітинг.

"Напередодні, як пишуть ЗМІ, фракція "слуг народу" викликала на килим генпрокурора Ірину Венедіктову, щоб заслухати її у цій резонансній, насправді, політично мотивованій справі, — заявила перед очікуваним початком судового засідання співголова парламентської фракції "Європейської солідарності" Ірина Геращенко. — Ми розглядаємо всі ці публічні маневри як неприховуваний тиск на слідство з вимогою результату, бажаного для Банкової, яка хоче арешту Порошенка".

За словами Геращенко, "Європейська солідарність", згідно із законом, ще 26 січня подала до КМДА усі необхідні заявки на проведення мирної акції, провела всю відповідну роботу з поліцією діалогу, поінформувала про заявлену кількість учасників акції. Проте вранці перед судом депутатів та інших учасників акції зустріли кордони поліції, перекриті входи до суду, машини із нацгвардійцями у повній амуніції та зі зброєю, а також автозаки (автомобілі для перевезення затриманих). "Наша машина із озвучкою заблокована, людей не пускають на раніше узгоджене місце акції", — констатувала Геращенко.

Реклама на dsnews.ua

Зрозуміло, що все це було б зайве, якби правоохоронці були заздалегідь попереджені про те, що засідання не відбудеться і буде відкладене на два тижні. Тому можна припустити, що рішення про перенесення засідання ухвалювалося в останній момент.

Порошенко, вийшовши з будівлі суду, подякував учасникам мітингу та повідомив, що "влада втекла". "Вони злякалися і втекли. А це означає, коли ви приходите, вони тікають. Це круто! Низький уклін кожному з вас, ви переможці!"

Водночас він звинуватив Офіс президента в тиску на суддів. "Сьогодні Офіс президента дав команду зупинити передачу справи до суду, щоб дати їм ще кілька тижнів, щоб вони знайшли компромат на суддів Апеляційного суду, тому що вони відмовляються виконувати їхні злочинні накази", — заявив Порошенко на мітингу.

Два тижні для Венедіктової

Як бачимо, для Порошенка перенесення судового засідання — це точно не перемога. До 11 лютого судді, можливо, будуть додавлені до готовності ухвалити те рішення, яке вони виявилися не готовими ухвалити 28 січня. Але в інформаційному плані Порошенко, безперечно, знову виграв. Як і 17 та 19 січня у Печерському суді, він отримав можливість надихнути своїх прихильників та попіаритися на черговому провалі влади.

Що ж до влади, то, напевно, можна було б припустити, що вона за ці два тижні організує потрібне судове рішення. Але для цього їй необхідно демонструвати впевненість у своїх силах та у своїй правоті. А цього нема.

Подивимося на ситуацію очима суддів, прокурорів, співробітників ДБР. Влада ніби спеціально раз у раз ставить себе в кумедне становище, яким із задоволенням користуються Порошенко та його прихильники. Візьмемо генпрокурора Венедіктову – її взагалі можна запідозрити у подвійній грі. Справді, вона не захотіла підписувати підозру Порошенку та взяла відпустку на один календарний день, 20 грудня, щоб цей документ підписав її заступник Олексій Симоненко. Особливо цікаво те, що наказ Венедіктової про її одноденну відпустку оприлюднив не її Офіс, а адвокат Порошенка Ігор Головань.

Коли 19 січня Печерський суд відмовився заарештувати Порошенка, пішли чутки про те, що Банкова висунула Венедіктовій ультиматум: якщо вона програє апеляцію, то "слуги народу" висловлять їй недовіру, після чого на її місце буде призначено слухняного Симоненка. І начебто ця загроза подіяла. Венедіктова особисто (не передавши це Симоненку) підписала апеляційну скаргу. Також велику активність виявило ДБР, яке працює у тісному зв'язку з Венедіктовою (нагадаємо, що вона очолювала ДБР у 2019-2020 рр., до того як стала генпрокурором). Знаючим людям було очевидно, що ДБР намагається зобразити Порошенка злісним порушником особистого зобов'язання. Це мало стати підставою для того, щоб апеляційна інстанція обрала йому суворіший запобіжний захід.

Але ці спроби були організовані настільки грубо, що дискредитували не Порошенка, а самих організаторів. І це теж спонукає припускати чиюсь подвійну гру.

Наприклад, вдень 24 січня ДБР на своєму сайті оголосило, що Порошенко не здав своїх закордонних паспортів. Менш ніж за пів години адвокати Порошенка оприлюднили документальні докази, що закордонні паспорти Порошенка було здано ще вранці.

Того ж таки 24 січня ДБР виписало Порошенкові повістку на допит того ж дня. Вийшов чудовий спектакль у театрі абсурду. "Ми приїхали в ДБР за повісткою, фото якої поширили telegram-канали. Приїхали лише тому, що розуміли, що готується якась провокація на тему "Порошенко не з'являється на допити". Повістка, що виписана 24 січня на 24 січня, не має законної сили, за статтею 135 КПК викликати можна лише на четверту добу з моменту вручення, але слідчі нічому не навчаються, — розповів адвокат Порошенка Ілля Новіков.- Щоб не давати їм приводу і заодно зафіксувати, що надалі ми вимагатимемо від них виконувати закон буквально, ми вирішили цього разу приїхати і з'ясувати стосунки. І ніхто до нас не вийшов. Слідчого Дзвоника не змогли знайти, ні він, ні хтось інший нас не зустрічав. Ми почекали і поїхали у своїх справах". На підтвердження своїх слів Новіков оприлюднив відео, на якому зафіксовано, як Порошенко з адвокатами у будівлі ДБР безуспішно просять провести їх на допит.

Можна тільки здогадуватися, чи сам слідчий вигадав зникнути в момент появи Порошенка, чи йому порадило його начальство, але в будь-якому разі ДБР виглядало не в кращому світлі.

"Будь-який слідчий чудово знає, що якщо він викликає когось на допит, то має його чекати біля входу і одразу провести до себе", — розповів в ефірі "4 каналу" народний депутат минулого скликання, колишній заступник генпрокурора Віктор Чумак. "У мене немає жодних електоральних симпатій до Петра Порошенка, — наголосив він. — Але якщо ми залишаємось у процесуальному полі, то слідчий повинен був там стояти як солдат біля бойового прапора і чекати на Петра Порошенка, якщо він хотів його взяти на допит. І він не міг відлучатися. Протягом 15-20 хв. або пів години він мав стояти".

"Сьогодні виглядає так: Петро Порошенко приїхав до ДБР, там не було слідчого, він поїхав назад. Він виконав свої обов'язки, які поклав на нього суд: з'являться на допит на вимогу слідчого. Він виконав свої обов'язки. Слідчий не виконав своїх обов'язків., тому що він не дочекався підслідного. Це виглядає так із процесуальної точки зору", — резюмував Чумак.

І ось 28 січня ми побачили ще одну виставу у театрі абсурду. Не знайшлося, кому проїхатися 6 км, щоб привезти папку з документами із Печерського суду, і тому розгляд апеляцій відкладено одразу на два тижні. Усі розуміють, що це сміховинний привід. І якщо влада вдається до таких хитрощів, значить, вона зовсім не впевнена в кінцевому результаті.

    Реклама на dsnews.ua