• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Фантазії і реальність. Кого Зеленський лякає кінцем Будапештського меморандуму

Якщо консультації з Вашингтоном та Лондоном не дадуть результату, Банкова отримає ще один привід розповідати, що "Захід нас покинув" і "треба домовлятися з Путіним"

Володимир Зеленський у зоні ООС
Володимир Зеленський у зоні ООС / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Увага західних медіа зараз, як ніколи, прикута до України. Причина очевидна: підготовка Росії до нової агресії. Але останніми днями постала нова тема: можливий вихід України з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ).

Цю тему порушив Володимир Зеленський у своєму виступі на конференції з питань безпеки у Мюнхені 19 лютого. "Я ініціюю проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму. Пакетні рішення 1994 року поставлені під сумнів", — заявив він.

Нагадаємо, що Будапештський меморандум був підписаний у столиці Угорщини лідерами України, Росії, Великої Британії та США 5 грудня 1994 р. Повна назва цього документу – Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Закон про приєднання до ДНЯЗ був прийнятий Верховною Радою 16 листопада 1994 р. Останній його пункт свідчить: "Цей Закон набирає чинності після надання Україні ядерними державами гарантій безпеки, оформлених шляхом укладання відповідного міжнародно-правового документу". "Гарантіями безпеки" і мало стати підписання Будапештського меморандуму. Якщо Україна визнає цей меморандум недійсним, то під сумнівом виявиться і дія Закону про приєднання до ДНЯЗ.

У зв'язку з цим виникають два питання: навіщо Зеленський зробив цю заяву саме зараз і навіщо йому може бути потрібний вихід із ДНЯЗ.

Остання спроба

"З 2014 року Україна тричі намагалася скликати консультації держав-гарантів Будапештського меморандуму. Тричі безуспішно. Сьогодні Україна зробить це вчетверте. Я, як президент, уперше. Але й Україна, і я — робимо це востаннє", — заявив Зеленський у Мюнхені.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, МЗС на виконання доручення президента звернеться до всіх держав-гарантів щодо Будапештського меморандуму провести консультації з метою домовитися про конкретні рішення для забезпечення безпеки України. Судячи зі слів Кулеби, Україна не чекає на конструктивну відповідь Росії, але розраховує на проведення консультацій з двома іншими підписантами меморандуму — США та Великобританією.

Реклама на dsnews.ua

І ось тут дуже важливо, яку мету мав Зеленський, скликаючи ці консультації. Можливі два варіанти відповіді: оптимістична та песимістична, залежно від того, чи була ініціатива Києва заздалегідь узгоджена з Вашингтоном та Лондоном.

Ця загадка зараз – додатковий головний біль Кремля. Україна не є членом НАТО і тому не може розраховувати на військову допомогу Альянсу. Але США та Великобританія можуть допомогти Україні в індивідуальному порядку, не залучаючи весь Альянс. І якщо Вашингтон і Лондон шукають для цього формальної юридичної підстави, то якраз годиться Будапештський меморандум. А ухвалити необхідні рішення можна буде за підсумками консультацій, які зараз скликає Київ.

За вісім років російської агресії військові експерти неодноразово констатували, що американці та британці за бажання здатні, навіть не вводячи на нашу територію жодних своїх військ, зміцнити наш захист, зокрема закрити наше небо для російської авіації. Також у США та Великобританії є й інші можливості суттєво ускладнити Росії реалізацію планів нового вторгнення.

Тут, звичайно, можна було б вдосталь пофантазувати та помріяти. Але ми цього не робитимемо, а перейдемо до другого варіанту — песимістичного.

Наразі ні президент США Джо Байден, ні прем'єр Великобританії Борис Джонсон не заявили про підтримку пропозиції Зеленського. Можливо, вони вважають це передчасним. Але не можна виключати, що справа просто в тому, що Банкова свою ініціативу не погодила ні з Вашингтоном, ні з Лондоном. У такому разі представники США та Великобританії, мабуть, з'являться на консультації, але ця зустріч не дасть жодного результату. І тоді Зеленський та "слуги народу" отримають ще один привід розповідати, що "Захід нас кинув", "треба домовлятися з Путіним" тощо. Можливо, все затівалося саме для цього.

Нові можливості?

Втім, Зеленський сказав не лише "А", а й "Б". Якщо консультації виявляться безрезультатними, то, як він попередив, під сумнів будуть поставлені всі пакетні рішення 1994 року.

У цей пакет входить не лише Закон про приєднання до ДНЯЗ. До Будапештського меморандуму прив'язано і набрання чинності постановою Верховної Ради про ратифікацію Договору між СРСР та США про скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь, підписаного в Москві 31 липня 1991 р., та Протоколу до нього, підписаного в Лісабоні від імені України 23 травня 1992 Цей договір вважається давно виконаним, термін його дії закінчився 5 грудня 2009 р. Але якщо Банкова захоче анулювати його ратифікацію, то Зеленський тим самим створить собі підставу для відтворення не тільки ядерного арсеналу, а й засобів доставки ядерних боєзарядів — міжконтинентальних балістичних ракет (разом з пусковими установками) та стратегічних бомбардувальників.

Але це може здатися новими можливостями тільки повному дилетанту. Програма ядерної зброї вимагатиме стільки грошей, що доведеться пустити під ніж усі інші державні програми, включаючи і оборонні. При цьому ядерна зброя не убезпечить нас від нового нападу Росії. Ядерний арсенал — це спосіб захиститися від ядерного нападу ворога, але не від вторгнення із застосуванням звичайних озброєнь.

Натомість, це нові можливості для російської пропаганди. І для дуже серйозної сварки із Заходом. Знову ж таки, найнебезпечніше — якщо це і є метою.

    Реклама на dsnews.ua