• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.6
Спецпроєкти

Геннадій Васьків: Західна допомога Україні свідомо дискредитується кремлівською пропагандою

Керівник фонду "Все для перемоги" про основні напрями діяльності фонду та про те, як інформаційні диверсії заважають його роботі

Геннадій Васьків
Геннадій Васьків
Реклама на dsnews.ua

З керівником благодійного фонду "Все для перемоги" Геннадієм Васьківим ми зустрічаємося в Києві, на його зворотному шляху з Бахмуту, куди він відвіз чергову партію допомоги для військових. Мікроавтобус, 18 тепловізійних оптичних прицілів та 120 глушників. Загалом на суму більше 2,5 мільйона гривень. "В Києві я буквально на два дні. Потрібно захистити дипломний проєкт. Чесно, через волонтерство 24/7 на навчання часу майже не залишалося. Постійно в дорозі Львів — прифронтові райони і в зворотньому напрямку".

Де ви зустріли 24 лютого 2022 року?

— За декілька днів до цієї дати я поїхав до Європи у відпустку. Коли сталося повномасштабне вторгнення, без жодних вагань одразу повернувся до Львова. Може, пафосно прозвучить, але вчинити інакше я не міг. 25 лютого я вже був на Батьківщині.

— Повернулися додому і що вирішили робити далі?

— Допомагати ЗСУ всім, чим зможу. Мене добре знали підприємці і благодійники з сусідніх країн. Питали, чим і як допомогти. Я сконтактовував їх з нашими благодійними фондами, але обсяг потреб і військових, і переселенців стрімко зростав, знайомі вже на встигали опрацьовувати всі заявки і я вирішив створити фонд "Все для перемоги". 30 березня цього року була перша річниця.

— Що згадується найчастіше за перший рік волонтерства?

— Я провів за кермом автомобілей з гуманітарною та військовою допомогою більше часу, ніж за попередні декілька років сумарно. Важко порахувати, скільки тисяч кілометрів наїздив: Бахмут, Оріхів, Часів Яр, Гуляй Поле, Ізюм, Нікополь, інші населені пункти. Кожна поїздка в деокуповані чи прифронтові містечка залишає купу спогадів. Передали дітям чи літнім людям набори з продуктами та побутовими товарами — радієш, що зміг хоч чимось їм допомогти. Бачиш при цьому зруйновані окупантами міста і села — наливаєшся люттю і ненавистю до росіян. Потрапляєш під обстріл, коли везеш до Бахмуту комплекти з формою чи автівки швидкої допомоги, а таке неодноразово траплялося, дякуєш Богові і ЗСУ, що вцілів.

Реклама на dsnews.ua

— Системна волонтерська робота потребує чималих ресурсів. Ви оголошуєте збори чи співпрацюєте з закордонними фондами?

— Працюємо з різними фондами та партнерами в країнах Європи. Наприклад, завдяки потужній допомозі естонського народу та фонду Slava Ukraini ми втілили три великих довгострокових проєкти.

Перший: 2300 комплектів військової форми за стандартами НАТО. Він складався з теплих штанів на підкладці (на весну-осінь підкладка знімається), куртки з такою самою підкладкою, фліски, шапки, балаклави і білого маскувального костюму (куртка та штани). Конкретні військові підрозділи, які її отримали, з міркувань їх безпеки не називатиму.

Другим напрямом роботи став автотранспорт: позашляховики та машини швидкої допомоги, які ми переобладнували зі звичайних мікроавтобусів. Саме переобладнання з урахуванням специфічних потреб військових медиків змусило нас фактично розробити дизайн-проєкт такого бусу. Салон спеціальним чином обробляється і обшивається (стеля, підлога). Туди ставиться інвертор на 220 в, світло з можливістю зміни яскравості, купа гачків, крісло для лікаря, ноші, додаткова лавка для іншого медперсоналу, зашивається вікно. Все, щоб лікарі могли допомагати пораненому бійцю як в самому салоні, так і поруч з авто.

І третій напрям — це food-бокси для мешканців прифронтових та деокупованих міст і селищ. Після розвозки першої партії фуд-боксів ми отримали зворотній зв’язок від людей. Вони кажуть: їжи в нас достатньо, дякуємо. Але в нас висока потреба в сірниках, свічках, ліхтариках, гігієнічних засобах (шампуні, господарське мило, зубна паста, зубні щітки). Один фуд-бокс був розрахований на дві людини на один тиждень життя. Всього ми роздали 22 600 таких наборів. Тобто охопили допомогою більше 45 тисяч співвітчизників.

— Вдалося дізнатися цікавий факт: в перерахунку на душу населення допомога Естонії для нашого захисту — одна з найбільших у світі…

— Безумовно! Як сказав Президент України Володимир Зеленський, якби кожен з лідерів та кожна з держав так само сумлінно ставилися до захисту нашої спільної свободи на континенті, агресія Росії уже б зазнала очевидної поразки. І саме через таку активну позицію Естонії в усіх питаннях, які стосуються підтримки України, в тому числі вступу до НАТО, кремлівська пропаганда пішла в брудну інформаційну атаку і на країну, і на фонд Slava Ukraini. Через що його діяльність, на жаль, поки призупинена.

— ЗМІ країн Балтії, до речі, оприлюднили так званий стратегічний план впливу Кремля відносно Литви, Латвії, Естонії, розрахований до 2030 року. В ньому багато цікавого, в тому числі й плани Москви відносно інформаційних диверсій.

— Західна допомога Україні свідомо дискредитується кремлівською пропагандою. Є дослідження з переліком дезінформаційних меседжів, які масово просуває путінська пропаганда за кордоном. Один з них: "Західна військова та фінансова допомога використовується не за призначенням, розкрадається". І коли люди сприймають ці фейки як правду, мене це глибоко обурює. Скільки військових мені телефонували з подякою за спільну з естонцями допомогу, стільки ж потім запитували: "Чому про ваші фонди таке пишуть? Нехай приїдуть і побачать все, що ви нам доставили". Тільки чомусь не їдуть на передову.

— Як плануєте відстоювати власну позицію?

— Опоненти свідомо зводять на нас наклеп. Ми відповімо юридично, представивши і необхідні документи, і результати аудиту, який ми обов'язково оприлюднимо. В нас є всі необхідні документи, які підтверджують ціни на товари та послуги, акти прийомів-передач, фотозвіти тощо. А скільки листів-подяк від військових частин, куди ми доставляли допомогу… Вся ця допомога працює на перемогу.

— І наостанок. З чим наступного разу поїдете до військових?

— Наш фонд отримав листа на закупівлю шістьох БПЛА для Сил спеціальних операцій. Вартість кожного від 16 до 20 тисяч доларів в залежності від комплектації. Вже працюємо в цьому напрямку. Російська пропаганда нас точно не зупинить.

    Реклама на dsnews.ua