• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.6
Спецпроєкти

Корупцію прирівняють до комунізму. За яких умов Україні затвердять "план Маршалла"

Перш ніж дати нам гроші на відновлення, Захід може вимагати створення об'єднаного аудиту всієї західної допомоги, який працюватиме прямо у Києві

Реклама на dsnews.ua

Натяк від G7

Українські медіа дружно похвалилися прийнятою в Хіросімі заявою лідерів G7 щодо України, в якій вони підтвердили своє зобов'язання "надавати Україні необхідну фінансову, гуманітарну, військову та дипломатичну підтримку стільки, скільки потрібно". Але майже непоміченим залишився той факт, що серед 11 пунктів заяви один присвячено внутрішньополітичним проблемам України. Йдеться про шостий пункт, який має таку назву: "Боротьба з корупцією та реформа системи правосуддя". Там лідери G7 закликають Україну "до продовження реалізації ефективної програми реформ, яка сприятиме належному державному управлінню та підвищенню довіри інвесторів".

Слова про інвесторів є ключовими. Попередній, п'ятий пункт заяви присвячений підтримці відновлення та реконструкції України. Там наголошується на "важливості ролі приватного сектора у відновленні та реконструкції України, у тому числі за допомогою торгівлі та інвестицій". Закінчується п'ятий пункт згадкою про важливу подію, яка відбудеться вже за місяць: "Ми очікуємо, що Конференція з відновлення України, яка відбудеться в Лондоні в червні цього року, надасть імпульсу відновленню та реконструкції України". І одразу після цих слів йде пункт про українську корупцію — як тонкий натяк на той чинник, який може завадити успіху конференції у Лондоні.

Конференція з відновлення України (Ukraine Recovery Conference) відбудеться 21-22 червня. Її організаторами є спільно Великобританія та Україна. Конференцію буде зосереджено на мобілізації міжнародної підтримки для економічної та соціальної стабілізації України та відновлення після війни, зокрема, участі приватного сектору у фінансуванні процесу відновлення.

"Ми прагнемо, аби приватний сектор відігравав провідну роль, застосовуючи свій досвід і підтримуючи відновлення України. І запрошуємо інвесторів розглянути конкретні сектори та можливості. Для цього Україна продовжує впроваджувати амбітну програму реформ і шукати шляхи підтримки інвестицій та зменшення ризиків", — розповідають організатори.

А лідери G7 шостим пунктом своєї заяви у Хіросімі натякають, що без бажання Києва боротися з корупцією реалізація програми реформ під питанням. Отже, під питанням і довіра інвесторів.

"Стратегічний імператив" для Заходу

Реклама на dsnews.ua

Звичайно, це не вперше і не востаннє, коли G7 закликає Банкову позбутися корупції у найвищому ешелоні влади. І можна було б сказати, що це лише ритуальна риторика. Мовляв, куди вони подінуться — не кинуть нас без допомоги.

Але в тому й річ, що Захід вміє здобувати науку з помилок. І він уже шукає способів, як боротися з українською корупцією всупереч опору Києва.

Деякі з можливих способів вже оприлюднено у статті, яка вийшла в Politico 22 травня під назвою "Україні час розпочати антикорупційний контрнаступ". Можна було б подумати, що це черговий заклик до Банкової. Але ні, це стаття взагалі не про те, що має робити Україна. Це стаття про те, що має робити Захід, коли його Київ не чує.

Автори статті – два експерти з великим досвідом роботи в апараті Білого дому: Джош Рудольф із German Marshall Fund та Норман Ейзен із Brookings Institute. Якби статтю було написано журналістами, можна було б вважати її спробою вплинути на громадську думку. Але стаття Рудольфа та Ейзена адресована скоріше тим, хто ухвалює рішення.

"Коли міжнародні донори України зберуться в Лондоні наступного місяця на шосту щорічну Конференцію з відновлення України, вони мають показати західним платникам податків та бізнесу, як саме вони планують забезпечити прозорість та підзвітність у процесі відновлення — інакше він не фінансуватиметься в масштабах, гідних військових жертв країни. Для Сполучених Штатів боротьба з корупцією є ключем до подальшого забезпечення безпеки та допомоги Україні у відновленні. А для Європи продовження десятирічного шляху Києва у боротьбі з корупцією є головною вимогою для вступу до Європейського Союзу", — пишуть автори статті.

І вони прямо текстом кажуть, де знаходиться центр корупції. Вони зазначають, що боротьба з корупцією "регулярно переривається відступництвом та політичним втручанням у діяльність антикорупційних органів. Українська система управління також страждає від неформального ухвалення рішень, яке віддає перевагу впливовим групам інтересів і має тенденцію обходити демократичний контроль. Влада зосереджена в апараті президента, де деякі високопоставлені чиновники не дбають про реформи. Наприклад, згідно з довоєнними повідомленнями, витрати на деякі великі будівництва, що фінансуються державою, були завищені на 30%, включаючи 10-відсотковий відкат для чиновників".

Свої рецепти Рудольф та Ейзен приготували не для Банкової, а для Заходу. Насамперед, вони пропонують прирівняти корупцію до комунізму. І це не жарт. Автори статті вважають, що корупція — це тепер головний інструмент Кремля: "Корупція замінила комуністичну ідеологію як клей, який пов'язує внутрішні кола авторитарних противників заснованого на правилах міжнародного порядку, а також вектора, через який ці режими експортують свої закриті системи та підривають суверенітет демократій".

Звучить як абстрактна теорія, але Рудольф та Ейзен пропонують застосувати їхню формулу на практиці. "Протидія корупції через прозорість та підзвітність є стратегічним імперативом, який має бути інтегрований у сучасний "план Маршалла" для України — так само, як стримування комунізму було включено до початкового плану Маршалла", — закликають вони західних донорів.

Справді, програму економічної допомоги західноєвропейським країнам, яку США почали реалізовувати 1948 року з ініціативи свого держсекретаря Джорджа Маршалла, було розроблено саме як протиотруту від комуністичної отрути. І, на думку авторів статті, "план Маршалла" для України має бути розроблений таким чином, щоб він став аналогічною протиотрутою від корупції.

Спочатку – аудиторський орган, потім – гроші

Фактично вони пропонують, щоб "протидія корупції через прозорість і підзвітність" стала умовою отримання грошей від донорів. Рудольф та Ейзен наголошують, що червнева конференція в Лондоні "стане ключовим моментом". Вони рекомендують "конкретні зобов'язання, які донори могли б взяти на себе, щоб зробити реформу прозорості та підзвітності стратегічним імперативом": визначення пріоритетних умов боротьби з корупцією, використання нових інструментів прозорості України, формування ради українського громадянського суспільства для консультування донорів, розширення прав та можливостей місцевих органів влади та створення спільного осередку аудиторів у Києві. Ці пропозиції вони докладно виклали у дослідженні, яке оприлюднено 22 травня на сайті German Marshall Fund.

Остання пропозиція — найцікавіша. По суті, йдеться про те, щоб від самого початку вбудувати в майбутній "план Маршалла" об'єднаний аудит усієї західної допомоги, який працюватиме прямо в Києві. Це дуже схоже на те рішення, до якого вже дійшла адміністрація Джо Байдена, коли в січні оголосила великий аудит американської допомоги Україні з постійним механізмом контролю за Києвом. Щоб дійти до цього рішення, Білому дому знадобився майже рік. Рудольф та Ейзен пропонують не чекати, коли накопичаться сумніви та підозри, а від самого початку організувати аудиторський орган, який фактично стане західним слідчим органом у Києві.

Конференція в Лондоні, на думку авторів дослідження, "дає чудову можливість підтримати впевненість у тому, що інвестиції в Україні будуть захищені від корупції, оголосивши про створення об'єднаного осередку представників генеральних інспекторів, аудиторів та слідчих донорських агенцій". Цей об'єднаний осередок повинен базуватися в Києві і звітуватиме перед Міжвідомчою координаційною платформою донорів. Ділитимуться з ним інформацією про корупцію будь-які представники громадянського суспільства, у тому числі журналісти-розслідувачі та неурядові організації.

"Хоча більшість донорів ще тільки мають створити фонди та об'єкти, через які надходитимуть гроші на реконструкцію, можливість їхніх представників провести час разом у Києві на цьому ранньому етапі буде безцінною. Це урок, який генеральні інспектори засвоїли, спостерігаючи за допомогою у відновленні в країні", — розповідають Рудольф і Ейзен. Схоже, вони посилаються на той досвід, який набули американські аудитори, приїхавши до Києва у січні.

    Реклама на dsnews.ua