• USD 36.6
  • EUR 37.3
  • GBP 44.3
Спецпроєкти

"Неоковирно реанімували стару норму": юристи пояснили, що не так з забороною чоловікам призовного віку залишати місце проживання

Норма про те, що чоловікам призовного віку, котрі хочуть виїхати за межі свого місця проживання, потрібно звернутися за дозволом у воєнкомати, діє ще з 1992 року

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у поясненні на Facebook-сторінці юридичної спільноти Dead Lawyers Society, передає "ДС".

"Зі вчора ЗМІ активно розганяють лист (головнокомандуючого ЗСУ Валерія Залужного — "ДС") Залужного та текст порядку, за якими ти маєш отримати дозвіл свого військкомату, якщо хочеш з Києва поїхати у Львів на судове засідання та філіжанку кави", — вказано у повідомленні.

Автор допису Артем Крикун-Труш зазначає, що 5 липня Генштаб підтвердив автентичність вимог та попросив ставитися з розумінням.

"Чому це не зрада? Норма про дозвіл військкомату існує в Законі України "Про військовий обов’язок та військову службу" вже стільки, скільки і існує сам закон, тобто з 1992 року. Звучить вона так: "У воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України — без дозволу відповідного керівника)" (ч. 4 ст. 37)", — йдеться у повідомленні.

Фахівці також нагадали, що "воєнний час" — це не "воєнний стан". Воєнний час настає з моменту оголошення стану війни чи фактичного початку воєнних дій і закінчується у день і час припинення стану війни (ч. 3 ст. 4 Закону України "Про оборону України").

"Також кайнд ремайндер ("доброзичливе" нагадування — "ДС"), що фактичний початок воєнний дій рф був у лютому 2014 року, тобто вже 8 років триває воєнний час і весь цей час згадана норма була тупо мертвою, як наша спілка. Бо практично ніхто не знімався з обліку, тим більше ніхто це не контролював, адже скільки ресурсу треба задіяти для контрольних заходів", — пояснюють юристи.

Вони також підкреслують, що вказана норма водночас є "трішки зрадою".

"Зрада не в тому, що норму вирішили реанімувати. А що вирішили реанімувати дуже коряво. Зверніть увагу, що опублікований порядок вказує, що дозвіл не треба особам, які вибувають зі свого міста на нове місце проживання та мають відмітку у воєнніку про зняття з військового обліку. І в цьому дійсно є логіка. Бо немає сенсу зніматися з обліку, якщо ти не змінюєш місце проживання (перебування)", — переконаний представник спільноти.

Крикун-Труш також навів конкретні приклади.

"Тобто, коли, наприклад, адвокат їде у відрядження в іншу область, то це не зміна місця проживання (перебування). Те саме стосується й інших громадян, мета поїздки яких не змінити місце проживання (перебування): у гості до батьків, друзів, відрядження, інша поїздка у справах. Але за цим порядком, навіть на такі короткочасні поїздки, май ласку і візьми дозвіл військкомату", — говорить він.

На думку юриста, в цьому немає жодного сенсу, це перевантажить як військкомати, так і осіб, які будуть перевіряти наявність дозволу на блок-постах, вокзалах, деінде.

"Плюс трохи помовчимо про мати нашу корупцію", — підкреслює активіст.

Він також нагадав, що строк надання такого дозволу — від 30 днів до 1 року.

"Добре, коли ти по закону не підлягаєш мобілізації, сходив раз на рік у військкомат, взяв дозвіл і розсікаєш по Україні. Але якщо підлягаєш, то будь готовий ходити туди щомісяця", — говорить Крикун-Труш.

Він також переконаний, що є сенс отримувати такий дозвіл, наприклад, внутрішньо переміщеній особі, бо в цьому випадку, дійсно, особа офіційно змінює місце проживання, що підтверджується довідкою ВПО з новою адресою. Тоді, є сенс навідатись в старий ТЦК, знятися там і встати на облік на новому місці протягом 7 днів.

"Але абсурд в тому, що як раз в такому випадку дозвіл і не треба, достатньо відмітки про зняття з обліку", — наголошує юрист.

За його словами, "військове керівництво зрозуміти можна".

"Про втрати нам не говорять, але ми розуміємо, що це можуть бути сотні життів на день. І так, це потребує мобілізації. Однак, люди не дурні і коли їх намагаються таким чином "заохотити" з’являтися у військкомати, вони це відчувають і природньо пручаються", — додав Крикун-Труш.

Він переконаний, що ця ситуація є "черговим наслідком одвічного конфлікту інтересів воєнкома та командира".

"Першому треба закрити мобплан, другому отримати підготовлений та мотивований особовий склад. Pro et contra. І чомусь інтереси першого зараз пріорітетніші", — підсумував юрист.

Щодо цієї заборони у законодавстві критично висловилася нардепка від "Слуги народу" Роксолана Підласа.

"Рішення про те, що без дозволу воєнкома чоловікам (а скоро і жінкам) не можна виїжджати за межі міста проживання — це дурниця, яка спричинить соціальний вибух і крах економіки. Як повносправна і дієздатна громадянка, я особисто не вбачаю потреби отримувати дозвіл в когось на пересування в межах моєї країни. Я взагалі хотіла би, щоб держава ніколи про мене не згадувала, а наша взаємодія обмежувалась кліками в "Дії", — написала вона у Facebook.

Підласа додала, що "докладе максимум зусиль, щоб змінити законодавство, яке зробило ухвалення цієї маячні можливим".

Водночас координатор руху адвокатів Збройних сил України Євгенія Рябека пояснила у коментарі РБК, що військовозобов'язані чоловіки можуть пересуватися Україною без отримання відповідних дозволів. Однак при зміні місця свого проживання вони повинні звернутися до відповідних органів.

Вона пояснила, що в повідомленні Генерального штабу йдеться виключно про впорядкування обліку осіб, які змінюють саме місце проживання, місце реєстрації.

"Тобто це відбувається за тими законами, які в нас уже давно були ухвалені", — ствреджує Рябека.

Таким чином, особа, яка змінює місце проживання, повинна була звернутися - на той час — в військкомат, а сьогодні — до центра військового комплектування (ЦВК) - знятися з обліку і поїхати стати на облік в новому місці, що не є новим правилом.

"Можливо, опублікований документ трохи незрозуміло виписаний. Але, дійсно, мета така — щоби впорядкувати цей облік, щоби наші центри комплектування мали певний порядок. Тобто це більше внутрішній документ, але спільнота тлумачить його так, як хто зрозумів", — припускає Рябека.

Тобто, не йдеться про те, що для виїзду з міста, з області, з села до села чи з району до району треба брати дозвіл. Йдеться про те, коли особа змінює місце проживання або місце реєстрації.

"Сьогодні ще будуть відбуватись певні наради, щоби юридично впорядкувати цей документ та внести поправки для того, щоби він був більш правильний. Ніхто не хоче зупинити економіку, бізнес. Тобто такої мети не ставилось", — підсумувала координатор руху адвокатів ЗСУ.

Разом з тим Валерій Залужний нагадав, що в Україні йде повномасштабна війна та призовники та військовозобов'язані потрібні своїй державі.

"Всі, хто досі не стоїть чи не поновився на військовому обліку, мають це зробити. Ті з вас, хто планує виїзд за межі своїх районів та областей, мають взяти дозвіл у ТЦК (територіальному центрі комплектування — "ДС"). Жодних вказівок на перешкоджання переміщенню осіб упродовж найближчих днів з боку військового командування не надавалося", — написав він у Facebook.

Головнокомандувач ЗСУ також опублікував інтернет-посилання на Порядок отримання такого дозволу.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua