• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Падіння літака МАУ: Джапарова вважає, що Іран хоче "закрити питання, виплативши компенсації

Виплати компенсацій родинам загиблих Іран сприймає як завершальний етап історії з катастрофою літака "Міжнародних авіаліній України" під Тегераном

Еміне Джапарова
Еміне Джапарова / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це заявила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова в інтерв'ю "Укрінформу", передає "ДС".

За її словами, Координаційна група від самого початку заявила, що обговорюватиме питання компенсацій у багатосторонньому форматі задля забезпечення рівного підходу до усіх жертв катастрофи, незалежно від їхнього громадянства. Про це постійно нагадувалось Ірану під час кожного з трьох двосторонніх раундів.

"Ми вважаємо, що Іран сприймає питання виплати компенсацій як завершальний крок, який необхідно зробити задля перегортання останньої сторінки цієї історії. Для цього Іран намагається створити обставини, за яких він зможе сказати, що усі вимоги, які покладаються на нього міжнародним правом, виконані: фінальний звіт опубліковано, кримінальне розслідування проведено, компенсації сім’ям запропоновані. Все, справа закрита, поїхали далі", — зауважила Джапарова.

За її словами, Координаційній групі доводиться постійно нагадувати, що до фінального звіту було 90 сторінок неврахованих зауважень, "кримінальне розслідування було непрозорим, що наштовхує на висновок, що 10 невідомих нам осіб призначили цапами-відбувайлами, а компенсації, які Іран пропонує родинам загиблих, є введенням в оману світового співтовариства".

Джапарова відзначила, що Іран застосовує будь-які доступні для нього способи, зокрема погрози родинам, які відмовляються від пропонованих грошей, щоб, "з однієї сторони, продемонструвати світовому співтовариству свою законослухняність, а з іншої – звинуватити Координаційну групу в нібито "політизації" переговорного процесу".

Вона наголосила, що виплата компенсацій сім`ям загиблих, хоч і є необхідним кроком, але не може стати єдиною мірою відповідальності Ірану.

"В іншому разі, видаватиметься, що вартість людського життя має чіткий грошовий вираз, і може стати наперед визначеною сумою так званого "відступного" для наступних катастроф. Це неприпустимо для цивілізованого світу. Тому родини жертв можуть спробувати отримати ex gratia виплати у розмірі 150 тис. доларів у будь-який момент. Що стосується компенсацій, які Іран винен державі Україна – це залежить від розвитку подій на міжнародно-правовому треку", — підкреслила заступниця міністра.

Як писала "ДС", 8 січня виповнилась друга річниця, як у небі над Іраном був збитий літак авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України". Він виконував рейс PS752 за маршрутом Тегеран — Київ. На борту перебували громадяни шести країн — Ірану, Канади, України, Швеції, Афганістану та Великої Британії. Усі 176 осіб загинули, серед них – 11 українців (9 членів екіпажу і 2 пасажири).

Іранська влада тоді після кількох днів заперечень визнала, що український літак був помилково збитий зенітно-ракетним комплексом протиповітряної оборони.

Уряд Ірану ухвалив рішення про виплату компенсації в розмірі 150 тис. доларів кожній родині загиблих.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua