• USD 36.6
  • EUR 38.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Мільйони на PR і авто: ЗМІ виявили сумнівні закупівлі у Фонді гарантування вкладів

Керівництво Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) замовляє через систему Prozorro послуги з PR в інтернеті та на телебаченні у однієї людини, а також купило електромобіль в найдорожчій комплектації

Реклама на dsnews.ua

На це звернуло увагу видання UBR за результатами аналізу тендерів в Prozorro.

Так, керівництво Фонду гарантування вкладів регулярно закуповує у одного і того ж виконавця послуги з PR та просування в соцмережах Facebook, Instagram та відеохостингу Youtube. У квітні 2023 року ФОП "Петренко Іван Миколайович" виграв тендер на таргетоване просування матеріалів ФГВФО в соцмережах. Сума тендеру становила 505 тис. грн. У травні цей самий ФОП, вигравши черговий тендер, отримав за аналогічні послуги ще 270 тис. грн. Згідно з тендерною документацією, ФОП мав забезпечити від 50 до 150 нових передплатників у цих соцмережах та кілька десятків тисяч охоплення повідомлень. За фактом, на відеохостингу Youtube у роликів ФГВФО в середньому від кількох десятків до кількох сотень переглядів за кілька місяців, а пости на Facebook "лайкають" у середньому п'ять співробітників Фонду. На послуги просування інформаційних відеоматеріалів про систему гарантування вкладів фізичних осіб на телебаченні керівництво Фонду виділило 2,27 млн грн.

Крім того, у серпні-вересні 2022 року керівництво ФГВФО купило через тендер електромобіль Hyundai IONIQ 5. Авто придбано за 2,388 млн грн (близько $64 тис.). Ціна такого авто в базовій версії на сьогодні складає близько $50 тис. На сторінці тендеру також вказано, що було звернення до Державної аудиторської служби з метою звернути увагу на корупційні ризики та недоцільність цієї закупівлі під час війни. Однак держаудит проігнорував звернення.

Також керівництво Фонду наприкінці минулого року купило 200 ноутбуків за 5,8 млн грн. Тобто, ціна одного ноутбука становила трохи більше 24 тис. грн.

Видання зазначає, що основні гроші розкрадаються на так званих послугах з підтримки програмного забезпечення фонду, зокрема пов'язаних з бухгалтеріями, аудитом, IT та супутніми послугами. На десятки тендерів на обслуговування та підтримку кожної з різних програм, оновлення ПЗ та низки бухгалтерських послуг ФГВФО витрачає мільйони гривень. Вартість послуг, за даними відкритих джерел, часто завищена в 3-5 та більше разів від ринкової.

За словами джерела у ФГВФО, значна частина фірм, які постійно виграють мільйонні тендери, так чи інакше має зв'язки з керівництвом Фонду: нинішнім директором-розпорядником Світланою Рекрут та її заступником Наталією Рудухою, яка управляє бухгалтерією Фонду та займається реалізацією IT-напрямків.Також у схемі відкатів деякі співробітники Фонду, зазначає автор матеріалу.

Минулого тижня ЗМІ повідомляли, що НАБУ та САП перевіряють керівництво ФГВФО щодо корупції, незаконного збагачення та завдання збитків державі. Зокрема, йшлося про ексголову ФГВФО Костянтина Ворушиліна, Наталію Рудуху та інших колишніх і нинішніх чиновників Фонду. Справа стосується фіктивних аукціонів, через які у 2014-2019 рр. продавалося майно банків за заниженою ціною, а також незаконне "прослуховування" у Фонді, яке організувало керівництво.

За інформацією деяких журналістів-антикорупціонерів, які контактують з НАБУ та іншими правоохоронними органами, а також західними посольствами та міжнародними організаціями, справа колишніх та нинішніх чиновників ФГВФО перебуває у центрі особливої уваги західних партнерів України та закордонних ЗМІ.

    Реклама на dsnews.ua