• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Мільярдні виплати за позовами ЄСПЛ: експредставник омбудсмена розповів, чим загрожує Україні закон "Про заборону УПЦ

У разі ухвалення законопроєкту №8371 (який фактично забороняє УПЦ) Україна ризикує зіткнутися з мільярдними виплатами за рішеннями Європейського суду з прав людини, причому самі позови розглядатимуться у прискореному режимі

Реклама на dsnews.ua

Такий прогноз озвучив експредставник омбудсмена України Михайло Чаплига, передає "ДС".

Експерт називає основні положення документів міжнародного законодавства, якому може суперечити законопроєкт в разі його ухвалення:

  • ст. 2, 17, 18, 20 Загальної декларації прав людини, яка після ратифікації є невід'ємною частиною правового поля України;
  • ст. 18 та ст. 22 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права;
  • ст. 9 Європейської конвенції з прав людини;
  • Декларації ООН про ліквідацію всіх форм нетерпимості та дискримінації на основі релігії чи переконань.

При цьому Чаплига звертає увагу, що закон для ЄСПЛ є системним порушенням, а отже — звертатися за захистом прав можна без вичерпання національних засобів захисту.

"Тобто у разі ухвалення такого проєкту закону можна автоматично йти до ЄСПЛ, вигравати, а держава за політичну дурість депутатів зобов'язана буде і закон змінити чи скасувати, і мільярди грошей заплатити тим, чиї права порушені на системному рівні", — пояснює Чаплига.

За словами експерта, практика ЄСПЛ показує, що тема релігійних свобод дуже "чутлива", і майже у 100 випадках зі 100 суд стає на бік заявника. А оскільки порушення системне, на основі закону, то й процедура ухвалення рішень буде максимально простою та швидкою.

"За підсумком — і закон скасовувати потрібно буде, і багато грошей виплатити справедливу сатисфакцію за "пілотним" рішенням ЄСПЛ", — пише Чаплига.

При цьому експерт зазначає, що Україна відкликала з дерогації (відступу від гарантії прав) до Ради Європи блок, в якому вона відмовлялась під час війни гарантувати свободу віросповідання, і тим самим знову готова нести відповідальність перед РЄ та в ЄСПЛ за порушення у цій сфері. .

    Реклама на dsnews.ua