• USD 29.3
  • EUR 30.7
  • GBP 35.8
Спецпроєкти

"Пішаки ФСБ в Україні". Чому санкції проти Козака, Волошина, Сівковича та Олійника безглуздо вважати смішними

Санкції проти четвірки накладено не за якісь давні гріхи, а за дії за вказівкою ФСБ РФ у 2020-2021 роках. Тому найцікавіше — це хто їхні співучасники у нинішній українській владі

armyinform.com.ua
armyinform.com.ua
Реклама на dsnews.ua

Ще 18 січня The Wall Street Journal анонсував, що 20 січня США мають оголосити санкції як блокування активів проти чотирьох проросійських агентів в Україні. Як пояснили виданню представники Білого дому, це було спеціально приурочено до європейського турне держсекретаря США Ентоні Блінкена, що є частиною демонстрації дипломатії та тиску, які, як сподівається Вашингтон, відмовлять Росію від вторгнення в Україну.

Логіка санкцій

І 20 січня міністерство фінансів США справді оголосило про санкції проти чотирьох українських парламентаріїв — двох чинних та двох колишніх. Втім, перш ніж аналізувати персоналії, відзначимо логіку санкцій.

Цю логіку наголосив президент США Джо Байден. На прес-конференції 19 січня він сказав, що у президента Росії Володимира Путіна, дослівно, "є люди з ФСБ в Україні, які зараз намагаються підірвати солідарність всередині України щодо Росії та просувати інтереси Росії". І завдання санкцій — не так у тому, щоб ударити по чотирьох конкретних персоналіях, як у тому, щоб розвалити структуру агентів ФСБ в Україні. А також продемонструвати і Путіну, і всім українським політикам, що агентурну мережу ФСБ в українській владі буде виявлено ланку за ланкою.

Провідне американське зовнішньополітичне видання Foreign Policy зазначає, що "експерти розцінили цей крок як частину зусиль США з викриття мерзенної діяльності Кремля в Україні та попередження Москви про ризики подальших дій. Росія тривалий час покладалася на дезінформацію і тіньову тактику, щоб замаскувати свою діяльність в Україні і зберегти видимість правдоподібної непричетності".

"Діють за вказівкою ФСБ РФ"

В офіційному повідомленні йдеться, що санкції накладено на чотирьох осіб, які брали участь у контрольованій російським урядом діяльності з метою дестабілізації України. "Особи, включені до списку, діють за вказівкою ФСБ РФ і підтримують спрямовані Росією операції з впливу проти Сполучених Штатів та їх союзників і партнерів. Ці чотири людини грали різні ролі у глобальній кампанії впливу Росії щодо дестабілізації суверенних країн на підтримку політичних цілей Кремля", – пояснює мінфін США.

Реклама на dsnews.ua

Заступник міністра фінансів Уоллі Адейемо наголосив, що нинішні санкції — це лише один із заходів, які вживаються США "для викриття та протидії небезпечній та загрозливій кампанії впливу та дезінформації Росії в Україні". Мінфін США навів подробиці цієї російської кампанії: "Російські спецслужби, у тому числі ФСБ, вербують українських громадян на ключові пости, щоб отримати доступ до конфіденційної інформації, загрожують суверенітету України, а потім використовують цих українських чиновників для створення нестабільності напередодні потенційного російського вторгнення" .

Слід особливо відзначити, що санкції накладено не за якісь давні гріхи, а за діяльність протягом останніх двох років. Тому найцікавіше це те, що залишилося за кадром. Тобто хто співучасники цієї четвірки в нинішній українській владі.

За інформацією Мінфіну США, у 2020 р. Кремль почав реалізовувати всеосяжний план інформаційної операції, спрямований, зокрема, на зниження здатності української держави функціонувати незалежно та без втручання Росії. "Це включало виявлення та кооптацію проросійських осіб в Україні та підрив позицій відомих українців, які вважаються прозахідними, які стоятимуть на шляху російських зусиль щодо встановлення свого контролю над Україною. Цілі плану включали дестабілізацію політичної ситуації в Україні та створення основи для створення нового, контрольованого Росією уряду в Україні", — йдеться у повідомленні.

Дуже цікаво, хто саме в українській владі, на думку Вашингтона, протягом двох останніх років сприяє реалізації цього плану Кремля. Відповіді потрібно шукати саме у складі тієї четвірки, яка зазнала санкцій 20 січня.

Слідом за Деркачом

Примітну характеристику дав Мінфін США двом нардепам із ОПЗЖ: "Пішаки ФСБ в Україні продовжують дестабілізаційну діяльність". У повідомленні пояснюється, що Росія доручила своїм розвідувальним службам завербувати нинішніх та колишніх українських урядовців, щоб підготуватися до приходу до влади в Україні та контролювати критично важливу інфраструктуру України за допомогою окупаційних російських сил. "У центрі цих зусиль Тарас Козак та Олег Волошин, два чинні українські депутати від партії Віктора Медведчука, який вже потрапив під санкції США за його роль у підриві суверенітету України у 2014 р. Медведчук підтримує тісні зв'язки з Кремлем, а також брав участь у керівництві цією діяльністю", — стверджує Мінфін США.

Але слід наголосити, що Козак та Волошин покарані санкціями не просто за те, що вони пов'язані з Медведчуком, а за конкретні дії. Зокрема, "Козак, який контролює кілька каналів новин в Україні… використав свої новинні платформи для поширення брехливих наративів про вибори в США в 2020 р.". Озвучив ці наративи, нагадаємо, позафракційний нардеп Андрій Деркач. "Козак спробував легітимувати твердження Деркача, ретранслюючи хибні твердження Деркача про політичних кандидатів у США. Весь 2020 рік Козак працював разом із агентами ФСБ", — стверджує Мінфін США.

Йдеться, зокрема, про поширення горезвісних "плівок Деркача" (нібито із записом розмов Джо Байдена та Петра Порошенка), які у штабі Байдена назвали "повністю відредагованими". Зеленський на своїй прес-конференції 20 травня 2020 р. також прокоментував "плівки Деркача", натякнувши, що цей доказ "державної зради" Порошенка. "Про Порошенка та Байдена, так, я чув. Я думаю, що це не останній дзвінок, який побачать українці. Реагувати має прокуратура. Я знаю, що генпрокурор учора зареєструвала кримінальне провадження через депутата Деркача, будуть розслідувати. Я знаю, що цю справу можуть кваліфікувати як державну зраду", — заявив він.

Як відомо, у вересні 2020 р. Мінфін США піддав санкціям Андрія Деркача, а в січні 2021 р. — також і нардепа Олександра Дубинського, який допомагав йому піарити його "плівки". Після цього "слугам народу" довелося вигнати Дубинського зі своєї фракції та зняти його з посади голови Київської обласної парторганізації СН.

У лютому 2021 р. Зеленський ввів санкції РНБО проти Тараса Козака, втім не за ретрансляцію "плівок Деркача", а з іншого приводу. Але Вашингтон, як бачимо, досі не вважає питання вичерпаним. Очевидно, що хтось мав підказати Зеленському "геніальний піар-хід" на прес-конференції 20 травня 2020 р. Злі язики (наприклад, нардеп Гео Лерос) стверджують, що це був Олег Татаров, який із серпня 2020 р. працює заступником керівника ОП. У будь-якому випадку, незалежно від персоналій, важливим є сам факт — Вашингтон продовжує виявляти всіх, пов'язаних з Деркачом та його "плівками".

Слідом за Килимником

Перейдемо до наступного фігуранта. Якщо Тарас Козак потрапив під санкції через зв'язок з Андрієм Деркачом, то Олег Волошин — через зв'язок із уродженцем Кривого Рогу, громадянином Росії Костянтином Килимником, який підпав під санкції Мінфіну США у квітні 2021 р. За інформацію, яка допоможе заарештувати Килимника, ФБР США обіцяє $250 тис.

"Волошин працював з російськими діячами, щоб підірвати позиції українських урядовців та захищати інтереси Росії. Волошин також працював із Костянтином Килимником, громадянином Росії, який має зв'язок із російською розвідкою, який потрапив під санкції за спроби вплинути на президентські вибори в США у 2020 р.", щоб координувати передачу інформації для впливу на вибори в США за вказівкою Росії", — пояснює мініфін США.

Хоча Волошин — нардеп від ОПЗЖ, але має близького друга серед "слуг народу". Це Максим Бужанський (він у лютому 2020 р. разом із Волошиним запропонував скандальний законопроект №3084, який "слуги" не наважилися підтримати, про те, що нардепи можуть виступати у Раді російською мовою замість української).

Інсайдери кажуть, що Бужанський освоїв гугл-перекладач і мав можливість ознайомитись із формулюваннями Мінфіну США про санкції проти Волошина. Тим не менш, у своєму "Телеграм"-каналі Бужанський вибухнув істерикою, вдаючи, що він не розуміє, за що введено санкції проти його друга.

"Я б з цікавістю послухав, яким це чином Олег Волошин, людина, що не просто досконало розуміє американську систему, на відміну від більшості інших, а й закохана в її досконалість, дестабілізувала нашу країну. Де, як, в якому місці?" — обурився Бужанський. І вирішив затаврувати американців: "Санкції, введені таким чином, починають більше нагадувати піратство, ніж якась подоба справедливості, адекватності та законності".

Два втікачі

"Пов'язані з ФСБ колишні українські чиновники, які підтримують Росію", — так мінфін США охарактеризував двох інших фігурантів списку: Володимира Олійника та Володимира Сівковича. Обидва вони були нардепами трьох скликань. Олійник у 2006-2014 роках. (V-VII скликання), Сівкович — у 2002-2010 рр. (IV-VI скликання), а потім працював заступником секретаря РНБО. Обидва втекли з України у 2014 р.

За інформацією Мінфіну США, "Олійник має досвід підтримки Росії, нині проживає в Москві та подтримує антизахідні настрої Росії. У 2021 р. Олійник працював за вказівкою ФСБ щодо збору інформації про українську критичну інфраструктуру". У повідомленні пояснюється, що частиною гібридної тактики Росії є широкомасштабні кібероперації проти критично важливої інфраструктури України, націлені перш за все на руйнування енергетичного сектору України. І учасником цього виявився Олійник.

Ще ширшу діяльність розгорнув Сівкович. "У 2021 р. Сівкович працював із мережею агентів російської розвідки над проведенням операцій впливу, спрямованих на те, щоб заручитися підтримкою України для офіційної передачі Криму Росії" — в обмін на виведення Росією своїх окупаційних сил із ОРДЛО. Крім того, на початку 2020 р. Сівкович координував свої дії з російськими спецслужбами для просування дезінформаційної кампанії Деркача проти президентських виборів у США у 2020 р. Сівкович, який має зв'язки з ФСБ, також підтримував операцію впливу, націлену на Сполучені Штати, у 2019-20 рр., затверджує Мінфін США.

Багато років щільно співпрацював із Сівковичем нинішній "слуга народу", голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев. Він був помічником-консультантом нардепа Сівковича усі три каденції його депутатства.

Щоправда, потім їхні життєві шляхи, за твердженням Гетьманцева, розійшлися. Але коли бачиш твердження Мінфіну США про те, що Сівкович працював над тим, щоб нинішня українська влада погодилася передати Крим Росії, одразу згадується, як улітку 2019-го, ще у статусі радника президента Зеленського, Гетьманцев активно піарив ідею подачі до Криму дніпровської води.

Директор центру "Миротворець" Роман Зайцев повідомив: "Американці роботи "Миротворцю" підкинули. Почали обробляти їхні матеріали, здійснювати свою дорозвідку — і навіть не здивувалися, коли вийшли на Данила Гетьманцева, як на зв'язок російських агентів".

Додамо, що кремлівські та прокремлівські медіаресурси відреагували на нову четвірку фігурантів санкцій США глузуваннями: ах-ах-ах, якийсь смішний список. Але, як бачимо, "пішакам ФСБ" та їхнім креатурам в Україні зовсім не до сміху.

 

    Реклама на dsnews.ua