• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Советы украинцам во время войны: как уехать и жить в Северной Македонии

Реклама на dsnews.ua

Про це повідомляє Штаб допомоги українцям, передає "ДС".

Наразі для виїзду до Північної Македонії існує три опції.

Можна перебувати у країні як турист 90 днів протягом 180. Для цього протягом двох діб з моменту в‘їзду до Македонії потрібно зареєструватись в поліцейському відділку. Зареєструвати вас може лише власник житла, де ви перебуваєте (або адміністрація готелю). У такому випадку лікування покриває ваша страхова компанія, якщо ви перед виїздом оформили поліс, або воно тут буде платне. Навчання для дітей в такому випадку неможливе.

Також є можливість прибути до Північної Македонії за програмою для біженців.

Клопотання про надання притулку можна подати ще на при перетині кордону, або в Центрі надання притулку в Скоп’є за адресою вул.Гоце Делчев, 9 (будинок МТВ), або в будь-якому поліцейському відділку.

Клопотання подається про надання притулку через неможливість повернутись на батьківщину. Завдяки такому документи громадяни будуть перебувати в так званому Центрі для шукачів притулку у c. Візбегово (облаштовані кімнати як у гуртожитку), вони матимуть дозвіл на вільне пересування, але будуть зобов’язані повертатись в Центрі на ночівлю, у разі знайдення іншого житла, повинні повідомити державу про місце свого перебування. Мешканцям центру буде надане безкоштовне проживання, трьох разове харчування, безкоштовне лікування та школа для дітей. 

У разі позитивного рішення за поданим клопотанням можливі три варіанти:

  • отримання статусу т.з "визнаного біженця", що дає можливість перебування в РСМ протягом щонайменше 3-х років, право на розміщення і проживання  до двох років, право на захист охорони здоров’я;
  • отримання статусу особи під субсидіарним захистом, що надає право на перебування в РСМ до 1 року з можливістю продовження, право на розміщення і проживання до двох років, соціальний захист. (Клопотання за цими двома випадками будуть розглядатись індивідуально);
  • отримання тимчасового захисту відразу для усіх громадян певної категорії, тобто в даному разі громадян України, що залишили її через військові дії (такий тип надання статусу біженця наразі є найпоширенішим у країнах Європи).

Клопотання про надання притулку розглядається до 6 місяців, а у разу відмови можна подати апеляцію і продовжувати жити у притулку під час судових процедур.

Крім того, українці можуть отримати дозволу на тимчасове перебування (ID CARD) з гуманітарних причин.

Такий дозвіл дозволяє перебувати у країні стркоом до 1 року. Щоб його отримати потрібно звернутись до Міністерства внутрішніх справ – Сектор роботи з іноземцями (сектор за странци) МВС у Скоп’є – за адресою вул.Гоце Делчев. 9 (будівля МТВ, 9 поверх, кабінет 927), або до інспектора роботи з іноземцями при поліцейських відділках в інших містах.

Серед потрібних документів:

  • нотаріально завірена заява від власника житла, в якому ви зупинились (в заяві мають бути вказані всі члени родини, що приїхали з вами);
  • копії паспортів всіх членів родини, що потребують дозволу на тимчасове перебуванн;
  • особистої картки власника житла, з якими вам треба звернутися до міграційної служби, де вас сфотографують.

Якщо все добре, то через три тижні ви безкоштовно отримаєте ID CARD. 

З отриманням ID CARD ви отримуєте ідентифікаційний номер ("матичен број"), з яким ви зможете працевлаштуватись та отримати тим самим страхове лікування та навчання дітей у школі.

Додаткову інформацію можна отримати у голови Спілки українців в РСМ Олександра Урбановича за тел.+38971346457.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua