• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Росія хоче повністю підпорядкувати Білорусь до 2030 року: ЗМІ знайшли внутрішній документ Кремля

Російська влада оперує внутрішнім документом під назвою "Стратегічні цілі Російської Федерації на білоруському напрямку", згідно з яким Кремль планує взяти під повний контроль політику, економіку та військовий потенціал Білорусі до 2030 року

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Доступ до документу отримали журналісти "Центру Досьє", передає "ДС".

Наголошується, що розробка плану велася у 2021 році. У документі лише 17 сторінок, на яких викладено політичні, оборонні, торгові та соціальні цілі російської влади в Білорусі. Вони поділені на короткострокові (до 2022 року), середньострокові (до 2025 року) та далекострокові (2030 рік).

Так, до 2030 року Кремль розраховував адаптувати законодавство Білорусі під російське, взяти під контроль зовнішню політику країни та керувати їй на користь РФ, збільшити військову присутність на території країни, підпорядкувати собі інформаційний простір республіки, нарощуючи кількість російських ЗМІ, домогтися верховенства російської мови над білоруською., а також запровадити спрощену процедуру видачі російських паспортів громадянам Білорусі "з метою створення прошарку росіян, зацікавлених в інтеграції".

Крім цього, влада Росії розраховувала поширювати свій вплив через науку та освіту Білорусі. Для цього планувалося відкрити пункти здачі ЄДІ на території країни, а також створити кілька центрів науки та культури у Могильові, Гродно та Вітебську.

Реалізувати свої плани російська влада збиралася, зокрема, через договір про Союзну державу, підписану керівництвом Росії та Білорусі ще 1999 року. Переговори щодо нього затяглися на два десятки років. У 2019 році було оголошено, що країнам вдалося погодити 28 союзних програм щодо економічних питань, таких як гармонізація грошово-кредитної політики та податкового законодавства.

Зазначається, що у розробці плану брали участь Генштаб збройних сил РФ, співробітники ГРУ, СЗР, ФСБ та відділ адміністрації президента – управління президента з прикордонного співробітництва, яке очолює Олексій Філатов. Він представляв інтереси Кремля в Південній Осетії та Абхазії, а також займався гуманітарною та політичною взаємодією з самопроголошеними ДНР і ЛНР, зазначає центр "Досьє".

Журналісти показали документ зовнішнім експертам, які підтвердили, що він виглядає правдоподібним і його слід розглядати всерйоз. Зокрема, таку думку висловив посол США в Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) Майкл Карпентер: "Цілі Росії щодо Білорусі ті самі, що й щодо України, тільки у випадку з Білоруссю Росія спирається на примус, а не на війну", — заявив він.

Нагадаємо, за даними американського Інституту вивчення війни (ISW), Росія має намір поглинути елементи оборонної промисловості Білорусі в рамках зусиль Кремля щодо переозброєння російської армії для підтримки тривалої війни проти України.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua