• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Шуфрич та Суркіс у НОК. Куди заведе владу загравання з ОПЗЖ

Якщо запах ОПЗЖ прив'яжеться до нинішньої владної команди на чолі з Володимиром Зеленським, то позбутися його буде нелегко

Реклама на dsnews.ua

Плата за конструктивність?

У влади та особисто Володимира Зеленського постала нова іміджева проблема. Два нардепи від забороненої партії ОПЗЖ Нестор Шуфрич та Григорій Суркіс обрані членами Національного олімпійського комітету України. І це викликало хвилю обурення в соцмережах та онлайн-медіа. Вкрай негативно сприйняли цю новину навіть ті блогери та активісти, хто цілком лояльний до влади та Зеленського.

Навіть якби це обрання стало для Банкової повною несподіванкою, і то, мабуть, люди обурювалися б, чому влада це допустила. Однак ситуація гірша, бо у несподіванку майже ніхто не вірить. Хоча формально влада тут ні до чого (членів комітету обирала генасамблея НОК за поданням виконкому), але всі розуміють, що склад нового НОК був узгоджений на Банковій. І головним аргументом тут є те, що новим президентом НОК обрано представника влади — міністра молоді та спорту Вадима Гутцайта.

Знову ж таки, з формальної точки зору правил пристойності дотримано. Григорій Суркіс є почесним президентом Федерації футболу України, а Шуфрич – президентом Федерації стрільби з лука України. Проте українцям загалом байдуже до формальностей. Їм важливо те, що членами українського НОК стали два відомі діячі п'ятої колони Кремля. І Суркіс, і Шуфрич довгий час, ще з 1990-х і аж до нинішнього року були близькими партнерами кума Путіна Віктора Медведчука.

Найнеприємніше для Банкової полягає в тому, що найбільш популярною версією в соцмережах є договірняк між Банковою та ОПЗЖ, точніше, тією її частиною, яка у квітні оформилася як депутатська група "Платформа за життя та мир". Очолює цю групу співголова забороненої ОПЗЖ Юрій Бойко (там же Сергій Льовочкін, з яким у Банкової особливо щільний контакт).

У вересні глава партії "Слуга народу" Олена Шуляк підтвердила в інтерв'ю nv.ua, що президентська партія співпрацює з нардепами від забороненої ОПЗЖ. "Вони працюють дуже конструктивно, підтримують усі ініціативи монобільшості", — наголосила Шуляк. А якщо послухати виступи Шуфрича у Раді, то він взагалі тепер агітатор та адвокат законопроектів від влади.

Тому обрання Шуфрича та Суркіса членами НОК виглядає як плата за конструктивізм. Всім очевидно, що попадання таких діячів до нового парламенту є дуже проблематичним. А портфель члена НОК це цілком пристойний "запасний аеродром". Зазначимо, що термін повноважень члена НОК — чотири роки.

Реклама на dsnews.ua

Рекордна петиція

У світлі цього скандалу ще однією іміджевою проблемою для влади може стати петиція на президентському сайті "Позбавлення мандату всіх депутатів від ОПЗЖ у Верховній Раді". Менш ніж за добу вона набрала необхідні 25 тисяч підписів. Це рекордні темпи.

Автор петиції – народний депутат Олексій Гончаренко, який уже три місяці просуває цю ініціативу. 24 серпня він разом із трьома колегами вніс до Ради проект постанови "Про дострокове припинення депутатських повноважень деяких народних депутатів України". Під "деякими" там розуміються всі нардепи, суб'єктом висування яких була ОПЗЖ. Тобто йдеться і про списочників, і про мажоритарників, висунутих цією партією.

Цей проект постанови досі не дочекався включення до порядку денного. Фактично його заблоковано "слугами народу". І причина тут усім ясна — це та конструктивна співпраця депутатів із колишньої фракції ОПЗЖ із фракцією "слуг народу", в якій щиро зізналася голова президентської партії Олена Шуляк. А позиція "слуг народу", у свою чергу, не може бути самостійною — вона чітко контролюється Офісом президента.

Перефразовуючи відомі вислови про гроші, можна сказати, що голоси в Раді не пахнуть. Щойно діячі ОПЗЖ перефарбувалися і почали голосувати в унісон із президентською партією, вони виявилися для Банкової цілком прийнятними політичними союзниками. І саме страх позбутися мандатів робить їх особливо зручними партнерами для "слуг народу".

За останні два тижні цінність цього союзу для Банкової суттєво зросла. Справа в тому, що своїм рішенням щодо конфіскації акцій "Укрнафти" та "Укртатнафти" Володимир Зеленський неприємно здивував Ігоря Коломойського. Як злословлять деякі ТГ-канали, тепер десяток-другий нардепів, близьких до олігарха (а такі є і у фракції "слуг народу", і в групі "За майбутнє", і серед позафракційних) можуть саботувати голосування за деякі законопроекти, потрібні владі .

Також запас голосів потрібен Банковій у разі необхідності проводити через парламент кадрові рішення. Монобільшість "слуг народу" — давно вже фікція. Будь-які інші фракції та групи вимагають взамін голосів врахування своїх інтересів, і найменш вибагливими виявляються депутати з колишньої ОПЗЖ: їхній головний інтерес — у тому, щоб у них не відібрали мандати.

Гончаренко своєю петицією поставив владу на розтяжку. Можна було заблокувати проект постанови, але петицію не можна проігнорувати — протягом трьох робочих днів має бути оголошено про початок її розгляду, після чого протягом десяти робочих днів Зеленський зобов'язаний дати на неї відповідь. Суть її в тому, що вона закликає президента звернутися до Верховної Ради з проханням про негайне ухвалення постанови про позбавлення повноважень нардепів з ОПЗЖ. І тепер Зеленський буде змушений зайняти публічну позицію: відповісти "так" чи "ні".

Звісно, доля ОПЗЖ і раніше була в руках Зеленського. Всі це знали, але це було третьорядною темою в нашому інформпросторі. Саме тому Гончаренко і вирішив привернути увагу до цього питання своєю петицією. Він повідомив про неї у своєму ТГ-каналі 17 листопада о 10:07 і вже о 23:54 того ж дня похвалився, що вона набрала 25 тисяч підписів. Рекордна швидкість підписання свідчить про те, що суспільство має до цієї теми чималий інтерес.

Причому цей інтерес ще більше зріс після новини про те, що спільники Медведчука нардепи Шуфрич і Суркіс обрані членами НОК. Якщо після цього Зеленський дасть негативну відповідь на петицію, це буде виглядати як підтвердження політичного союзу між Банковою та екс-ОПЗЖ.

Тому насправді вибір у Банкової непростий. Надія на те, що голоси у Раді не пахнуть, може не виправдатися. І якщо запах ОПЗЖ прив'яжеться до нинішньої владної команди, то позбутися його буде нелегко.

З іншого боку, позитивна відповідь на петицію може дати владі чималі іміджеві вигоди. Тим цікавішим, який вибір зробить Банкова.

Ну а ввечері 18 листопада сайт НОК повідомив: "Григорій Суркіс та Нестор Шуфрич покинуть склад Національного олімпійського комітету України. Вони вже звернулися з відповідними заявами до президента НОК Вадима Гутцайта". Тож публічний тиск, як бачимо, все ж таки дає результати.

    Реклама на dsnews.ua