• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.9
Спецпроєкти

Військовий обов'язок для жінок. Навіщо Зеленський відправив мільйони українок ставати на військовий облік

Багато Зе-виборців вірили в те, що Зеленський чудовим чином покінчить з війною. А натомість він вирішив записати у військовозобов'язані половину жінок віком від 18 до 60 років.

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Не часто буває, щоб вся країна обговорювала відомчий наказ. Але саме це сталося з наказом №313 Міністерства оборони "Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після отримання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних".

Кошмар для кадровиків

Насправді, це не нова ідея. Наказ цей був виданий ще 11 жовтня тодішнім міністром оборони Андрієм Тараном та погоджений з міністром внутрішніх справ Денисом Монастирським, заступником голови СБУ Володимиром Горбенком та головою Служби зовнішньої розвідки України Олександром Литвиненком. 9 грудня наказ був зареєстрований у Мін'юсті, а 17 грудня був офіційно опублікований та набув чинності.

17 грудня — це була п'ятниця, а у понеділок, 20 грудня, про наказ повідомило спеціалізоване видання "Кадровик". Воно розповіло, що затверджений наказом Міноборони №313 Перелік "у сотні разів ширший за попередній".

"Кадровиків та відповідальних за ведення військового обліку чекають справжні виклики, — зазначило видання. — Перелік включає сотні спеціальностей та професій… Наприклад, за професіями на облік мають стати головний бухгалтер, завідувач канцелярії, менеджери, начальник юридичного відділу. І це лише верхівка айсбергу".

"Кадровик" попередив, що всім кадровикам потрібно буде, по-перше, "перевіряти за Переліком при прийнятті на роботу у жінок наявність військово-облікових документів і відміток у них про взяття на військовий облік. Приймете без військово-облікового документа, можете бути оштрафовані двічі: від Держпраці та ТЦК". ТЦК — це територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (так з квітня називаються військкомати).

По-друге, треба буде "проконтролювати, щоб встали на військовий облік жінки, які вже працюють на підприємстві, за Переліком. І тут на вас чекає і нерозуміння, і опір… Встати на військовий облік — обов'язок, а не право українських жінок. ТЦК ставитимуть жінок на облік за двох умов: посада чи спеціальність є у Переліку; жінка придатна до проходження військової служби за станом здоров'я та віком. Стан здоров'я визначить військово-лікарська комісія, граничний вік перебування у запасі — 60 років".

Реклама на dsnews.ua

Роз'яснення Міноборони

22 грудня радниця заступника міністра оборони Наталія Воронкова повідомила в ефірі "Громадського радіо", що алгоритм, який дозволить жінкам стати на військовий облік, має бути розроблений до новорічних свят. "Думаю, що ми розробимо алгоритм, і до кінця наступного тижня він буде на сайті військкоматів. Якщо буде можливість, на облік можна буде стати електронно, щоб ви відправили свої дані онлайн. Подивимося, чи це можливо з точки зору безпеки. Я поговорю з військкоматами, щоб ми розробили швидку процедуру, щоб не всі разом прийшли на облік", — зазначила Воронкова.

Зазначимо, що у Переліку є такі популярні професії, як програмісти, лікарі, юристи, журналісти, музиканти, соціальні працівники, бухгалтери, працівники ресторанів та готелів тощо. Тому не дивно, що піднялися дві хвилі сум'яття: одна хвиля – на підприємствах, а друга – у головах у жінок (офіційно працевлаштованих).

Це сум'яття цілком могло перерости в паніку. І її довелося терміново гасити. 23 грудня із коментарями виступив головнокомандувач Збройних сил України генерал-лейтенант Валерій Залужний. "Я хочу заспокоїти жінок — хоч я за гендерну рівність, — що вже завтра не потрібно бігти у військкомат, не потрібно займати чергу, не потрібно шукати когось, хто допоможе це зробити. Ми робитимемо все планово", — підкреслив він.

Того ж дня Міноборони було змушене провести брифінг, щоб роз'яснити положення наказу №313. Начальник управління персоналу штабу Сухопутних військ Ярослав Горбач повідомив, що наказ має бути реалізований до кінця наступного року. "До кінця 2022 року жоден керівник підприємства, установи, організації, де працюють жінки, які мають стати на військовий облік, а також самі жінки, які мають стати на військовий облік, однозначно не притягатимуться до відповідальності", — сказав він.

Тим не менш на багатьох працюючих жінок наступного року чекає додатковий головний біль. Начальник Київського обласного ТЦК Валерій Куценко зазначив на тому ж брифінгу, що жінка, яка підпадає під перелік військовозобов'язаних, має повідомити про це керівника свого підприємства, з'явитись у ТЦК до кінця 2022 року та з'ясувати, чи підлягає вона військовому обліку. Жінка має прийти з усіма необхідними документами – заявою про бажання стати на облік, паспортом, ідентифікаційним кодом, довідкою з роботи, документами про освіту, свідоцтвами про шлюб та народження дитини. Якщо вона підходить, то далі жінка прямує до військово-лікарської комісії, роз'яснив Куценко. А хто оплачуватиме їй прогуляний робочий день — не роз'яснив.

Причини скандалу

У будь-якому випадку слід наголосити, що Міністерство оборони виступило лише виконавцем норми Закону "Про військовий обов'язок та військову службу". А саме: "Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, беруться на військовий облік військовозобов'язаних".

Ця норма, яка зараз стала сюрпризом для багатьох, діє ще з 23 квітня 2021 р. Вона з'явилася завдяки Володимиру Зеленському, який 27 травня 2020 р. запропонував законопроєкт №3553 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку". Щоправда, у первісному варіанті законопроєкту цієї норми не було, вона з'явилася під час підготовки проєкту до другого читання.

Авторами цієї поправки записані "слуги народу" з парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки: голова комітету Олександр Завітневич, його заступник, голова підкомітету Мар'яна Безугла, голова підкомітету Максим Березін, представник Зеленського у Конституційному суді України Федір Веніславський, голова підкомітету Ірина Верещук (зараз вона обіймає посаду віцепрем'єра — міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій) та Ігор Герасименко.

Оскільки це президентський законопроєкт, то абсолютно неможливо, щоб його редакція, винесена на друге читання, не була погоджена з Офісом президента. І справді, Зеленський жодного невдоволення новими нормами, що з'явилися в проєкті, не висловив. Навпаки, він зажадав позачергового засідання парламенту для ухвалення цього закону. Засідання пройшло 30 березня 2021 р. Доповідачем була Мар'яна Безугла. Вона, до речі, взагалі нічого не повідомила про нові норми, затверджені на комітеті.

Перед нею з інформацією щодо ескалації російсько-українського збройного конфлікту виступив тодішній головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак. Він згадав про законопроєкт №3553 і наголосив, що він "вкрай важливий для зміцнення обороноздатності нашої держави".

У результаті закон отримав 256 "за" (199 від "слуг народу", 17 від "Європейської солідарності", 15 від "Батьківщини", 10 від "Довіри", 8 від "Голосу", 4 від "За майбутнє", 5 від позафракційних — і жодного "за" від ОПЗЖ). Зважаючи на все, більшість депутатів, які підтримали закон, взагалі не знали, що там з'явився сюрприз для жінок.

Можливі наслідки

Скандал навколо наказу №313 рано чи пізно вщухне. Тим не менш ця історія матиме два наслідки.

По-перше, Зе-команда знову вдарила по своєму іміджу. Правку, яка викликала нинішній скандал, було внесено до законопроєкту №3553 ще 10 лютого на засіданні профільного комітету парламенту. З того часу минуло понад 10 місяців. Однак за цей час ні сам Зеленський як ініціатор законопроєкту, ні його офіс, ні "слуги народу" не провели жодної роз'яснювальної роботи — ні з кадровиками підприємств, ні з жінками, які працюють на підприємствах.

Більш того, роз'яснювати треба було всьому суспільству. Адже це величезна річ — поставити на військовий облік мільйони жінок віком від 18 до 60 років. І якщо це вже робиться, то необхідна настільки ж масштабна роз'яснювальна кампанія. Причому роз'яснювати треба не тільки навіщо це робиться, а й конкретні практичні моменти.

Наприклад, недостатньо розповідати про те, що, мовляв, в Ізраїлі взагалі всі жінки військовозобов'язані. Ізраїльські жінки не просто стоять на військовому обліку – кожна знає свій алгоритм дій у разі мобілізації. А у нас просто витратять мільйони гривень і людино-годин лише заради того, щоб отримати можливість штрафувати підприємства за робітниць, які не стоять на військовому обліку. Проте робітниці, так само, як і робітники, як і раніше, не матимуть жодного уявлення про те, що їм робити у разі війни.

Якщо зараз виникло сум'яття в головах людей — це чітка ознака сум'яття у мізках нашої правлячої верхівки. Адже йдеться не про якусь нісенітницю, а про національну оборону, про підготовку на випадок нового російського вторгнення. І якщо Зе-влада продемонструвала невміння організувати роз'яснювальну роботу, маючи 10 місяців на підготовку, то як можна повірити в її вміння впоратися з серйознішими викликами, коли запасу часу не буде взагалі.

По-друге, Зе-команда цим скандалом дуже неприємно здивувала свій ядерний електорат. Багато виборців Зеленського і "слуг народу" три останні роки щиро вірили в те, що Зеленський чудовим чином покінчить з війною. А натомість виявилося, що він вирішив записати у військовозобов'язані та поставити на військовий облік половину жінок віком від 18 до 60 років.

Це, напевно, не було б таким шокуючим, якби Зеленський та "слуги" всі три роки вели інформаційну кампанію, яка б допомогла виборцям позбутися безпідставних надій та брехливих ілюзій. За три роки можна було б роз'яснити громадянам, що Путін несамовитий і може напасти будь-якої миті, тому про всяк випадок усім нам, чоловікам і жінкам, потрібно бути готовими до нової російської агресії.

Але це не було зроблено. А тепер за один тиждень вийшло два шоки поспіль. Спочатку виявилося, що весь світ серйозно обговорює плани Путіна розбомбити Україну. І що адміністрація Джо Байдена вивчає можливості, як допомагати українським партизанам після окупації України Росією. А після цього шоковані українці зазнали ще одного шоку — від новини про рішення Зе-влади поставити жінок до 60 років на військовий облік.

Залишається констатувати, що на Банковій сидять геніальні політтехнологи. Нагадаємо, що законопроєкт №3553 приймався за схожих умов — тоді теж була неабияка загроза нової агресії, про це у Верховній Раді виступав з інформацією Хомчак. І Банкова мала всі можливості для того, щоб розпіарити та роз'яснити новий закон, включаючи норму про військовий облік жінок. Але політтехнологи Банкової вирішили, що краще не лякати людей. У результаті народ виявився зовсім не готовим ні до нової, ще більш серйозної загрози великої війни, ні до реалізації норми закону, яка набула чинності ще у квітні.

    Реклама на dsnews.ua