• USD 29.3
  • EUR 30.1
  • GBP 35.1
Спецпроєкти

Сюрприз від Верховного Суду. Чи буде Зеленський руками Шмигаля звільняти Вітренка

Верховний Суд дозволив розірвати контракт Кабміну з Юрієм Вітренком, якого Банкова насилу посадила в крісло голови "Нафтогазу"

Юрій Вітренко
Схоже, що Юрій Вітренко не зможе досидіти у своєму кріслі навіть до кінця першого року свого контракту / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

9 лютого Верховний Суд підтвердив правомірність припису НАЗК щодо розірвання контракту з головою правління "Нафтогазу" Юрієм Вітренком. Таким чином, скасовано рішення судів нижчих інстанцій, які зупинили дію припису НАЗК, бо Вітренко до призначення головою НАК був на посаді в.о. міністра енергетики лише чотири місяці, що нібито не підтверджувало наявності конфлікту інтересів.

ВС не погодився з таким висновком, вказавши на п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про запобігання корупції", згідно з яким "особам, уповноваженим на виконання функцій держави, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, забороняється протягом року укладати трудові договори (контракти) з юридичними особами приватного права, якщо особи, уповноважені на виконання функцій держави за рік до дня припинення виконання таких функцій здійснювали повноваження щодо контролю, нагляду, або підготовки, або ухвалення відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб". Вітренко ж, виконуючи обов'язки міністра енергетики, здійснював також і повноваження щодо підготовки і прийняття рішень щодо діяльності "Нафтогазу". Тобто законодавство не допускає якихось вільних трактувань конфлікту інтересів: саме про нього йдеться у випадку з нинішнім головою НАК.

У результаті НАЗК внесло припис про усунення порушення. При цьому органом, наділеним необхідними повноваженнями, є наглядова рада "Нафтогазу", функції якої зараз виконує акціонер "Нафтогазу" в особі Кабінету Міністрів (після того, як члени наглядової ради пішли у відставку).

За словами адвоката АТ "Чудовський і Партнери" Ігоря Чудовського, рішення ВС остаточне й обов'язкове до виконання на всій території України. Єдиним варіантом дій для Вітренка залишається звернення до ЄСПЛ, але таке звернення не скасовує рішення національного суду.

"Рішення ЄСПЛ може лише встановити порушення прав позивача згідно з Європейською конвенцією про права людини. Наприклад, у грудні минулого року за моєю скаргою ЄСПЛ прийняв рішення виплатити компенсацію людині, яка незаконно взята під варту. Це рішення ЄСПЛ може бути підставою для перегляду рішення українського суду. Відповідно, якщо Вітренко подасть до ЄСПЛ позов і там встановлять порушення його трудових прав, він може відновити їх, скасувавши рішення ВС і вимагати компенсацію за вимушений прогул", — каже юрист, зазначаючи, що подібні процеси ніколи не відбуваються швидко, а подання позову не зупиняє виконання рішення Верховного Суду.

Схоже на те, що Юрій Вітренко не зможе досидіти у своєму кріслі навіть до кінця першого року свого контракту, хоча при його призначенні Банкова спробувала створити максимально сприятливі умови новому керівнику, фактично розпочавши війну з незалежними членами наглядової ради НАК. Останні заявили, що їм буде складно працювати з новим головою компанії через його негативну оцінку їхньої діяльності, і першими звернули увагу на наявність у Вітренка конфлікту інтересів. У результаті іноземці подали у відставку, і "Нафтогаз" залишився без наглядової ради, а новий глава компанії отримав широку свободу дій, але це, як бачимо, йому не допомогло.

Проте, на думку політолога Віталія Кулика, Вітренка найближчим часом не звільнятимуть. "Обезголовлювати компанію, коли ми все ще проходимо опалювальний сезон і незабаром тестуватимемо ізольоване функціонування енергосистеми, прямо зараз навряд чи будуть", — сказав експерт "ДС", додавши, що після опалювального сезону влада може змінити керівництво "Нафтогазу", дотримуючись усіх необхідних процедур.

Реклама на dsnews.ua

Кулик також звернув увагу на те, що рішення уряду про звільнення Вітренка буде сприйняте як слабкість влади, яка не контролює суди і має у зв'язку з цим проблеми. "Незважаючи на всі спроби в ручному режимі керувати судами, Зе-владі не вдається порозумітися з суддями, і цьому є багато різних причин, у тому числі корумпованість і клановість самої судової системи. Вона розглядає Банкову як загрозу своєї стабільності через постійні експерименти із судовою реформою. Звичайно, рішення ВС не піде на користь керованості судів з боку Банкової", — вважає політолог.

З іншого боку, опозиція і ворожа Офісу президента частина експертної спільноти будуть постійно нагадувати владі про необхідність виконати рішення Верховного Суду і заразом нагадувати про всі прорахунки із запасами газу та інше, до чого доклав руку "Нафтогаз".

    Реклама на dsnews.ua