• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.6
Спецпроєкти

"У нас варіантів немає жодних". Як російські еліти готуються до поразки РФ у війні

Страхи російських еліт не можуть не тішити. Вони передчувають велику війну всіх проти всіх у Росії

Росія знімає зі зберігання танки Т-54, що випускалися 70 років тому
Росія знімає зі зберігання танки Т-54, що випускалися 70 років тому
Реклама на dsnews.ua

Цікавий висновок зробив американський інститут вивчення війни (ISW). Виявляється, Путін упевнений, що зможе досягти повної перемоги у війні проти України. Це відкриття настільки вразило експертів ISW, що вони присвятили йому цілий випуск свого щоденного огляду за 26 березня. Свій висновок вони ґрунтують на інтерв'ю Путіна, яке було показано напередодні телеканалом "Росія-24". "Промова Путіна від 25 березня, — пише ISW, — стала продовженням багатомісячних зусиль з мобілізації російської військової промисловості на затяжну війну. Ці зусилля та його промова також спрямовані на те, щоб зобразити Росію (помилково) як сучасне втілення сталінського Радянського Союзу, здатного розтрощити своїх ворогів нестримними масами людей та техніки…"

"Різниця в рази на 10 порядків"

Інтерв'ю Путіна справді примітне. Хазяїн Кремля почав хвалитися багаторазовою перевагою в бойовій техніці, яку, за його словами, отримають російські війська. "Підпалювачі планують направити на Україну 420 або 440 танків, — розповів він. — За цей час ми зробимо нові і модернізуємо наявні понад 1600. Загальна кількість танків російської армії перевищуватиме втричі кількість танків ЗСУ. Навіть більше, ніж утричі. Я вже не говорю про авіацію. Там різниця в рази на 10 порядків ".

Різниця "на 10 порядків" — це в буквальному розумінні "в 10 мільярдів разів". Путін, звичайно, міг би сказати просто "в 10 разів", але це йому здалося недостатньо вражаючим, і він вирішив посилити ефект, застосувавши свідомо неправдоподібну, гіперболізовану оцінку.

Багато хто припустив, що Путін своїм інтерв'ю вирішив налякати Захід. Але річ не тільки в цьому. Хазяїну Кремля зараз дуже важливо переламати поразницькі настрої, які дедалі явніше проявляються в російських елітах. Ось він і вигадує фантастичну перевагу російських військ на полі бою.

16 олігархів "проголосували ногами"

Настрої, що панують у великому бізнесі, проявилися перед з'їздом російського союзу промисловців і підприємців. Захід пройшов 16 березня за особистою участю Путіна. Перед з'їздом 15 бізнесменів і топ-менеджерів вирішили вийти зі складу правління РСПП, щоб тільки не опинитися в одному залі з Путіним (зв'язки з ним, як відомо, це одна із підстав для західних санкцій). Серед них — мільярдери Араз Агаларов (власник Crocus Group), Леонід Федун (співвласник "Лукойлу") і Алішер Усманов (співвласник "Мегафона" і "Металоінвесту"). А днями стало відомо, що з бюро правління РСПП пішов також власник групи НЛМК Володимир Лісін, який перебуває в трійці найбагатших росіян за версією Forbes Real-Time ($22,1 млрд).

Реклама на dsnews.ua

Зазначимо, що група НЛМК має підприємства в Бельгії, Данії, Італії, Франції, США. Наразі Лісін перебуває під санкціями лише однієї країни — Австралії. Йому досі вдається уникнути санкцій Євросоюзу та США. Як повідомив EUobserver з посиланням на дипломатичні джерела, ЄС не ввів санкції проти Лісіна через позицію кількох країн-членів, де розташовані його заводи, у тому числі Бельгії. І збереження такого становища для нього, як бачимо, важливіше, ніж задоволення наживо послухати Путіна.

"Навіть воювати не можемо"

Звісно, жодні російські еліти не здатні на публічний протест проти політики Кремля. Але настрої в елітах є важливими з іншої причини: це досить надійний індикатор динаміки реальної ситуації. Рік тому, у перші тижні повномасштабного вторгнення в Україну, російські еліти випромінювали захоплення Путіним та безмежну віру у реалізацію його імперських планів. А зараз ті самі люди не бачать взагалі жодних перспектив, крім повного розгрому Росії.

Раніше про це можна було здогадуватися, а днями з'явився і доказ — аудіозапис телефонної розмови мільярдера ($1,1 млрд за версією Forbes Real-Time), колишнього члена ради федерації РФ Фархада Ахмедова (під санкціями ЄС, Великобританії, Канади, України, Швейцарії) та музичного продюсера Йосипа Пригожина. Судячи зі змісту, розмова відбулася близько двох місяців тому. У справжності запису, схоже, ніхто не сумнівається.

Головна претензія співрозмовників до Путіна – саме у неминучості поразки РФ. "Він казав, що все нічого, головне — армія! А виявилося, що й армії теж немає, — засмучується Ахмедов. — Де обмундирування, де зброя, де ракети, де танки, де ПКК [пістолет-кулемет Калашнікова]? Немає! Все про@бали. Все проїли! Все профукали! Якщо воювати, так воювати. А навіть воювати не можемо! А чому? Тому, що армії ніх@я немає! Забезпечити не можуть".

Неминуча поразка РФ, звісно, не подобається співрозмовникам, тому що вона торкнеться всіх росіян, і їх у тому числі. "В принципі він поховав російський народ", — констатував Пригожин. І додав: "У нас варіантів немає ніяких. Тобто навіть якщо він натисне на кнопку, майбутнього в цьому розкладі у цілої нації ніх@я немає".

Політтехнолог Аббас Галлямов, який у 2008-2010 роках був спічрайтером Путіна, в інтерв'ю novayagazeta.eu зазначив, що це типові настрої у російських елітах. "Всі і без того зараз бачать, що силовики навіть війну, до якої стільки років готувалися, виграти не в змозі. Скандальна розмова Фархада Ахмедова з Йосипом Пригожиним у цьому сенсі абсолютно типова, 9/10 російських еліт думають саме так".

Примарні надії та реальні страхи

Втім, російські еліти мають примарні надії на порятунок. Якщо проаналізувати вміст російських онлайн-газет і ТГ-каналів, які позиціонують себе як антипутінські, то найцікавіший феномен — це загальні надії на прем'єра Михайла Мішустіна та Китай. Привід дав Сі Цзіньпін, коли під час візиту до Москви провів окремі переговори з Мішустіним. Усі одразу збудилися, що Пекін бачить у Мішустіні наступника Путіна. За конституцією РФ, завжди, коли президент неспроможний виконувати свої обов'язки, їх тимчасово виконує голова уряду. І російські еліти настільки інфантильні, що тепер чекають, коли Сі чудовим чином позбавить їх Путіна і поставить на його місце Мішустіна. При цьому Мішустін зображується оплотом стабільності, тоді як Путін стає уособленням помилок, невдач та поразок.

Одночасно йде обговорення більш реальних варіантів, таких як перехід влади до силовиків та розвал країни. Тут ми знову можемо послухати розмову Фархада Ахмедова з Йосипом Пригожиним.

"Вони об'єдналися, Ігор Іванович [Сєчин], Сергій Вікторович [Чемезов] та Віктор Золотов. Вони звинувачують у всьому Шойгу. Називають його долбо@бом, позаочі, природно. І у них завдання його знести. Так, але тому, що на когось треба списати [військові поразки]", — припускає продюсер.

"Це таргани в склянці, вони один одного вже гризуть. Групуватимуться там. Одного знищать, потім один одного вони зжиратимуть, у горло чіплятимуться. Топити будуть вони один одного. Тому що вони тонуть. Вони тонуть. Вони розуміють, що вже все. Піпець настав уже. Все! — прогнозує Ахмедов. — Питання в тому, що буде після них? І як буде? Підуть, з одного боку, "кадировці", "пригожинці", будуть опричники. Буде "махновщина". Будуть махати кинжалами, кувалдами".

У цьому потоці свідомості прослизають важливі подробиці. Золотов — головнокомандувач російської нацгвардії; Сєчин — президент держкомпанії "Роснефть"; Чемезов — гендиректор держкорпорації "Ростех". Відомо, що в РФ триває процес створення приватних військових компаній на базі державних компаній та корпорацій. У зв'язку з цим повідомлялося про можливий союз Сєчина та засновника ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина (однофамілець продюсера Йосипа Пригожина). Також були ознаки спільної активності Євгена Пригожина та голови Чечні Рамзана Кадирова. Але останнім часом Кадиров притих — кажуть, він накопичує сили з метою утримати владу в Чечні у разі очікуваних великих потрясінь у РФ. Євген Пригожин, своєю чергою, скаржиться на винищення "вагнерівців" нашими військами. Зважаючи на це, союз Сєчина і Чемезова з Золотовим був би цілком логічним — для захисту своїх активів, знову ж таки, у разі великих потрясінь.

І ось ці реальні страхи російських еліт не можуть не тішити. Вони передчувають велику війну всіх проти всіх у Росії. А перемогу Росії над нами ні, не передчувають і не передбачають. Незважаючи на всі казки Путіна про "різницю в рази на 10 порядків".

    Реклама на dsnews.ua