• USD 36.6
  • EUR 39.8
  • GBP 45.1
Спецпроєкти

Україні досі не передали зброї за ленд-лізом: у МЗС пояснили логіку США

США поки не використовують ленд-ліз, щоб заощадити кошти з держбюджету України у майбутньому, а військову допомогу Вашингтон передає Києву за іншими програмами

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це заявив речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко у коментарі Громадському, передає "ДС".

Так, речник МЗС України пояснив, що механізм ленд-лізу полягає в тому, що Сполучені Штати Америки можуть передавати Україні наявні в них оборонні вироби в оренду чи на умовах лізингу.

"Перевага цього інструмента – швидкість ухвалення Адміністрацією США рішень за спрощеною процедурою без зайвої бюрократії та необхідності голосувань щодо кожного пакету допомоги Україні в Конгресі США. Недолік – обсяги постачань американської зброї в межах ленд-лізу напряму залежать від фінансових можливостей України", — сказав речник МЗС.

За словами Ніколенка, на цьому етапі війни США вирішують надавати військову допомогу Україні коштом власного федерального бюджету, оскільки недостатність допомоги чи її неефективність "матиме фатальні наслідки для всього вільного демократичного світу".

Він додав, що у межах відповідного закону США про додаткові асигнування на підтримку України, наразі Київ отримує безпекову та оборонну допомогу за трьома програмами: Ініціатива сприяння безпеці України (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI), зовнішнє військове фінансування (Foreign Military Financing, FMF) та поповнення запасів зброї США (Replenishment of U.S. weapons stocks).

За цими програмами військову допомогу надають на безоплатній основі. Тобто нинішні програми, на відміну від ленд-лізу, не передбачають відшкодування з боку України вартості наданого озброєння, військової техніки та боєприпасів. 

"Окрім двостороннього виміру допомоги з боку США, американська сторона була ініціатором створення Контактної групи з оборони України, в роботі якої нині беруть участь 50 країн. Завдяки спільним дипломатичним зусиллям та провідній ролі США вдалося мобілізувати надання Україні з боку членів НАТО та інших партнерів зброї вартістю 40 мільярдів доларів", – зазначив Ніколенко. 

Із цих 40 мільярдів понад 19,3 мільярда доларів надійшли саме від США. 

Нині МЗС України разом з іншими держорганами працює над тим, щоб отримати від союзників допомогу для кращого захисту від повітряних загроз.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua