• USD 36.6
  • EUR 35.3
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Запорізька АЕС. Про один з ключових факторів російсько-української війни

Ситуація на Запорізькій АЕС стає критичною не лише через обстріли росіян, але, перш за все, через те, що Росія вважає ЗАЕС ключовим фактором для закінчення війни проти України

Запорізька АЕС
Реклама на dsnews.ua

Останнім часом РФ не вдається практично нічого на фронті і, попри мінімальне просування на Донбасі, можна говорити про те, що російська армія багато в чому вичерпала можливості для наступу.

На цьому фоні все серйознішими виглядають спроби РФ натиснути на Україну через енергетику

Як заявив керівник "Енергоатому" Петро Котін, "персонал "Росатома" передав на станцію спеціальну програму з перепідключення ЗАЕС до Криму. Передумовою цієї програми є важке пошкодження ліній зв’язку ЗАЕС з енергосистемою України. Саме це ми бачимо протягом останніх трьох днів. Пошкоджено три лінії за цей період. Зараз ЗАЕС, на жаль, працює тільки з видачею в одну лінію".

Паралельно представник окупаційної адміністрації Запорізької області Володимир Рогов заявив, що "Запорізьку АЕС можуть законсервувати, оскільки вона перебуває під постійним обстрілом. За його словами, ЗАЕС за час обстрілів не отримала критичних ушкоджень, і роботу реакторів не порушено, проте навантаження на АЕС знизили до мінімуму".

В той же час в мережі з‘явилося фото повалених опор ЛЕП на Херсонщині, які не дозволяють росіянам в короткий проміжок часу виконати завдання по "переорієнтації" ЗАЕС на Джанкойську підстанцію та Крим. 

ЗАЕС, разом з Каховською ГЕС – це 27% електроенергії України. Втрата цих потужностей – один з найсерйозніших економічних ударів по Україні. Але ключовою проблемою є те, що росіяни хочуть розіграти енергетичну карту напередодні опалювального сезону. І тут головним маркером буде прокачка/не прокачка газу через нашу ГТС. В разі припинення прокачки росіяни можуть почати обстрілювати ключові українські електричні підстанції з тим, щоб країна в зимовий період опинилася без електроенергії, а значить і тепла. 

Запорізька АЕС і її переорієнтація на Крим – це, лише один з етапів більш широкої енергетичної війни, яку може розпочати РФ проти України.

Реклама на dsnews.ua

Також варто звернути увагу на ініціативу РФ провести засідання Ради безпеки ООН, щодо ситуації на ЗАЕС. Судячи з усього, росіяни мали дві ключові задачі, скликаючи Радбез: по-перше, вони пробували перехопити інформаційну ініціативу, а, по-друге, вони мають за мету потягнути час, щоб спробувати максимально швидко переорієнтувати АЕС на кримський напрямок. Задум у них наступний: вони нагнітають ситуацію, качають тему приїзду делегації МАГАТЕ, але не допускають її до того моменту, поки їм не вдасться переорієнтувати станцію.

Зараз ситуація на станції є критичною через присутність російських військ на території ЗАЕС та наявності тяжкого озброєння в машинному залі станції і тому загроза ядерної небезпеки, як ніколи висока.

Також варто звернути увагу на те, що реальним відповідальним за все, що відбувається на ЗАЕС є заступник глави адміністрації президента РФ Сергій Кірієнко (до переходу в канцелярію Путіна він керував Росатомом і досі зберігає контроль над цією компанією).

Тож ключова задача росіян, у яких поки нічого не ходить на фронті: спробувати знеструмити Україну під час опалювального сезону. Зупинка прокачки газу через ГТС – це ключовий маркер того, чи готові росіяни втілювати цей сценарій.

    Реклама на dsnews.ua