• USD 36.6
  • EUR 39.1
  • GBP 45.3
Спецпроєкти

Інна Печериця: Ми доклали максимум зусиль, аби зберегти команду

HR-директор ТОВ "РУШ" (Лінія магазинів EVA та EVA.UA) про збереження команди, релокацію працівників, діджиталізацію робочого процесу та продажі під час блекаутів 

Інна Печериця
Інна Печериця
Реклама на dsnews.ua

— Як компанія пережила кризу на ринку після повномасштабного вторгнення? Чи вдалося зберегти штат і зарплати?

— Ми заздалегідь готувалися до можливих варіантів розвитку подій, та реальні масштаби трагедії передбачити було важко. Перші тижні повномасштабного вторгнення стали особливо складними. Клієнти переймались, чи працюватимуть магазини, щоб придбати хоча б найнеобхідніше. Працівники переживали, як далі буде з роботою. Багато людей не могли визначитися, їхати чи залишатись.

Ажіотаж у магазинах в перші дні вторгнення
Ажіотаж у магазинах в перші дні вторгнення

Керівники компанії одразу зійшлись у тому, що EVA має продовжувати роботу всюди, де це можливо і немає прямої загрози життю відвідувачів та працівників. Наша соціальна відповідальність — забезпечувати населення товарами першої необхідності, а працівників роботою та стабільним доходом, щоб вони могли й надалі утримувати себе та свої родини.

Ми доклали максимум зусиль, аби зберегти команду. Працівникам, котрі вимушено покинули свої небезпечні міста, як-то Буча, Маріуполь тощо, компанія забезпечила робочі місця в інших магазинах зі збереженням зарплати. У корпоративному чат-боті EVAfamily створили опцію, яка дозволяє повідомити про зміну локації та зробити запит на отримання роботи. З її допомогою на нових місцях влаштували близько 500 працівників переважно зі сходу та півдня. Це допомогло частково закрити питання з пошуком персоналу в інших регіонах, а згодом і доволі швидко відновити роботу магазинів після звільнення Київської області від окупантів. Адже, наприклад, команда тієї самої Бучі сьогодні майже така, як була до 24 лютого. Працівники повернулись до міста, щойно з’явилася можливість, і взяли активну участь у відновленні своїх магазинів. Зараз ми поступово відновлюємо роботу в Херсоні та в містах Донецької області.

Команда відновленного магазину в Бучі
Команда відновленного магазину в Бучі

Через складну ситуацію в Київській області довго не міг функціонувати склад EVA в Броварах. В повному обсязі він відновив роботу тільки восени минулого року. Співробітників, які висловили бажання, ми на цей період перемістили для роботи на розподільчий центр у Львові. Там для них обладнали хостел.

Реклама на dsnews.ua

Ми не маємо жодних невиконаних зобов’язань щодо зарплати перед своїми співробітниками і намагаємось бути для них опорою у світі, що кардинально змінився. Команда відчуває і цінує це. Зокрема, тому ми маємо найнижчий на ринку показник плинності, а укомплектованість персоналу сягає 97%, що для ритейлу є просто блискучим результатом. Майже 90% керівників роздробу —супервайзери, керуючі — це працівники, які виросли в компанії, пройшли школу кадрового резерву.

Навіть у складному 2022 р. мережа не припинила розвиток, відкривши 26 нових магазинів і створивши таким чином близько 200 нових робочих місць. Сьогодні штат компанії нараховує близько 13,4 тис. працівників, хоча на довоєнну кількість відкритих магазинів ми поки не вийшли. На 24 лютого 2022 р. їх працювало 1116, зараз — близько 1000.

— Як ви організували роботу в умовах тривог і воєнних ризиків у магазинах та офісах?

— Офіс EVA ще з ковідного 2020-го прилаштований до ефективної віддаленої роботи. Переважна більшість працівників має змогу виконувати свої функції з будь-якої локації, де є інтернет. Це дає можливість співробітникам вільно обирати для себе оптимальне місце перебування, а також розширює можливості пошуку нового персоналу. Рекрутинг та подальша робота можуть відбуватись онлайн. Адаптація новачків повністю діджиталізована: на корпоративному порталі створюється процес, де зафіксовано ключові програми/курси, які має пройти та засвоїти новий працівник у свій випробувальний термін. Оцінювання та висновки за його результатами також даються онлайн. Система навчання EVAprofi, що містить низку корисних відеокурсів (від роботи з необхідними програмами до надання першої допомоги), доступна всім співробітникам і відображена на порталі та в корпоративному чат-боті EVAfamily.

Центральний офіс EVA
Центральний офіс EVA

Для нас взагалі не рідкість ситуації, коли члени команд жодного разу не зустрічались в офлайні, але плідно взаємодіють. Проте певна кількість працівників продовжують працювати в офісі або обирають гібридний формат. Під час повітряних тривог, згідно з інструкцією, вони мають залишати свої робочі місця та прямувати до заздалегідь визначеної найближчої безпечної зони. Подібне розпорядження діє і для робітників магазинів та розподільчих центрів, чия робота за своєю специфікою не може бути віддаленою.

Процес адаптації нових співробітників у магазинах також діджиталізований. Освоїтись новачкам з роздробу допомагає чат-бот Надія Ботівна, названий на честь керуючої з Дніпра, котра проявила найбільшу ефективність в функції адаптації і стала праобразом для створення діджитал-помічника всіх початківців. Програма розрахована на 30 годин: рівно стільки потрібно, щоб отримати базову інформацію та розпочати роботу.

Необхідні для оцінки тести працівники проходять на корпоративному порталі, що працює як веб-сайт і як мобільний застосунок. Правда, діджиталізація в цьому випадку не пов’язана з дистанціюванням та воєнними реаліями. Надія Ботівна частково розвантажує досвідчених працівників магазинів, які не можуть приділяти новому співробітнику багато уваги, а портал дозволяє проходити тестування будь-де і будь-коли — це просто зручно.

— Як працювала мережа під час осінньо-зимових відключень світла?

— Центральний офіс у Дніпрі та регіональні офіси компанія обладнала генераторами та інтернетом Starlink. Тож вони можуть працювати автономно. Це стало в пригоді під час блекаутів та планових відключень електрики. Тоді відвідуваність офісів суттєво зросла. Для працівників вони перетворились на своєрідні "пункти незламності", де можна було працювати, підзарядити смартфони, пауербанки. Адже у декого електрики вдома не було по кілька днів. Наразі генераторами забезпечені й майже всі магазини. Та спочатку ситуація була складною. Влітку ми закупили лише частину генераторів, основні поставки відбулись вже у жовтні-листопаді. Тож роботу магазинів доводилось забезпечувати й в умовах повної відсутності електрики. Робітники магазинів працювали при свічках, підсвічували клієнтам полиці ліхтариками, фіксували дані про покупки в зошитах, а згодом, коли з’являлася можливість, вносили їх в систему. Персонал мережі проявив себе найкращим чином, завдяки чому навіть тоді наші клієнти мали доступ до необхідних товарів.

Робота під час блекауту
Робота під час блекауту

— Які програми допомоги працівникам — переселенцям, військовим — діють в компанії?

— У перші тижні війни в компанії було створено службу психологічної підтримки. Багато наших бізнес-тренерів мають освіту психологів і можуть дати професійні поради. Зі співробітниками, які потребували такої допомоги, провели серію зустрічей, організували для них спеціальну гарячу лінію, куди можна було подзвонити, щоб поділитися своїми переживаннями.

Ми підготували та розповсюдили через внутрішні канали комунікацій низку роликів про першу психологічну та медичну допомогу. Юридичний департамент забезпечив підтримку колег в рамках своїх компетенцій. Зокрема, у Viber було створено спеціальну групу "Захист", куди й зараз можна звернутись за консультацією. 

Співробітників, що опинились в особливо складних умовах і вимушено евакуювалися з гарячих точок, як, наприклад, регіональний директор з Маріуполя, який зі своїм офісом, вибрався з міста наприкінці квітня, ми зустрічали, забезпечували тимчасовим житлом, роботою, необхідними речами на перший час. Щойно звільнили Херсон, ми передали продуктові набори для тих своїх працівників, які залишались там увесь період окупації, адже немає потреби пояснювати, якою була ситуація в місті.

В компанії діє практика фінансової взаємодопомоги співробітникам, які тяжко захворіли, втратили житло або когось із рідних. Близько 400 наших працівників захищають Україну на фронті. Ми тримаємо з ними зв’язок, регулярно відгукуємось на запити: придбали для них бронежилети, термобілизну, тепловізори.

— Які ключові цікаві кейси реалізувала компанія у період повномасштабної війни?

— Попри те, що всі ми живемо в умовах війни, і ця тема є ключовою, від неї хочеться іноді абстрагуватись хоч на короткий час. Ми відчуваємо, що працівникам необхідно давати позитивні емоції, допомагати відволікатись від гнітючих новин, показувати, що життя продовжується і в ньому є місце для радості також. Тому реалізували кілька проєктів, спрямованих саме на це.

Відкрили зону рекреації у центральному офісі. Співробітники, які працюють там, можуть скористатися тренажерним залом, зоною з різноманітними іграми, просто порелаксувати в тиші та комфорті під час перерви, можливо, щось почитати або послухати.

Оскільки зараз формат роботи та спілкування змінився, людям важливо відчувати належність до колективу, підкреслити її, наприклад, через брендовані речі з фірмовою айдентикою. Тому влітку 2022 р. ми запустили магазин корпоративного мерчу EVAShop. Зараз він працює як звичайний інтернет-магазин, але взагалі має стати ще й частиною гейміфікованої мотиваційної програми "EVA манія". Згідно з її умовами, працівники за виконання KPIs, успіхи у навчанні, участь у корпоративних програмах та проєктах отримують віртуальну валюту "євочки". На ці "кошти" вони згодом зможуть придбати щось у EVAShop. "EVA манія" вже багато років діє в магазинах, і ми збираємось поширити її на офіс.

Крім того, ми запровадили гейміфіковані мотиваційні програми за принципом "EVA манія" також і для працівників розподільчих центрів. Одна з них працює як рейтинг і відзначає балами за виконання KPIs. Працівники, що набрали найбільшу кількість балів, отримують заохочення від компанії. Друга програма має назву "Лайк". В межах цієї гри співробітники також отримують бали, але вже не за виконання своїх KPIs, а за долучення до процесів, які, можливо, не входять до прямих обов’язків, проте важливі для виконання в конкретний момент.

Наша мета сьогодні — додати у життя людей світлих емоцій, тому проєкти та активності такого спрямування дуже актуальні.

    Реклама на dsnews.ua