• USD 36.6
  • EUR 38.9
  • GBP 44.9
Спецпроєкти

Марко Ткачук: Поточна місія IDS Ukraine — працювати заради підтримки людей, України та ЗСУ

Гендиректор IDS Ukraine про збереження бізнесу і рентабельності виробництва, інвестиції та соціальну місію компанії

Марко Ткачук
Марко Ткачук
Реклама на dsnews.ua

— Опишіть головні виклики, які довелося долати команді та Вам особисто у 2022–2023 рр.

— Головними завданнями для IDS Ukraine, як і інших українських бізнесів, з початку повномасштабного вторгнення стало виживання, збереження бізнесу, безпека та фінансова і моральна підтримка команди, взаємодія з партнерами. Адже наша специфіка в тому, що компанія та її бренди забезпечують людей життєво важливим продуктом — питною водою. Частина офісу була переміщена на захід країни — до Моршина, всі процеси максимально перевели в онлайн. Приблизно два тижні знадобилося на повне відновлення роботи. Коли ми зрозуміли, що вже більш міцно стоїмо на ногах, спрямували всі зусилля на підтримку людей. Лише за минулий рік ми реалізували проєкти на більш як 100 млн грн. Зокрема, допомоги воїнам ЗСУ, колегам на фронті, лікарням, переселенцям, мешканцям деокупованих територій і громадам, які залишилися без питної води внаслідок руйнування інфраструктури. Відповідно, на 2023 р. ми вбачаємо головним викликом і місією допомогу тим, хто потребує нашої підтримки.

— Як початок війни вплинув безпосередньо на бізнес компанії?                           

— Серйозним викликом стала втрата одного із підприємств у місті Гола Пристань на Херсонщині, яке опинилось в окупації. Саме там ми виготовляли значну частину продукції в тарі 18,9 л. Цю втрату ми компенсували перерозподілом потужностей на заводи у Моршині та Миргороді. Паливна криза призвела до здорожчання логістики майже до 200%. Про прибутки не йшлося, а всі наші рішення були спрямовані на збереження бізнесу, своєчасні розрахунки з партнерами та виплату зарплат колективу із 3 000 осіб. Навіть в умовах відсутності палива, блекаутів, не маючи подекуди зв’язку, ми забезпечили власні та партнерські склади запасами води, яких вистачило б на 20–25 днів у разі припинення чи унеможливлення доставок. Така ситуація стала, наприклад, імовірною після "прильоту", який знищив нашу продукцію на складах у Чернігові й Одесі, а також після пошкодження складу в Харкові.

— Які управлінські рішення протягом воєнного часу стали ключовими для компанії і як змінились бізнес-процеси у нових реаліях?

— Незмінними залишилися цінності та корпоративна культура — це основа компанії, бо все інше можна збудувати, купити чи відновити. Гнучке управління, відданість і професійність команди топменеджменту, яка майже незмінна протягом 15 років, — це допомогло і вистояти, і продовжувати розвивати компанію, ринок і галузь. А також плачувати такі важливі зараз для України та її оборони податки.

Реклама на dsnews.ua

Ми мали багато планів на 2022 р., хотіли інвестувати у структурні зміни. Нові реалії скоригували наш курс. Необхідним для виживання кроком стало скорочення витрат, які можна було відтермінувати: зупинили все, що не забезпечувало операційну стійкість компанії.

Війна зробила неможливим дотримання попередньої стратегії та довгострокових цілей — ми змінили горизонт планування. Раніше мали стратегію на 5–10 років, але в 2022 р. перейшли до гнучкого планування на 6–12 місяців із можливістю коригування.

Компанія має розвиватися, тому в 2023 р. ми відновили запуск новинок і вийшли у зовсім нові для себе категорії — енергетики та лимонади. Точно знаємо, що повернемося до реалізації інших проєктів та інвестицій, бо твердо віримо у перемогу і в майбутнє. Уже зараз повернулися до довгострокового планування, яке, звісно, має бути доволі гнучким для реагування на зовнішні обставини. Поновлюємо інші системні процеси, які завжди були.

— Як війна змінила стиль управління і які лідерські якості стали найбільше у пригоді? 

— Як компанія ми по-новому побачили власну соціальну місію. Вона існувала завжди, але війна загострила фокус на найважливішому: ми відповідаємо за три тисячі працівників та їхні сім’ї, ми можемо і будемо допомагати армії, колегам у ЗСУ, простим цивільним, які стали жертвами війни та її наслідків і потребують підтримки, співпрацювати майже з 200 волонтерськими фондами та благодійними організаціями. Тому місію і статус IDS Ukraine ми бачимо зараз як "соціальна компанія", яка має працювати, аби виплачувати заробітну плату людям, сплачувати податки державі, підтримувати ЗСУ і тероборону, благодійні та волонтерські організації. Цій нашій соціальній місії зараз підпорядковане забезпечення стабільної операційної діяльності, виробництва, логістики та роботи з партнерами.

— Які зміни відбулся у вашому бізнес-сегменті та як Ви особисто оцінюєте адаптацію компанії до нових умов?

— Війна призвела до значного відтоку основної цільової аудиторії наших споживачів — мам з дітьми. Попри це майже всі наші бренди протягом 2022 р. утримали частку ринку на довоєнному рівні, а компанія мала ресурси підготувати запуск нових продуктів у 2023 р. З січня українцям представлений енергетичний напій "Воля", у квітні — ціла лінійка напоїв на натуральній основі "Лимонада" від "Моршинської". Попри важкий минулий рік ми запустили нову асептичну лінію. Інвестиції в неї сягнули 438 млн грн., які націлені на дотримання європейських і міжнародних стандартів. Тому можна говорити, що компанія адаптувалася до нових умов: за підсумками 2022 р. ми мали позитивний операційний грошовий потік, а скоригована EBITDA Групи становила 291 млн грн, 699 млн грн — наш внесок у вигляді податків і зборів до бюджетів усіх рівнів. Ми стабільно працюємо, не маючи доступу до кредитних ресурсів і під тиском зростання витрат на логістику та з урахуванням інфляції. 

— Ви сказали про повернення до довгострокового планування. Розкажіть про свої плани й очікування.

— Війна в країні продовжується, але ЗСУ дають гідну відсіч ворогу, тому ми позитивно дивимося в майбутнє. Наша оновлена стратегія матиме 10-річний горизонт планування, але на відміну від попередніх років стане значно гнучкішою, матиме декілька сценаріїв для кожного її етапу та певні кризові сценарії. У нас залишаються наміри продовжити підкорення нових категорій з такими ж якісними напоями, як і наш основний продукт — природна мінеральна вода "Моршинська". Ми розробляємо експортну стратегію — обов’язково реалізуємо її. А щоденний наш план — продовжувати допомагати Україні. Працюємо заради перемоги!

    Реклама на dsnews.ua