• USD 36.6
  • EUR 38.7
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Ольга Шевченко: У скрутний час потрібно бути щирим з командою

CEO Лінії магазинів EVA (ТОВ "РУШ") Ольга Шевченко про швидкі рішення воєнного періоду, зміцнення лідерських позицій компанії на ринку, розвиток мережі магазинів і e-commerce

Ольга Шевченко
Ольга Шевченко
Реклама на dsnews.ua

— Воєнна агресія Росії стала найбільшим викликом для українських компаній та, без сумніву, тестом для їх керівництва. Які ключові управлінські рішення Ви ухвалили протягом цього часу? Як оптимізували діяльність та які результати отримали?

— Перші важливі рішення були ухвалені ще до повномасштабного вторгнення. Ми пропрацювали можливі сценарії на випадок відсутності пального, світла або зв’язку. Про всяк випадок зробили запаси пального, заздалегідь придбали матеріали, щоб у разі небезпеки закрити фасади магазинів, що й зробили після 24 лютого 2022 р. Більше того, ми підготували хостели і бомбосховища для працівників на розподільчих центрах в Броварах і Львові, що нам потім теж стало у пригоді.

Укріплені вітрини
Укріплені вітрини

Але, звісно, повністю підготуватись до такого розвитку подій було неможливо. Воєнний період поставив перед нами безпрецедентні виклики, які вимагали швидких рішень. Ми оптимізували логістичні процеси, тимчасово замістили бренди міжнародних виробників власним імпортом, щоб забезпечити стабільну поставку товарів до магазинів, зосередилися на підтримці роботи торгових точок, всюди, де було можливо, на відновленні зруйнованих ланцюжків постачання, управлінні запасами, запровадили ряд заходів, щоб зменшити витрати і підвищити ефективність.

— Неозброєним оком видно, що мережа продовжує активно працювати — достатньо пройтися будь-яким містом не в зоні бойових дій. Як Вам вдалося стабілізувати продажі та інші фінансові показники після шоку, якого зазнав весь український бізнес у перші місяці вторгнення?

— Варто нагадати, що ритейл дуже чутливий до змін у сукупному попиті, а з початку війни з України виїхали мільйони людей. Ті ж, хто лишився, в середньому втратили у доходах. До того ж через окупацію і бойові дії компанія зазнала збитків на 360 мільйонів гривень товаром та обладнанням, і це – лише та цифра, яка вже остаточно підтверджена. У нас досі не працюють понад 150 торгових точок (хоча й зараз відкриті більше 1000 магазинів).

Зруйнований магазин
Зруйнований магазин
Реклама на dsnews.ua

Проте, попри всі ці фактори торік товарообіг мережі знизився лише на 7% — до 15,7 млрд грн, а середній чек зріс на 24%. Тож компанія залишилася прибутковою навіть у найважчий для країни рік. А найсвіжіші ринкові дані засвідчують позитивну динаміку: вже станом на весну 2023 р. EVA займає 79% ринку в своєму сегменті, додавши 2%, порівняно з минулим роком.

— Зрозуміло, що магазини, які не працюють, у переважній більшості випадків закриті з міркувань безпеки чи внаслідок руйнувань, якщо йдеться про зону бойових дій чи окупацію. А на інших територіях мережа розвивається?

— З минулої весни ми почали відкривати локації, які планувалися ще до повномасштабного вторгнення, але були поставлені на паузу після 24 лютого. Йдеться про Дніпро, Київ, західну Україну. Робота в цьому напрямку не припиняється. Так, уже протягом перших трьох місяців 2023 р. ми відкрили 11 нових торгових точок та поновили роботу 12 раніше зачинених об’єктів, зокрема у Херсоні, Харкові і області та навіть на Донеччині. За 2022 рік відкрили 26 нових магазинів і ще близько 50 відновили після пошкоджень різного ступеню.

Магазин EVA
Магазин EVA

— З Вашого досвіду, наскільки відрізняється стиль управління компанією в мирний час і у воєнний період?

— Управління в умовах воєнного періоду вимагає більшої гнучкості та швидкого прийняття рішень. Треба бути проникливими, вміло управляти ризиками та адаптуватися до змін. Мобільність, впевненість у власних рішеннях та здатність мотивувати команду стають ключовими лідерськими якостями. Особливо непросте завдання — швидко сформувати бачення майбутнього та розробити стратегії, що відповідають новим реаліям.

Треба бути щирим з командою, забезпечувати відкритий обмін інформацією. Ми так і робили. У скрутний час це допомагало нам забезпечувати належну взаємодію між усіма підрозділами. Окремо хочу відзначити команду – все, що залежало від наших людей, вони зробили максимально оперативно та якісно, багато хто проявив без перебільшення героїчні риси.

— Які у Вас ділові очікування і плани?

— Ми виходимо з того, що війна триватиме не менше, ніж до кінця року, проте дивимося в майбутнє з обережним оптимізмом. Ринок роздрібної торгівлі в Україні поступово відновлюється. І в нас є амбітні плани. Збираємося розширювати мережу і загалом до кінця року відкрити 50 нових магазинів, переважно в центрі і на заході країни. Ми хочемо бути ще більш доступними для наших клієнтів і надавати їм широкий асортимент товарів в зручних локаціях.

Також ми активно розвиваємо напрямок електронної комерції. Наш інтернет-магазин стає дедалі популярнішим серед споживачів. Станом на зараз він забезпечує близько 7% продажів і за останніми даними вже займає 4 місце в рейтингу інтернет-магазинів країни. Цьогоріч компанія запустила власну кур´єрську службу доставки замовлень з EVA.UA — цю послугу вже тестують у столиці. Надалі ми плануємо її поширювати на інші міста.

Загалом основні наші проекти на 2023 р. пов´язані з розвитком діджиталу. Це не тільки інтернет-магазин, а й запуск нового мобільного додатку найближчим часом. До того ж ми плануємо добудовувати і автоматизовувати склади, відкрити новий хаб під e-commerce на базі існуючого розподільчого центру у Дніпрі. Розпочали будівництво нового складу e-commerce у Львові. Продовжуємо будувати великий новий склад в Одесі. Проте реалізація даного проекту виходить за межі цього року. І звичайно, ми працюватимемо над вдосконаленням наших бізнес-процесів та оптимізацією управління запасами.

Розподільчий центр у Львові
Розподільчий центр у Львові

Усі наші плани спрямовані на те, щоб залишатися прибутковими, зберігати лідерські позиції в роздрібній торгівлі в Україні та надавати нашим клієнтам високоякісний сервіс і широкий асортимент товарів за доступними цінами.

    Реклама на dsnews.ua